Büyük huzursuzluk: 2020 ekonomiyi henüz anlayamadığımız şekillerde nasıl değiştirdi? – Borsa – Finans Haberleri

Büyük huzursuzluk: 2020 ekonomiyi henüz anlayamadığımız şekillerde nasıl değiştirdi?

Ulusal Muhafız birlikleri, Temsilciler Meclisi’nin 14 Ocak 2021’de Washington DC’de Başkan Donald Trump’ı ikinci kez görevden almak için oy kullanmasından sonraki gün ABD Başkentinin Doğu Cephesinde fotoğrafçılara poz veriyor.

Çip Somodevilla | Getty Resimleri

Bu haftaki bir kazanç çağrısında, Yum Brands CEO’su David Gibbs, şu anda ABD ekonomisinde neler olduğunu anlamaya çalışırken birçok insanın hissettiği kafa karışıklığını dile getirdi:

“Bu gerçekten de sektörümüzde faaliyet göstermek için gördüğümüz en karmaşık ortamlardan biri. Çünkü biz sadece enflasyon ve artan teşvikler ve bunun gibi ekonomik sorunlarla ilgilenmiyoruz. Aynı zamanda geri dönen insanların sosyal sorunlarıyla da ilgileniyoruz. karantinadan sonra mobiliteye, evden çalışmaya ve sadece tüketici kalıplarındaki değişime.”

Üç ay önce, şirketin analistlerle yaptığı ön görüşme sırasında Gibbs, bunu yüksek gelirli tüketicilerin iyi durumdayken düşük gelirli ev sahiplerinin mücadele ettiği “K şeklinde bir toparlanma” olarak adlandıran ekonomistlerin durumu aşırı basitleştirdiğini söyledi.

Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Kariyerimde, tüketici davranışlarını analiz etmek için şu anda uğraştığımızdan daha karmaşık bir ortam gördüğümüzü bilmiyorum” dedi. ekonomi.

Gibbs, aynı zamanda, Covid sonrası yeniden açılma ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı gibi toplumsal meselelerin tüketici duyarlılığı üzerinde ağırlık oluşturduğunu ve bunların hepsinin “nasıl analiz edileceğini ve tüketicilere nasıl pazarlanacağını anlamak için oldukça karmaşık bir ortam oluşturduğunu” söyledi.

Gibbs haklı. İşler çok garip. Resesyon geliyor mu gelmiyor mu?

“Evet” kampı için yeterli kanıt var.

Teknoloji ve finans, işe alımlarda yaşanan yavaşlamalar, işten çıkarmalar ve işçilerden daha fazla verimlilik talepleriyle bir gerilemeye hazırlanıyor. Borsa, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın Kasım ayındaki zirvesine göre %20’den fazla değer kaybetmesi ve birçok yüksek teknoloji hissesinin %60 veya daha fazla değer kaybetmesiyle dokuz aylık bir düşüş yaşadı.

Enflasyon, tüketicilerin gaz ve yiyecek alabilmeleri için giyim gibi zaruri olmayan satın alımlara daha az harcama yapmasına neden oluyor. ABD ekonomisi iki çeyrektir daraldı.

San Francisco’nun teleferikleri, 21 Eylül 2021’de San Francisco, California, Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19’un kapatılmasından sonra hizmete dönüyor.

Anibal Martel | Anadolu Ajansı | Getty Resimleri

San Francisco şehir merkezi, Şubat ayında olduğu gibi hayalet kasaba hissine sahip değil, ancak yine de New York’ta olduğu gibi (Manhattan’da da geçerli olan) çok sayıda boş vitrin, az sayıda taşıt ve rekor yüksek ticari gayrimenkul boşlukları var. daha çok pandemi öncesi koşuşturmasına geri dönmüş gibi).

Sonra tekrardan:

Seyahat ve konaklama endüstrileri yeterli işçi bulamıyor. Yaz biterken hava serinliyor gibi görünse de seyahat neredeyse 2019 seviyelerine geri döndü. Havayolları yeterli sayıda pilot bulamadığı ve talebi karşılamak için yeterli sayıda kiralık araç olmadığı için gecikmeler yaygındır.

Restoranlar ciddi bir işçi sıkıntısıyla karşı karşıya. Starbucks’taki perakende işçileri ve Amazon’daki depo işçileri, işverenlerinden tavizler almak için kaldıraçlarını kullanmaya çalıştıkça, emek hareketi on yıllardır en büyük yılını yaşıyor. Reddit, düşük ücretli işleri bırakan ve kötü niyetli işverenleri başka bir şey yapmak için bırakan insanlarla dolu, ancak her zaman tam olarak ne olduğu net değil.

Küçülen bir ekonomi tipik olarak yüksek enflasyon ve ateşli bir işgücü piyasası ile gelmez.

İşte neler olduğuna dair teorim.

Pandemi şoku 2020’yi çağ değiştiren bir yıla çevirdi. 2001’deki 11 Eylül terör saldırılarına çok benzer şekilde, tam ekonomik ve toplumsal etkileri yıllarca anlaşılamayacak.

Amerikalılar aile üyelerinin ve arkadaşlarının ölümlerini, uzun süreli izolasyonu, iş değişiklikleri ve kayıpları, devam eden hastalıkları, kentsel suçları ve mülk yıkımını, doğal afetleri, kaybeden partinin çoğunun kabul etmeyi reddettiği bir başkanlık seçimini ve bir Kongre işgalini yaşadılar. öfkeli bir kalabalık tarafından, hepsi bir yıldan kısa bir sürede.

Pek çok insan bu travmayla – ve geleceğin daha kötü haberler getireceğine dair artan şüpheyle – uygunluğu görmezden gelerek, toplumsal beklentileri görmezden gelerek ve hatta kendi mali durumlarının sert gerçeklerini görmezden gelerek uğraşıyor. Bunun yerine anı yakalıyor ve kaprislerinin peşinden gidiyorlar.

Tüketiciler rasyonel davranmıyorlar ve ekonomistler davranışlarını anlamlandıramıyorlar. Taco Bell, KFC ve Pizza Hut’ın sahibi olan Yum Brands’in CEO’sunun da bunu yapamaması şaşırtıcı değil.

Buna büyük huzursuzluk deyin.

Bu kendini nasıl gösterebilir? On yıl içinde, 2020’lere nasıl bakacağız?

Belki:

  • Yaşlı işçiler, güçleri yettiğince işgücünü terk etmeye devam edecek, bağımsızlıklarını korumak için uzun vadede daha az harcama yapacak ve gerektiğinde serbest veya yarı zamanlı çalışmayı bir araya getirecek. İşgücü piyasası işçilere dönük olmaya devam edecek.
  • Daha düşük ücretli işlerde çalışan işçiler, işverenlerinden daha fazla itibar ve daha yüksek ücret talep edecek ve iş bulamazlarsa işleri değiştirmeye veya işten ayrılmaya daha istekli olacaklardır.
  • İnsanlar iş peşinde koşmak yerine yaşam tarzı ve kişisel nedenlerle daha fazla hareket edecek. Aşırı stresli işçiler, banliyöler ve kırsal alanlar için kentsel ortamlardan kaçmaya devam edecek ve büyük şehirlerden bir ila üç saatlik sürüş mesafesinde, mülk değerlerinde bir artış ve sakinlerin akını görecek. Kendini adamış kent sakinleri, şehirleri değiştirmek için nedenler bulacak, daha fazla karmaşa yaratacak ve topluluk bağlarını azaltacaktır.
  • Daha fazla insan ödemeden önce yerine getirmeyi aradıkça, çalışan sadakatinin son kalıntıları da ortadan kalkacak. Güneş enerjisi teknolojisi şirketi Sunrun için çalışmak üzere Expedia’daki işini bırakan bir teknoloji çalışanının kısa süre önce söylediği gibi, “Hayatta bilgisayar paketinizi maksimuma çıkarmaktan biraz daha fazlası olduğunu anlıyorsunuz.”
  • İşlerini uzaktan yapabileceklerini kanıtlayan çalışanlar, ofise geri dönmeye direnecek ve işverenleri hibrit işyerlerini norm haline getirmeye zorlayacak. Harcama kalıpları, taşıtlara hizmet veren işletmeler ve şehirli işçiler mücadele etmeye devam ederken, kalıcı olarak değişecek.
  • Harcanabilir geliri olanlar, seyahat, restoranlar, barlar, oteller, canlı müzik, açık hava yaşamı, ekstrem sporlar gibi deneyimler için güçlü bir şekilde harcayacak ve geniş bant internet erişimi ve akış dahil olmak üzere yüksek kaliteli malzeme ürünleri ve ev eğlencesi satın almalarını azaltacaktır. medya hizmetleri. Pandemi, yuvayı küçültme ve yükseltme zamanıydı. Artık ihtiyacımız olan tüm mobilyalara ve Pelotonlara sahip olduğumuza göre, dışarı çıkıp eğlenme zamanı.

Bu yazın bu belirsizlik döneminin mihenk taşı olması ve tüketicilerin bu sonbaharda harcama yapmayı aniden bırakması ve ABD’yi resesyona sokması muhtemel. Savaşlar, doğal afetler, kötüleşen veya yeni bir pandemi veya daha yaygın siyasi huzursuzluk gibi diğer “kara kuğu” olayları da benzer şekilde ekonomideki herhangi bir yaşam belirtisini ezebilir.

Öyle olsa bile, pandemi sırasında meydana gelen bazı davranışsal ve toplumsal değişimler kalıcı olacak.

Pandemi kilitlenme dönemiyle bir yıl önceki karşılaştırmalardan uzaklaştıkça ve faiz oranları istikrara kavuştukça, bu sinyaller kazanç raporlarında daha net hale gelmelidir. Ardından, bu yeni çağa girerken hangi işletmelerin ve ekonomik sektörlerin gerçekten dayanıklı olduğunu öğreneceğiz.

İZLEMEK: Jim Cramer neden enflasyonun düştüğüne inandığını açıklıyor

.

Büyük huzursuzluk: 2020 ekonomiyi henüz anlayamadığımız şekillerde nasıl değiştirdi?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: