Bu, Hisse Senetleri İçin Başka Bir ‘Kayıp On Yıl’ Olacak mı? – Finans Haberleri

Bu, Hisse Senetleri İçin Başka Bir ‘Kayıp On Yıl’ Olacak mı?

Yazı Boyutu

Yatırımcılar ‘kayıp bir on yıla’ bakıyorlar.

NYSE

Kırk yıllık inanılmaz performansın ardından borsa, kayıp bir on yılın başında olabilir.

Evet, S&P 500 Cuma günü %2,5 düştü ve 2022’de %23 düştü. Ancak son 40 yılda ve hatta daha uzun bir süredir yatırımcılar için borsa getirilerinin ne kadar iyi olduğunu abartmak imkansız. itibaren


S&P 500’ler

Ocak 2022’deki 4818.62’lik zirvesi aracılığıyla 1982’de 102.20 ile düşük olan endeks, yeniden yatırılan temettüler dahil yıllık %12,9 getiri sağladı. Bu, 1928’e kadar giden %11,8’lik ortalamanın biraz üzerinde.

Ancak borsa, getiri elde etmenin zor olduğu “kayıp on yıllar” dönemlerinden geçiyor. En sonuncusu, borsanın nihayet anlamlı bir şekilde patlak verdiği 2000 ile 2013 arasındaki dot-com zirvesinden meydana geldi. Bundan önce, borsa, S&P 500’ün yeniden yatırılan temettüler de dahil olmak üzere yıllık olarak sadece %4’ünü geri getirdiği 1968’den 1982’ye kadar on yıldan fazla bir ticaret aralığında bataklık halinde kaldı.

Bugünün piyasa kaosundan benzer bir yatay ticaret döneminin ortaya çıkabileceğini düşünmek için sebepler var. Société Générale’den Albert Edwards, getirileri düşük ve varlık fiyatlarını artıran bir “laik durgunluk” dönemi olan “Buz Devri” olarak adlandırdığı dönemin sonu hakkında uzun süredir aynı melodiyi söylüyor. Ama şimdi, haklı olabilir gibi görünüyor. Ekonomiyi canlandırmak için para basmak ve faiz oranlarını düşürmek yerine, merkez bankaları artık her zamankinden daha fazla harcamaya istekli görünen hükümetlerle uğraşmak zorunda kalacak ve “daha ​​yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon ve eğri boyunca daha yüksek faiz oranları” getiriyor. “Yatırımcılar partisi sona erdi. Büyük Erime, ‘Buz Devri’nde sadece ‘Buz’u eritmeyecek, aynı zamanda yatırımcı getirileri de eriyecek.”

Edwards haklıysa, çoğu zaman hisse senetlerinin yükselmesine alışmış yatırımcılar ve her zaman piyasayı geri alan bir Fed için bir şok olacak. Ayrıca, basit bir S&P-500 satın al ve elde tut stratejisinden daha fazlasını gerektirecektir. Stiefel stratejisti Barry Bannister, yatırımcıların daha taktiksel olmaları, piyasa zayıfken satın alma ve güçlüyken satış yapmaları gerektiğini savundu. Temettüler de çok daha önemli olacak. S&P 500’ün 1968’deki en yüksek seviyesinden 1982’deki en düşük seviyesine kadar %5,7 kaybedebilmesinin ve yatırımcıların en azından enflasyona uyum sağlamadan önce pozitif bir getiri ile çıkabilmesinin bir nedeni bu.

Yatırımcılar bir süredir şımarık durumda. Şimdi paramız için çalışmamız gerekecek.

Ben.levisohn@barrons.com adresinden Ben Levisohn’a yazın

.

Bu, Hisse Senetleri İçin Başka Bir ‘Kayıp On Yıl’ Olacak mı?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: