Bu hafta başka bir jumbo Fed faiz artışı bekleniyor – ve ardından Powell için hayat zorlaşıyor – Finans Haberleri

Bu hafta başka bir jumbo Fed faiz artışı bekleniyor – ve ardından Powell için hayat zorlaşıyor

Önce kolay kısım.

Ekonomistler, Federal Rezerv para politikası yapıcılarının bu haftaki toplantısında art arda dördüncü bir jumbo faiz oranı artışını onaylamasını bekliyorlar. Çeyrek puanlık bir artış, merkez bankasının gösterge faiz oranını %3,75-%4 seviyelerine getirecektir.

“Kasım kararı bir kilit. Eh, 75 baz puana gitmezlerse çok üzülürüm,” dedi UBS ABD Baş Ekonomisti Jonathan Pingle.

Fed kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri arasında iki gün sürecek görüşmelerin ardından Çarşamba günü saat 14:00’te verilecek.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarım saat sonraki basın toplantısında olanlar daha gergin olacak.

Odak noktası, Powell’ın piyasaya Aralık ayında gösterge faiz oranında daha küçük bir artış için planlar hakkında bir sinyal verip vermediği olacak.

Fed’in Eylül ayında yayınlanan “nokta grafiği” faiz oranı projeksiyonu, Aralık ayında yarım puanlık bir faiz artışına yavaşlamaya ve ardından 2023’ün başlarında çeyrek puanlık bir artışa işaret ediyordu.

Piyasa, politikada bir değişiklik olduğuna dair sinyaller bekliyor ve pek çok kişi Powell’ın basın toplantısını daha yavaş bir faiz artışı hızının gerçekten geldiğini ima etmek için kullanacağını düşünüyor.

Geçen hafta bir Wall Street Journal haberi, bazı Fed yetkililerinin toplantı başına 75 baz puanlık artış oranlarını sürdürmeye istekli olmadığını bildirdi. Bu, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatmaktan bahsetmeye başlaması gerektiği yönündeki yorumunun yanı sıra, hisse senedi ve tahvil piyasalarında yavaşlamanın bir işareti olarak algılandı.

Pantheon Makroekonomi Baş Ekonomisti Ian Shepherdson, “Kimse pivot partiye geç kalmak istemez, bu yüzden ipucu yeterliydi” dedi.

Wilmington Trust’ın baş ekonomisti Luke Tilley, Powell’ın Cuma günü erken saatlerde yayınlanan bazı iyi ücret enflasyonu haberlerine odaklanarak Aralık ayında daha küçük bir faiz artırımı sinyali vereceğini düşündüğünü söyledi.

Tilley, özel sektör ücret artışında açık bir yavaşlama olduğunu söyledi.

Görmek: ABD üçüncü çeyrek ücret baskıları yüksek seviyelerden biraz soğudu

Ancak UBS’den Pingle, Powell’ın bu yıl jumbo faiz artırımlarından bir çıkış rampası bulduğunu belirtmesiyle ilgili sorun, komite üyelerinin vites küçültme sinyali vermeye hazır olmayabilecekleri olduğunu söyledi. Eylül ayında büyük yazılan enflasyon verilerinin Fed yetkililerine fiyat baskılarında bir soğumanın yaklaşmakta olduğuna dair herhangi bir güven vermeyeceğini savundu.

Görmek: ABD enflasyonu hala sıcak, önemli PCE fiyat göstergesi gösteriyor

Powell için bir başka endişe de, gelecekteki verilerin işbirliği yapmayabileceğidir.

13-14 Aralık’taki bir sonraki Fed politika toplantısından önce iki istihdam raporu ve iki tüketici fiyat enflasyonu raporu var.

Yani Powell rotayı tersine çevirmek zorunda kalabilir.

Amherst Pierpont Securities baş ekonomisti Stephen Stanley, “Ön taahhütte bulunursanız ve veriler kafanıza bir tokat atarsa ​​- o zaman devam edemezsiniz” dedi.

Stanley, bunun tüm yıl boyunca Fed’in modeli olduğunu kaydetti. Sadece Mart ayında Fed, nihai faiz oranının veya en yüksek gösterge faiz oranının %3’ün üzerine çıkmayacağını düşündü.

Fed, faiz artırımlarının hızını yavaşlatmak isteyebilirken, piyasanın bir faiz indiriminin yaklaştığının bir işareti olarak oran artışlarının boyutunda vites küçültmesini istemiyor. Ancak bazı analistler, ilk kesintinin, Fed’in oran artışlarının boyutunu azaltmasından hemen sonra geleceğine inanıyor.

Genel anlamda Fed, hayatı enflasyondan kurtarmak için finansal koşulların kısıtlayıcı kalmasını istiyor.

Pingle, Kansas City Fed Başkanı Esther George’un daha yavaş bir faiz artırım hızı lehine resmen muhalefet etmesini beklediğini söyledi.

Ekonomistler arasında bu yürüyüş döngüsünün “zirvesi” veya “terminal oranı” konusunda giderek artan bir anlaşmazlık var. Fed, %4,5-4,75 aralığında bir terminal faiz oranı kaleme aldı. Bazı ekonomistler, terminal faiz oranının bundan daha düşük olabileceğini düşünüyor. Bazıları ise oranların %5’in üzerine çıkacağını düşünüyor.

Fed’in %5’in altında duracağını düşünenler, Fed zamlarının hızlı temposu ile “bir şeyleri kıran” bir durgunluk hakkında konuşma eğilimindedir. Oranları %5’in üzerinde görenler enflasyonun çok daha kalıcı olacağını düşünüyor.

Sonuç olarak, Amherst Pierpont’tan Stanley, verilerin karar verme faktörü olmayacağı görüşünde. “Fed’i neyin durdurmaya zorladığı veya neye izin verdiği sorusunun cevabı muhtemelen verilerden gelmeyecek. Cevap, Fed’in aklında duraklatmak için bir numara olduğu olacak” dedi.

Fed “çok sıkı işgücü piyasalarına ve çok yüksek enflasyona sahip olduğu bu gerçek anına özen gösteriyor ve Fed çıkıp ‘Tamam, burada durmaya hazırız’ diyecek. “

“Bu, piyasa için çok değişken bir dönem olacak bana çarpıyor” diye ekledi.

Fed fon vadeli işlem piyasaları, iki hafta önce yüzde 5’in üzerinde bir terminal oranı kaleme alan ve şimdi yüzde 4,85’lik bir son oran gören tüccarlar ile zaten dalgalı.

Ekim ayı boyunca, 10 yıllık TMUBMUSD10Y Hazine bonosunun getirisi, 4.032%, son günlerde% 4’e yumuşamadan önce %4,2’nin üzerinde istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Stanley, “Sona yaklaştığınızda, her hareket gerçekten önemlidir” dedi.

.

Bu hafta başka bir jumbo Fed faiz artışı bekleniyor – ve ardından Powell için hayat zorlaşıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: