Büyük İstifa devam ederken, durgunluk korkularına rağmen iş piyasası hala ‘kızılgın’ – Borsa – Finans Haberleri

Büyük İstifa devam ederken, durgunluk korkularına rağmen iş piyasası hala ‘kızılgın’

karışık | E+ | Getty Resimleri

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, işçiler hala az sayıda işten çıkarma, geniş iş fırsatları ve yüksek düzeyde gönüllü işten ayrılma ile karakterize edilen sıcak bir işgücü piyasasının faydalarını görüyorlar.

Çalışma ekonomistleri, rakamların, Büyük İstifa olarak bilinen pandemi dönemi eğiliminin, ABD’de resesyon korkularına rağmen hala tüm hızıyla devam ettiğini, ancak bazı dengelenme belirtileri gösterdiğini söylüyor.

Glassdoor kariyer sitesi kıdemli ekonomisti Daniel Zhao, “Genel olarak, bu bir iş piyasasının resesyona girmesine benzemiyor” dedi. “İşgücü talebi hala son derece sıcak ve işler beyaz-sıcaktan soğumuş olsa bile, hala kırmızı-sıcak.

Kişisel Finans’tan daha fazlası:Yüksek Mahkeme EPA kararından sonra karbon bilincine sahip fonlar satın almakBeyaz Saray, öğrenci kredisi sisteminde kapsamlı değişiklikler planlıyorLüks araba alıcıları her zamankinden daha fazla para harcıyor

Zhao, “Bence herkesin aklındaki soru, bunun devam edip etmeyeceğidir,” diye ekledi.

İş açılışları ve ‘bırakmalar’ rekor seviyelere yakın

24 Ağustos 2021’de Patchogue, New York’ta bir “Yardım Aranıyor” tabelası.

Getty Images aracılığıyla Steve Pfost/Newsday RM

Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü bildirdiğine göre, Mayıs ayının son iş gününde yaklaşık 11,3 milyon iş ilanı vardı.

İşverenlerin işgücü talebini temsil eden açık pozisyonlar, Nisan’daki yaklaşık 11,7 milyon ve Mart’taki rekor 11,9 milyon seviyesinden düştü. Ancak tarihsel olarak hala yüksekler ve 2021 sonundaki seviyelerine yakın seyrediyorlar.

Ek olarak, işçiler rekor bir hızla işlerini bırakıyorlar. Yaklaşık 4,3 milyon kişi, Mayıs ayında, bir önceki ayla aynı ve Mart ayındaki 4,4 milyonu aşan zirvesinden çok az bir düşüşle, gönüllü olarak işini bıraktı.

“Bırakma oranı 100 yapıyordu [miles per hour] otoyolda; Gerçekten de şantiyede ekonomist olan Nick Bunker, “Yavaşladı ama yine de 90 yapıyor” dedi ve “Hala oldukça hızlı, eskisi kadar hızlı değil.”

Bu Büyük İstifa eğilimi, 2021’in başından beri işgücü piyasasının merkezinde yer aldı. Hatta sosyal medya sitesi TikTok’ta “QuitToks” olarak adlandırılan ve geçen ay yayınlanan bir Beyonce şarkısında zamanın ruhuna girdi.

Ekonomistlere göre, işçiler çoğunlukla daha yüksek ücret gibi faktörlerin cezbettiği daha iyi işlere kayıyor. Atlanta Federal Rezerv Bankası’na göre, Mayıs ayında ücretler bir önceki yıla göre %6,1 artarak 25 yıldan uzun süredir görülen en büyük yıllık artış oldu.

Tarihsel olarak düşük işten çıkarma oranları devam ediyor

İşten çıkarmalar da Mayıs ayında rekor seviyelere yakındı. Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ay içindeki işten çıkarmaları toplam istihdamın yüzdesi olarak ölçen işten çıkarma oranının Mayıs ayında %0,9’da değişmediğini söyledi.

Pandemiden önce %1.1, ülkenin en düşük işten çıkarma oranıydı. Ancak May, işten çıkarmaların salgın öncesi rekorun altında kaldığı 15. ayı işaret etti – bu, işverenlerin mevcut işçilerini elinde tuttuğunun bir göstergesi, dedi Bunker.

Hala iş arayanların işgücü piyasası. İşçilerin hâlâ çok fazla pazarlık gücü var.

Nick Bunker

Indeed şirketinde ekonomist

Bu arada, %3,6’lık işsizlik oranı, 2020’nin başlarında %3,5 iken salgın öncesi seviyeye yakın. Bu, 1969’dan bu yana en düşük işsizlik oranıydı.

Bunker, “Hala iş arayanların işgücü piyasası” dedi. “İşçilerin hala çok fazla pazarlık gücü var.

“Belki birkaç ay öncesine göre biraz kaldıraç kaybettiler, ancak henüz orada önemli bir değişiklik görmedik.”

Yavaşlama önde olabilir

Ekonomistler, işgücü piyasası pandemi dönemindeki ekonomik toparlanmanın parlak bir noktası olsa da, işlerin soğuyabileceğine dair işaretler var – ancak ne kadar ve ne kadar hızlı olduğu belli değil, diyor ekonomistler.

Federal Rezerv, ekonomiyi yavaşlatmak ve inatla yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini artırıyor. Ayrıca Glassdoor’dan Zhao, en son enflasyon okumasının beklenenden daha sıcak geldiğini ve en son perakende satış verilerinin beklenenden daha zayıf olduğunu söyledi.

Zhao, “Federal Rezerv’in ekonomiyi soğutmaya çalıştığını açıkça biliyoruz” dedi. “Olacak yerlerden biri işgücü piyasası.

“İşgücü piyasası soğudukça işler yavaşlayabilir, ancak şu anda hala Büyük İstifa’dayız” diye ekledi.

.

Büyük İstifa devam ederken, durgunluk korkularına rağmen iş piyasası hala ‘kızılgın’
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: