Büyük ölçüde Nvidia’ya güvenen Çin’in elektrikli otomobil firmaları, şimdilik ABD çip yasağından korunuyor – Borsa – Finans Haberleri

Büyük ölçüde Nvidia’ya güvenen Çin’in elektrikli otomobil firmaları, şimdilik ABD çip yasağından korunuyor

Nvidia, Çin’deki elektrikli otomobil şirketlerine otomotiv çipleri satarak başarıyı yakaladı. Ancak ABD yarı iletken devinin Çin’e bazı ürünler göndermesi yasaklandı. Şimdiye kadar, elektrikli araç üreticileri etkilenmemiş gibi görünüyor.

Budrul Çukrut | Sopa Resimleri | Işık roketi | Getty Resimleri

PEKİN – Çin’e Nvidia çip satışları üzerindeki ABD kısıtlamaları, yaptırıma tabi ürünleri içermeyen otomobil sistemleri kullandıkları için Çinli elektrikli otomobil şirketlerini etkilemeyecek.

Chipmaker Nvidia’nın hisseleri, şirketin Çin’e yaptığı ihracatta ABD’nin yeni kısıtlamalarını açıklamasının ardından bu hafta yaklaşık %13 düştü ve mevcut çeyrekte yaklaşık 400 milyon dolarlık potansiyel satışları etkiledi.

Çin’de Nvidia Drive Orin çipi, elektrikli otomobil üreticilerinin destekli sürüş teknolojisinin temel bir parçası haline geldi. Bu yarı otonom sürüş sistemleri, Çin’de son derece rekabetçi bir pazar haline gelen şirketler için önemli bir satış noktasıdır. Bazı otomobil üreticileri de Nvidia’nın Xavier çipini kullanıyor. Otomotiv, Nvidia’nın işinin nispeten küçük ama hızla büyüyen bir parçası.

Ancak, yeni ABD kısıtlamaları Nvidia’nın A100 ve H100 ürünlerini hedef alıyor ve bu çiplerin satışları şirketin çok daha büyük veri merkezi işinin bir parçası. Ürünler yapay zeka için kullanılabilen grafik işlemcilerdir.

“Xavier ve Orin üzerinde herhangi bir kısıtlama olmamalı, Şanghay merkezli yatırım ve danışmanlık firması Automobility’nin ortağı Bevin Jacob, Xpeng, Nio ve diğerleri bu çiplerle birlikte gönderilmeye devam edecek” dedi.

Ancak Jacob, yapay zeka ve otonom sürüşle ilgili çipleri Çin’e gönderen ABD firmalarının gelecekte “yakın inceleme” olabileceği konusunda uyardı.

Xpeng yorum yapmaktan kaçındı. Baidu ve Geely tarafından desteklenen yeni bir elektrikli araç markası olan Nio, Li Auto, Huawei ve Jidu, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Nvidia, Çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruda, ABD hükümetine göre yeni ABD kurallarının Çin ordusunu destekleme riskini azaltmak için tasarlandığını söyledi. Ancak bu özel politika hareketini neyin tetiklediği veya gelecektekileri neyin yönlendirebileceği belli değil.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, çip üreticisi için bir başka olumlu işaret olarak ABD’nin Nvidia’nın H100 yapay zeka çipini Çin’de geliştirmeye devam etmesine izin vereceğini söyledi.

Nvidia Perşembe günkü bir dosyada, “ABD hükümeti, NVIDIA Corporation’ın veya Şirketin H100 entegre devrelerinin geliştirilmesine devam etmek için gereken ihracat, yeniden ihracat ve ülke içi transferlere izin verdi.” Dedi.

Şirket, otomotiv işi için ikinci çeyrek gelirinin bir önceki yıla göre %45 artarak 220 milyon dolar olduğunu söyledi.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, StreetAccount transkriptine göre Ağustos ayı sonlarında bir kazanç çağrısında, “Otomotiv gelirimiz değişiyor ve bunun bir sonraki milyar dolarlık işimiz olmasını bekliyoruz.” Dedi.

Otonom sürüş teknolojisi girişimi WeRide, yaptığı açıklamada “yasağın hemen bir etkisi olmadığını” söyledi.

Şirket, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Sektördeki hem arz hem de talep tarafının, teknolojinin sürekli gelişimini korumak için sürekli değişen iş ortamını ele almak için birlikte çalışacağına inanıyoruz.” Dedi.

Bir başka otonom sürüş girişimi olan Pony.ai, otomobil üreticisi Geely gibi etkilenmediğini söyledi.

— CNBC’den Kif Leswing bu rapora katkıda bulundu.

.

Büyük ölçüde Nvidia’ya güvenen Çin’in elektrikli otomobil firmaları, şimdilik ABD çip yasağından korunuyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: