Bu çift tam zamanlı olarak dünyayı dolaşıyor. İşte maliyeti – ve bunun için nasıl ödeme yaptıkları – Kurumsal Haberler

Bu çift tam zamanlı olarak dünyayı dolaşıyor. İşte maliyeti – ve bunun için nasıl ödeme yaptıkları

Ernestas Tyminas, Colorado Springs, Colorado’daki bir gazetede pazarlama müdürü rolünde “sıkışmış” hissetti.

Ocak 2019’da Pekin’e inerken, Asya üzerinden sırt çantasıyla iki ay izin istediğini söyledi.

Yanında oturan Darina Karpitskaya’yı işaret ederek, “İlk gün… Bununla tanıştım,” dedi.

Dubai’den video aracılığıyla CNBC’ye konuşan çift, yalnız gezginleri birbirine bağlayan seyahat uygulaması Couchsurfing aracılığıyla tanıştıklarını söyledi. 31 yaşındaki ve o sırada bir uçuş görevlisi olan Karpitskaya, dönüş uçuşundaki mekanik sorunlar nedeniyle iki gün boyunca Pekin’de sınır dışı edilmişti.

O gün daha fazla yalnız gezgin buluşmayı kabul etse de, sadece Tyminas ve Karpitskaya ortaya çıktı.

Birlikte bir gün geçirdikten sonra, bir ay sonra Asya’da tekrar buluşmayı planladılar.

Bir aylık ikinci randevu

29 yaşındaki Tyminas, Karpitskaya’nın Asya’ya döndüğünü ve çiftin ikinci randevusunun Singapur, Tayland ve Filipinler’de “bir aylık çılgın bir macera” olduğunu söyledi.

Filipinler’de olduğunu, eski hayatına geri dönmemeye karar verdiğini söyledi.

“Biz… sahilde yıldızların altında uzanıyorduk” dedi. “Bu yaşam tarzı hakkında hayal kurmaya başladık.”

Colorado’ya döndükten sonra Tyminas işini bıraktı, eşyalarını sattı ve Avrupa’ya taşındı.

Karpitskaya henüz tam olarak orada değildi, “İlk başta kulağa şöyle geliyordu: Aman Tanrım, işini bırakıyorsun. Amerika’dan taşınıyorsun. Belki çok erken. Ama aynı zamanda, geri döndüğümde o yolculuktan zevk almadığım bir hayat yaşıyormuşum gibi hissettim.”

yedekte bir köpek

Tyminas, bir zamanlar “Rus Kurt Tazısı” olarak bilinen ve arka ayakları üzerinde 1 metreden uzun olan Cosmo adlı 82 kiloluk bir Borzoi köpeğiyle birlikte Denver’dan Paris’e uçtu.

“Bana üç sıra koltuk verdiler ve köpek yerde yatıyordu” dedi.

Oradan, çift sık sık seyahat etti – İtalya ve İzlanda gibi yerlere – ama henüz tam zamanlı değil, dediler.

Tyminas, Ernestas Tyminas ve Darina Karpitskaya’nın köpeği Cosmo’yu birlikte ziyaret ettikleri 40’tan fazla ülkeden 26’sına götürdüklerini söyledi. Cosmo harika bir ağ oluşturma aracıdır, diye ekledi Karpitskaya: “Köpeği gezdiren birçok insanla tanışıyoruz.”

Kaynak: Dream Team Travels

Ardından Karpitskaya, “hayalindeki iş” dediği şeye, yani Emirates havayolunda bir pozisyona sahip oldu. Dubai’ye taşındı, ancak çift buluşmaya ve birlikte seyahat etmeye devam etti.

Sonra Covid vurdu ve Karpitskaya işinden dört ay ücretsiz izin aldı.

Tyminas, “Dört ayımız var dedik – açık olan her şeyi keşfedebiliriz” dedi.

Karpitskaya, SUV’larının arkasında büyük bir yatakta seyahat eden Cosmo’nun da aralarında bulunduğu üçlünün önce Hırvatistan’a, ardından yavaş yavaş birçok eski Sovyet ülkesi de dahil olmak üzere Avrupa’nın büyük bir kısmına seyahat ettiğini söyledi.

İşine asla geri dönmediğini ve çiftin o zamandan beri seyahat ettiğini söyledi.

dünyayı gezmenin maliyeti nedir

Tyminas, başlangıçta ucuz konaklama yerlerinde kalarak, evde yemek pişirerek ve ücretsiz aktiviteler arayarak ayda 1.000 ila 2.000 dolar arasında – hepsi tasarruftan – harcadıklarını söyledi.

Tyminas, para kurumaya başlayınca, ayda 2.000 ila 3.000 dolar arasında bir gelir elde eden ve Colorado’daki 3.300 dolarlık maaşından çok da uzak olmayan birkaç çevrimiçi iş buldu.

Tyminas, çiftin Romanya’da daha uzun süre kaldıklarını çünkü “insanların ne kadar iyi olduğunu gördük… ne kadar çok şey sunduklarını gördük. Bazen siz ve siz Google’la ‘Burada yapacak bir şey yok’ dersiniz ve sonra oraya gidersiniz ve [realize] Bunun tek nedeni burada kimsenin seyahat etmemesi.”

Kaynak: Dream Team Travels

Ancak iş hantaldı ve “hala bir işim varmış gibi hissettim” dedi.

Tyminas, “çok fazla şey bilmiyorduk” gerçeğine rağmen, çift bir pazarlama ve grafik tasarım şirketi açmaya karar verdi.

Binlerce kişiye ulaştıklarını söylediler, genellikle gece geç saatlere kadar çalıştılar. Potansiyel müşteriler, “Kitap kapakları tasarlayabilir misiniz?” diye sorardı. “Müzik tanıtımı yapabilir misin?” Tyminas, cevabının her zaman aynı olduğunu söyledi, “Tabii ki yapabilirim.”

Gerçekte, YouTube, Google ve çevrimiçi araştırmalara güvenerek iş başında öğrendiğini söyledi. Ancak müşteriler çok mutluydu, dedi.

Tyminas, “Bana diğer pazarlama ajanslarına ödeyeceklerinin yarısını ödediler ve sonuçların daha önce olduğundan daha iyi olduğunu söylediler” dedi.

İlk ayda çift 6 bin dolar kazandı, dedi. Şimdi, bazen emlak şirketleri ve müzik şirketleri ile çalışarak günde birkaç bin dolar kazanıyorlar, diye ekledi.

Tyminas, “İnsanlar için bloglar yazıyoruz – her şeyi yapıyoruz” dedi. Artı “kimseye rapor vermek zorunda değiliz. Biz kendimizin patronuyuz.”

Son altı ayda çift, ayda ortalama 4.000 dolar harcadıklarını söyledi. Yarısından fazlası, konuma göre değişen konaklama yerlerine gidiyor – Dubai’de ayda 3.100 dolardan Portekiz, Lizbon’da 1.500 dolara kadar, dediler. İsviçre gibi pahalı yerlerde kalış sürelerini bir haftadan fazla olmayacak şekilde sınırladıklarını söylediler.

Tyminas, tasarruf etmenin bir yolunun Airbnb’de ortalama gecelik fiyatları düşüren ve hizmet ve temizlik ücretlerini azaltan aylık konaklama rezervasyonu yapmak olduğunu söyledi. Ancak geçen yıl Avrupa’nın Noel pazarlarını ziyaret etmek için bir yerden bir yere zıplasalar bile, o ay hala yaklaşık 2.500 dolar ödediklerini söyledi.

Karpitskaya, başlangıçta çok daha az harcama yaptıkları için bu maliyetlerin insanları korkutmasını istemediğini söyledi. O zamanlar gelirlerinin yaklaşık %80-100’ünü harcadılar, ancak şimdi Tyminas “Yaklaşık %30’unu harcıyoruz ve geri kalanını biriktiriyoruz” dedi.

Çift, CNBC’ye hala mütevazı bir şekilde seyahat ettiklerini – beş yıldızlı otellerin olmadığını – ve hala çoğu yemeği evde pişirdiklerini söyledi. Ancak YouTube kanalları Dream Team Travels için çektikleri etkinliklere daha fazla para harcadıklarını söylediler – başka bir “tamamen kendi kendini yetiştirmiş” girişim.

Yoldaki hıçkırıklar

Sürekli seyahat eden bir hayat, eğlence ve oyundan ibaret değil, dediler.

Kirli Airbnb’lerle ve son dakikada rezervasyonlarını iptal eden ev sahipleriyle karşılaşırlar. Ayrıca kamera ekipmanlarını ve kıyafetlerini iki kez – bir kez Meksika’da ve daha yakın zamanda Fransa’da – ve ayrıca Barselona’da arabalarında otururken eşyalarını çalmaya teşebbüs ettiler.

Tyminas, Portekiz sahilleri veya Fransız Rivierası gibi gerçekten sevdikleri bir yer bulduklarında yerleşmeyi de düşündüklerini söyledi.

“Ama sonra … başka bir yere gidiyoruz ve burası da aynı derecede iyi gibiyiz” dedi.

Rusya, Karpitskaya’nın ebeveynlerinin yaşadığı Kherson bölgesini hızla işgal ederek Ukrayna’yı işgal ettiğinde, Tyminas CNBC’ye şu an için seyahat etmeyi bıraktıklarını bildirmek için e-posta gönderdi.

Tyminas ve Karpitskaya (burada Abu Dabi’de resmedilmiştir) Rus-Ukrayna savaşının başlangıcında seyahat etmeyi bıraktılar. Tyminas, Karpitskaya’nın ailesi, “ülkesini savunmak için orduya kaydolan” erkek kardeşi dışında şu anda Ukrayna dışında.

Kaynak: Dream Team Travels

“İlk birkaç hafta dairemizden bile çıkmadık” dedi. “Sivillerin ve barınaklardan gelen birçok köpeğin Avrupa’daki tehlikeli bölgelerden evlat edinilmek üzere çıkarılması için çok zaman harcadık.”

Yaza doğru seyahat etmeye devam etmişlerdi, ancak yine de Karpitskaya’nın ailesini tahliye etmeye yardım ediyorlardı.

Tyminas, “Sadece bir hafta önce Darina’nın anne ve babasını nihayet Ukrayna’dan çıkarabildik,” dedi ve şu anda ailesinin Litvanya’daki evinde olduklarını da sözlerine ekledi. Darina’nın kız kardeşini ve beş aylık bebeğini sınırdan almak için Romanya’ya da gittik ve onu Almanya’ya götürdük.”

Çiftin şu anda Malezya’da olduğunu ve önümüzdeki iki ay boyunca Güneydoğu Asya’yı keşfetmeyi planladıklarını söylediler.

.

Bu çift tam zamanlı olarak dünyayı dolaşıyor. İşte maliyeti – ve bunun için nasıl ödeme yaptıkları
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: