Bu Enerji Devi Bir Pazarlık Gibi Görünüyor – Finans Haberleri

Bu Enerji Devi Bir Pazarlık Gibi Görünüyor

Shell, en büyük servis istasyonları ağı da dahil olmak üzere, küresel enerji sektöründeki en çekici varlıklardan bazılarına sahiptir.

Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

Yazı Boyutu

Yatırımcılar bu yıl enerji stoklarına yığıldı ve fiyatları keskin bir şekilde yükseltti, ancak sektörde pazarlık devam ediyor.

Kabuk
,

Birleşik Krallık merkezli enerji devi bunlardan biridir.

Shell (ticker: SHEL), özellikle dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz işi ve en büyük servis istasyonları ağı olmak üzere, küresel enerji işinde en çekici varlıklardan bazılarına sahiptir. Ancak yakın zamanda 55 dolardan ABD’de listelenen hisseleri, 2022’de hisse başına 9 dolar olarak öngörülen kazancın yalnızca altı katı karşılığında işlem görüyor.

Exxon Mobil

(XOM), 86 dolardan, 2022 tahmini kârının dokuz katını getirirken,

şerit

(CVX), 164$’dan yaklaşık 11 kat kazanç için işlem görüyor.

Shell, Third Point’ten aktivist yatırımcı Dan Loeb’in teşvik ettiği, şirketin dağılması gibi değerleme boşluğunu gidermek için adımlar atabilir. Şimdiye kadar, Shell yönetimi dirençli oldu. Loeb kısa süre önce bir müşteri mektubunda “Shell’in derin deniz petrollerinden rüzgar çiftliklerine, benzin istasyonlarına ve kimyasal tesislere kadar uzanan farklı iş portföyü kafa karıştırıcı ve yönetilemez” diye yazmıştı.

Mill Pond’dan yapılan bir analize göre, sıvılaştırılmış doğal gaz veya LNG, iş ve servis istasyonları birlikte 170 milyar dolar değerinde olabilir veya Shell’in 207 milyar dolarlık piyasa değerinin çoğu, bu işletmeler şirketin nakit akışının yalnızca %35’ini üretmesine rağmen, Mill Pond’un bir analizine göre Capital, şirkette hisse sahibi olan bir Boston yatırım şirketi. Mill Pond’un parçaların toplamı analizi, Shell’i hisse başına yaklaşık 80 dolar olarak değerlendiriyor.

Shell, Covid öncesi temettüleri eski haline getirmeli. Bu, yatırımcılar nezdinde yönetimin güvenilirliğini geri kazanmanın ve hisse senedini yeniden değerlendirmenin uzun bir yolu olacaktır.

— Dan Farb

Shell ayrıca çok daha yüksek bir temettü ödeyebilir. Şirket, Covid salgını sırasında 2020’de temettüsünü %65 oranında düşürdü. Mevcut %3,6 temettü verimi, %4,1 ile Exxon ve %3,4 ile Chevron ile karşılaştırılabilir. Shell, Exxon ve Chevron için %35 ile karşılaştırıldığında, öngörülen 2022 kazançlarına dayalı olarak %20’lik muhafazakar bir temettü ödeme oranını koruyor.

Mill Pond’un müdürü Dan Farb, “Shell, Covid öncesi temettüleri eski haline getirmeli” diyor. “Bu, yatırımcılar nezdinde yönetimin güvenilirliğini geri kazanmanın ve hisse senedini yeniden derecelendirmenin uzun bir yolu olacaktır.”

Shell kısa süre önce, ödemeyi yıllık %4 oranında artırma planına uygun olarak, ABD hisselerinin üç aylık temettüsünü %4 artırarak çeyrek başına 50 sente çıkardı. Ancak üç aylık ödeme, rekor kazançlara rağmen, salgın öncesi temettü olan 94 sentin yarısından biraz fazla. Exxon ve Chevron, pandemi sırasında temettülerini sabit tuttu ve o zamandan beri onları artırdı.

Çeyrek başına 94 sentlik bir temettü ile Shell, %6,8 getiri sağlayacaktır. Çeyrekte 75 sentte, %5.4 getiri sağlar. Her iki senaryoda da hisse senedi muhtemelen önemli ölçüde daha yüksek işlem görecektir.

Morgan Stanley analisti Martijn Rats, Shell’in daha yüksek bir temettü ödeyebileceğini savundu ve yakın zamanda Shell’in işletme nakit akışının Chevron’unkinden %30 ila %40 daha yüksek olduğunu ve yıllık 7,5 milyar dolarlık temettü ödemesinin Chevron’un 11 milyar dolarından daha düşük olduğunu yazdı. Shell’in Exxon veya Chevron’dan daha fazla 48 milyar dolarlık net borcu var, ancak bunu hızla ödemeye devam etmesi bekleniyor.

Shell hisse geri alımlarını artırdı. Bu yılın ilk yarısında 8,5 milyar dolarlık hisse geri satın almayı planlıyor ve belki de tüm yıl için 15 milyar dolar. Shell’in düşük değerlemesi göz önüne alındığında, geri alımlar nakdin iyi bir kullanımı olsa da, birçok yatırımcı daha büyük bir temettü görmeyi tercih ediyor.

Şirket / TickerSon FiyatYTD DeğişimPiyasa Değeri (bil)2022E EPS2022E P/EDiv Verim Kabuk / SHEL$55.2227,2$207$8.906.23.6%BP / BP29.6111.2966.094.94.4şerit / CVX164.7140.432415.3910.73.4Exxon Mobil / XOM86.3041.03649.589.04.1

Not: e=tahmin.

Kaynak: Bloomberg

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olan Shell, Chevron’a eşdeğer günde yaklaşık üç milyon varil petrol eşdeğeri üretiyor. Shell, ilk çeyrekte, Rus varlıklarıyla ilgili yaklaşık 4 milyar dolarlık masraflar hariç, 9,1 milyar dolarlık net gelirle hem Exxon hem de Chevron’u geride bıraktı.

Yatırımcılar, bu yıl %30’luk bir kazanç elde ettikten sonra hisse senedi satın almaktan vazgeçebilir, ancak Loeb geçenlerde bir müşteri mektubunda, Shell’in “emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle geçen yıl yaptığıyla aynı yüksek indirimli katsayı ile işlem yaptığını” belirtti.

Bültene üye ol

Barron’un Günlük

Barron’s ve MarketWatch yazarlarından özel yorumlar da dahil olmak üzere, gün içinde bilmeniz gerekenler hakkında bir sabah brifingi.

Shell, geçtiğimiz yıl içinde, hantal bir İngiliz-Hollanda yapısından kurtulmak ve enerji endüstrisine kıtanın büyük bölümünden daha az düşman olan Birleşik Krallık’ta ikamet etmek de dahil olmak üzere bazı yatırımcı dostu adımlar attı. Ayrıca hisse yapısını tek bir hisse senedi sınıfına indirdi. Şirket, Barron’un sorularına basın saatine kadar yanıt vermedi.

Shell’in en iyi işi entegre gaz dediği şeydir. Üretime dayalı %10’luk pazar payıyla dünyanın en büyük LNG üreticisidir. Bir Bernstein analisti olan Oswald Clint, “LNG, Rusya sonrası gidilecek yer” diyor, hisselerde Üstün Performans notu ve 76$ fiyat hedefi var.

Avrupa, Rus gazına olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı için LNG görünümü güçlü. Özellikle Çin’den gelen Asya LNG talebinin önümüzdeki on yıllarda keskin bir şekilde artması muhtemeldir.

Shell’in 46.000’den fazla servis istasyonu ve 12.000 marketten oluşan perakende işi, Kanada’nınki gibi saf oyunların değerlemelerine göre 40 milyar dolar değerinde olabilir.

Beslenme Kanepe-Tard

(ANCTF). Clint, Shell’in platformunun “muazzam bir büyüme potansiyeli” sunduğunu savunarak perakende işinin değerini vurguladı.

Shell’in hisseleri Chevron ve Exxon’a göre bir indirimi hak ediyor çünkü şirket Avrupa’da bulunuyor ve iklim aktivistlerinden petrol ve gaz işini küçültmeleri için daha fazla baskıyla karşı karşıya. Yeşil bir gündeme ABD’deki emsallerinden daha büyük bir bağlılığı var ve “enerji geçişine” katılımı hakkında sık sık konuşması, petrol ve gaza maruz kalmak isteyen ve fosil yakıtların onlarca yıl boyunca önemli bir rol oynayacağına inanan yatırımcıları tedirgin etti. dünyanın enerji ihtiyacı.

Shell’in çevreye duyarlı bir şirket olurken daha fazla hissedar odaklı bir yaklaşım benimsememesi için çok az sebep var. Daha yüksek bir temettü iyi bir başlangıç ​​olacaktır.

yaz Andrew Bary, andrew.bary@barrons.com adresinde

.

Bu Enerji Devi Bir Pazarlık Gibi Görünüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: