Büyük Indiana işverenleri Eli Lilly ve Cummins, eyaletin yeni kısıtlayıcı kürtaj yasası hakkında konuşuyor – Kurumsal Haberler

Büyük Indiana işverenleri Eli Lilly ve Cummins, eyaletin yeni kısıtlayıcı kürtaj yasası hakkında konuşuyor

5 Mart 2021, Branchburg, New Jersey’deki 50 ImClone Drive’da bir Eli Lilly ve Company ilaç üretim tesisi görülüyor.

Mike Segar | Reuters

Indiana’nın en büyük işverenlerinden biri olan ilaç üreticisi Eli Lilly, eyalette kürtajı kısıtlayan yeni yasanın şirketin kendi sahasından uzaklaşmasına neden olacağını söyledi.

Lilly Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kürtajı “Indiana vatandaşları arasında net bir fikir birliği olmayan, bölücü ve derinden kişisel bir mesele” olarak tanıdığını söyledi.

Eli Lilly, “Bu anlaşma eksikliğine rağmen, Indiana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kısıtlayıcı kürtaj karşıtı yasalardan birini hızla kabul etmeyi seçti” dedi. “Bu yasanın Lilly’nin – ve Indiana’nın – dünyanın dört bir yanından çeşitli bilim, mühendislik ve iş yeteneklerini cezbetme yeteneğini engelleyeceğinden endişe duyuyoruz. Bu yeni yasa göz önüne alındığında, kendi eyaletimiz dışında daha fazla istihdam artışı planlamak zorunda kalacağız.”

Indiana Yasama Meclisi, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe v. Wade’i bozmasından bu yana kürtaja erişimi kısıtlayan yeni yasayı Cuma günü kabul eden ilk ülke oldu. Eyalet, Yüksek Mahkeme’nin Haziran ayında verdiği ve prosedür için anayasal korumaları kaldıran kararının ardından daha sıkı kürtaj yasalarını tartışan en eski Cumhuriyetçi eyalet meclisleri arasında yer aldı.

Lilly, 145 yıldan fazla bir süredir Indianapolis’te bulunan Indiana’da yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Indiana’da da yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam eden bir motor üretim şirketi olan Cummins, hafta sonu yeni yasaya da karşı çıktı.

Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Üreme sağlığı ile ilgili karar verme hakkı, kadınların iş gücümüze tam olarak katılma konusunda diğerleriyle aynı fırsata sahip olmasını ve iş gücümüzün çeşitli olmasını sağlar” dedi.

Cummins sözcüsü, “Kanunda bununla çelişen, çalışanlarımızı etkileyen, en iyi yetenekleri çekme ve elde tutma yeteneğimizi engelleyen ve davetkar ve kapsayıcı ortamları seçmeye odaklanarak ayak izimizi büyütmeye devam ederken kararlarımızı etkileyen hükümler var” dedi. söz konusu.

İki şirket, kısıtlamaların uygulandığı eyaletlerde çalışanlarına üreme bakımı için kaynaklar sunan teknoloji devi Apple ve kot perakendecisi Levi Strauss da dahil olmak üzere büyüyen bir şirket listesine katılıyor.

Eli Lilly Cumartesi günü, ilaç şirketinin çalışan sağlığı planı kapsamını üreme hizmetleri için seyahati de içerecek şekilde genişletmesine rağmen, “bu, bazı mevcut ve potansiyel çalışanlar için yeterli olmayabilir” dedi.

Indiana’nın kürtaj yasağının 15 Eylül’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tecavüz veya ensest vakaları ve annenin hayatını koruma gibi bazı istisnalar dışında.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi de Indiana’nın kararını kınadı. Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre bunu “yıkıcı bir adım” olarak nitelendirdi.

Bir açıklamada, “Ve Cumhuriyetçi yasa koyucuların kadınların üreme haklarını ve özgürlüklerini ellerinden almaları ve kişisel sağlık bakım kararlarını kadınlar ve doktorları yerine politikacıların ellerine bırakmaları bir başka radikal adım” dedi.

.

Büyük Indiana işverenleri Eli Lilly ve Cummins, eyaletin yeni kısıtlayıcı kürtaj yasası hakkında konuşuyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: