Buffett’s Berkshire Hisse Senedi Almak İçin Piyasa Çöküşüne Atıldı – Finans Haberleri

Buffett’s Berkshire Hisse Senedi Almak İçin Piyasa Çöküşüne Atıldı

(Bloomberg) — Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway Inc.’i asırlık bir özdeyişi takip ediyor: Daldırma satın alın.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Holding, Cumartesi günü açıklanan sonuçlara göre, çeyrekte net bir hisse senedi alıcısı oldu ve 3,8 milyar dolarlık alım bildirdi. Geçen yılın ikinci çeyreğinde net satıcı oldu.

Berkshire, S&P 500’ün son çeyrekte %16 değer kaybetmesiyle devreye girdi. Omaha, Nebraska merkezli şirket, sigorta ve demiryolu işletmeleri kazanç sağladığı için 9,2 milyar dolarlık işletme karı da bildirdi.

CFRA Research analisti Cathy Seifert, potansiyel uyarı işaretleri veren bir işletmenin şirketin kişisel oto sigorta birimi olan Geico olduğunu söyledi. Grubun diğer sigorta branşları, bölümün yatırım geliriyle birlikte kazanmış olsa bile, 487 milyon dolarlık bir yüklenim zararı bildirdi.

Ancak Seifert, raporun bir bütün olarak “yüksek girdi maliyetleri ve hisse senedi piyasalarındaki oynaklık ile dengelenen, çeşitli mal ve hizmetler için hala makul bir talep olan makul bir üst düzey büyümeyi” yansıttığını söyledi.

‘Zor durum’

Berkshire, Geico’daki kayıpların artan kullanılmış araba fiyatları ve otomobil parçası kıtlığı nedeniyle yüksek taleplerin sonucu olduğunu söyledi. Şirket, primleri artırsa bile yürürlükteki politikaların azaldığını, bunun da müşteriler başka yerlerde daha iyi oranlar aradıkça işletmenin pazar payını kaybettiğine dair potansiyel bir işaret olduğunu söyledi.

Seifert, “Şu anda biraz zor durumdalar,” dedi ve aynı eğilimlerin diğer otomobil sigorta şirketlerinde de geçerli olduğunu, ancak Geico’yu özellikle sert vuruyor gibi göründüğünü de sözlerine ekledi. “Muhtemelen daha fazla bozulmayı izlemek iyi bir fikirdir.”

Buffett’in satın alma gücünü artıran aynı piyasa zayıflığı, en azından kağıt üzerinde şirketinin sonuçlarını etkiliyor. Şirket, şirketin yatırım portföyündeki 53 milyar dolarlık zarar nedeniyle 43,8 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Berkshire, şirketin gerçek performansının yanıltıcı bir resmini sunduklarını söyleyerek bu sonuçları muhasebe kurallarının bir işlevi olarak küçümsüyor.

hikaye devam ediyor

Bloomberg Intelligence Ne Diyor:

“Berkshire, 2020-21’de 16 milyar dolarlık net satıcıya karşılık, 2. çeyrekte 3,8 milyar dolar veya 2022’de 45,2 milyar dolar net hisse senedi alıcısıydı. Bunun devam edebileceğini ve Buffett’ın kendi hisselerinde düşüş eğiliminde olduğunu göstermediğini düşünüyoruz; Geri alımlar tarihsel olarak sermayenin daha düşük öncelikli kullanımı olmuştur. İkinci çeyrekte 1 milyar dolarlık geri alımlar, 2021’deki çeyrekte yaklaşık 7 milyar dolarlık hızdan düştü.”

— Matthew Palazola, BI kıdemli sigorta sektörü analisti

Bloomberg, net alımları ilk çeyrek rakamlarını ilk yarı toplamından çıkararak hesapladı.

Buffett’in kendi hissesine olan iştahı, başka yerlerde hisselere yığılırken bile azaldı. Hisse geri alımları, yılın başında yapılan 3.2 milyar dolarlık geri alımların gerisinde kalırken, ikinci çeyrek için 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sigorta-yatırım geliri 1,91 milyar dolar oldu.

Şirket ayrıca Berkshire Hathaway Energy’nin Haziran ayında Başkan Yardımcısı Greg Abel’den 870 milyon dolarlık adi hisse senedi aldığını bildirdi. İşlem daha önce açıklanmadı.

Harcama çılgınlığına rağmen, Berkshire nakit yığınında sadece küçük bir göçük yaptı. Şirket, Haziran sonunda 105.4 milyar dolar bildirdi ve ilk çeyreğin sonundaki 106 milyar dolardan zar zor ayrıldı.

Berkshire’ın Occidental Petroleum Corp.’un hisselerini aldığı agresif hız, Berkshire’ın enerji devini satın almak isteyip istemediğine dair soruları gündeme getirdi. Ancak şirket, bu çeyreğin düzenleyici dosyalamasında stratejisine ilişkin bir fikir vermedi.

(Sigorta yatırım gelirini ekler. Bir önceki versiyon net öz sermaye satın alma numarasını düzeltmiştir.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Buffett’s Berkshire Hisse Senedi Almak İçin Piyasa Çöküşüne Atıldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: