Büyük Bond Balonu 1949’dan Beri En Kötü Yılda ‘Poof, Gone’ – Finans Haberleri

Büyük Bond Balonu 1949’dan Beri En Kötü Yılda ‘Poof, Gone’

(Bloomberg) — Her hafta, tahvil piyasası çöküşü daha da kötüleşmeye devam ediyor ve görünürde net bir son yok.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Dünya çapındaki merkez bankaları, inatla yüksek enflasyon karşısında agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltirken, tüccarlar yetişmek için yarışırken fiyatlar düşüyor. Ve bununla birlikte, ne kadar kötü hale geldiğine dair acımasız bir üstünlükler geçidi geldi.

Cuma günü, İngiltere’nin beş yıllık tahvilleri, hükümetin yalnızca İngiltere Merkez Bankası’nın elini güçlendirebilecek devasa bir vergi indirimi planını yürürlüğe koymasının ardından en az 1992’den bu yana en büyük düşüşü yaşadı. İki yıllık ABD Hazineleri, 12 gün üst üste düşüşle en az 1976’dan bu yana en uzun kaybetme serisinin ortasında. Dünya çapında, Bank of America Corp. stratejistleri, devlet tahvili piyasalarının, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıntılarını yeniden inşa ettiği 1949’dan bu yana en kötü yıl için yolda olduğunu söyledi.

Artan kayıplar, Federal Rezerv ve diğer merkez bankalarının, ekonomilerini devam ettirmek için oranları sıfıra yakın tuttuklarında pandeminin para politikalarından ne kadar uzaklaştığını yansıtıyor. Yatırımcılar ekonomik bir yavaşlamaya hazırlanırken, tersine dönüş, hisse senedi fiyatlarından petrole kadar her şey üzerinde büyük bir sürüklenme yarattı.

Bleakley Advisory Group’un baş yatırım yetkilisi Peter Boockvar, “Sonuçta, tüm bu yıllar boyunca merkez bankası faiz oranı baskılaması – puf, gitti” dedi. “Bu tahviller yükselen piyasa tahvilleri gibi işlem görüyor ve balonlar tarihindeki en büyük mali balon olan devlet tahvilleri sönmeye devam ediyor.”

En son düşüş, Çarşamba günü merkez bankasının politika faiz aralığını %3’ten %3,25’e yükselterek, üst üste üçüncü 75 baz puanlık artışını yaptığı Fed toplantısıyla desteklendi. Politika yapıcılar, oranı %4,5’in üzerine çıkarmayı ve ekonomi üzerinde büyük bir zarara yol açsa bile orada tutmayı beklediklerini belirttiler.

hikaye devam ediyor

Bu noktanın altını çizen Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın “enflasyonu %2’ye indirmeye son derece kararlı olduğunu ve iş bitene kadar bunu sürdüreceğimizi” söyledi. Fed’in hedeflediği geniş enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin 30 Eylül’de yayınlandığı Ağustos ayında yıllık %6 artış göstermesi bekleniyor.

Beklenen faiz oranı artışlarının ölçeği, daha önceki para politikası sıkılaştırma döngülerinde getiriler Fed’in hedef oranına yakın tepeye tırmanma eğiliminde olduğundan, muhtemelen Hazine piyasasının kayıplarını derinleştirecektir.

Şimdilik, yalnızca politikaya duyarlı ön uç Hazine tahvilleri %4’ün üzerinde getiri ile işlem görüyor ve beş yıllık Cuma günü bu işareti kısaca aştı. Tüccarlar resesyon riskinde fiyat biçtiğinden, daha uzun vadeli getiriler yükselişin gerisinde kalıyor. Yine de, 10 yıllık Cuma günü, 12 yılın en yüksek seviyesi olan %3.82’ye ulaştı.

Mischler Financial Genel Müdürü Glen Capelo, “Daha fazla FED faiz artırımı ve niceliksel sıkılaştırmanın yanı sıra, şu anda daha az Hazine alıcısı varken muhtemelen daha fazla hükümet borcu ihracı ile birlikte, bunların hepsi daha yüksek oranlar anlamına geliyor” dedi. “10 yıllık getiri kesinlikle %4’e yaklaşacak.”

Önümüzdeki hafta, enflasyon verilerinin açıklanması ve Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams da dahil olmak üzere Fed yetkililerinin kamuya açık konuşmaları nedeniyle piyasa yeni bir oynaklıkla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, yeni iki, beş ve yedi yıllık Hazine tahvillerinin satışı, piyasa genellikle açık artırmalardan önce bir fiyat tavizi aradığından, bu göstergelerde alım satım oynaklığını artıracaktır. Hafta aynı zamanda ayın ve çeyreğin sonunu işaret edecek, genellikle para yöneticileri varlıkları ayarladıkça azalan likidite ve yüksek oynaklık zamanı.

Geniş bir Hazine endeksi, artan kayıplarla boğuldu ve Eylül’de %2,7’nin üzerinde, Nisan’dan bu yana en kötü düşüşüne doğru ilerliyor. Bu yıl %12’den fazla düştü.

RBC Global Asset Management BlueBay ABD sabit gelirli ekibinin başkanı Andrzej Skiba, “%4,6’nın en yüksek oran mı yoksa daha ileri gitmesi mi gerektiği enflasyon eğilimine bağlı” dedi. faiz oranı riski. “Piyasa, gelen enflasyon verilerinin insafına kalmış durumda ve bizim görüşümüz enflasyonun düşeceği yönünde olsa da, bu tahmine olan güvenin derecesi düşük.”

Ne İzlemeli?

 • Ekonomik takvim:

  • 26 Eylül: Chicago Fed ulusal faaliyet endeksi; Dallas Fed imalat endeksi

  • 27 Eylül: Dayanıklı mal siparişleri; Konferans Kurulu tüketici güveni; FHFA konut fiyat endeksi; Richmond Fed imalat endeksi; Yeni ev satışları

  • 28 Eylül: MBA ipotek başvuruları; Bekleyen ev satışları; toptan ve perakende stoklar

  • 29 Eylül: Haftalık işsizlik başvuruları; 2Ç GSYİH revizyonu

  • 30 Eylül: Kişisel gelir ve harcamalar (PCE deflatörü ile); MNI Chicago PMI; Michigan Üniversitesi duyarlılığı, enflasyon beklentileri

 • Fed takvimi:

  • 26 Eylül: Boston Fed Başkanı Susan Collins; Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester; Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic

  • 27 Eylül: Dijital para birimleri üzerine Başkan Powell; San Francisco Fed Başkanı Mary Daly; Chicago Fed Başkanı Charles Evans

  • 28 Eylül: Bostic, Evans

  • 29 Eylül: Mester, Daly

  • 30 Eylül: Başkan Yardımcısı Brainard; New York Fed Başkanı Williams

 • Açık artırma takvimi:

  • 26 Eylül: İki yıllık notlar; 13 ve 26 haftalık faturalar

  • 27 Eylül: Beş yıllık notlar

  • 28 Eylül: İki yıllık değişken faizli notlar; yedi yıllık notlar

  • 29 Eylül: 4 ve 8 haftalık faturalar

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Büyük Bond Balonu 1949’dan Beri En Kötü Yılda ‘Poof, Gone’
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: