California, New York ve Illinois’in ardından maymun çiçeği salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan etti – Kurumsal Haberler

California, New York ve Illinois’in ardından maymun çiçeği salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

California Valisi Gavin Newsom (D), 15 Temmuz 2022 Cuma günü ABD Capitol’de Meclis Başkanı Nancy Pelosi, D-Calif. ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerle konuşuyor.

Tom Williams | Getty Images aracılığıyla CQ-Roll Call, Inc

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, hızla yayılan maymun çiçeği salgını nedeniyle Pazartesi günü olağanüstü hal ilan etti ve bu, ABD’nin birkaç gün içinde bunu gerçekleştiren üçüncü eyaleti oldu.

Newsom, acil durum ilanının devletin aşılama çabalarını desteklemeye yardımcı olacağını söyledi. Enfeksiyonlar arttıkça aşılara olan talep arzı geride bıraktı. Cinsel sağlık klinikleri ve diğer sitelerdeki personel, aşı arayan insan akınına ayak uydurmak için mücadele etti.

California, aşıların uygulanmasına yardımcı olmak için Acil Sağlık Hizmetlerinden personeli seferber ediyor. Newsom, devletin test, sözleşme takibi ve topluluk erişimi yoluyla yayılmayı yavaşlatmak için hükümetin tüm seviyelerinde çalıştığını söyledi.

California’nın beyanı, Illinois’in Pazartesi günü erken saatlerde bir halk sağlığı acil durumu ilan etmesinden sonra geldi. New York, Cuma günü geç saatlerde salgına yanıt olarak bir eyalet afet acil durumu ilan etti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ABD, 48 eyalet, Washington DC ve Porto Riko genelinde yaklaşık 6.000 maymun çiçeği vakası bildirdi. Salgın, Boston’daki sağlık yetkililerinin Mayıs ayında ilk ABD vakasını doğrulamasından bu yana hızla yayıldı.

Ülkenin en büyük üç şehrine ev sahipliği yapan California, Illinois ve New York, ABD’de teyit edilen tüm maymun çiçeği enfeksiyonlarının %47’sini bildirdi New York, Pazartesi itibariyle yaklaşık 1.400 teyit edilmiş vaka ile ABD’deki salgının merkez üssüdür.

Monkeypox nadiren ölümcüldür ve şu ana kadar ABD’de ölüm bildirilmemiştir. Ancak bazı hastalar, virüsün neden olduğu kızarıklıktan dayanılmaz ağrı çekiyor. Bilim adamları ve halk sağlığı yetkilileri, salgın kontrol altına alınmazsa maymun çiçeğinin ABD’de kalıcı olarak dolaşabileceğinden endişe ediyor.

DSÖ, geçen ay maymun çiçeğini küresel bir sağlık acil durumu ilan etti. WHO verilerine göre en az 78 ülkede 19.000’den fazla maymun çiçeği vakası rapor edilmiştir. Salgın olağandışı çünkü virüs Kuzey Amerika ve Avrupa’da geniş çapta yayılıyor. Geçmişte maymun çiçeği, kemirgenlerin ve diğer hayvanların virüsü taşıdığı Batı ve Orta Afrika’da düşük seviyelerde yayıldı.

Monkeypox, öncelikle cinsel ilişki sırasında ciltten cilde temas yoluyla bulaşır. Halk sağlığı yetkilileri, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin şu anda en yüksek enfeksiyon riski olduğunu söylüyor. CDC’ye göre, kliniklere demografik bilgi sağlayan hastaların yaklaşık %98’i erkeklerle seks yapan erkekler olarak tanımlandı.

Ancak sağlık yetkilileri, hastalığı karakterize eden döküntüleri olan veya havlu ve çarşaf gibi kontamine materyallere sahip biriyle fiziksel temas yoluyla herkesin maymun çiçeği kaptığını defalarca vurguladılar. Geçen ay CDC, ABD’deki ilk iki çocuğun virüsü, muhtemelen ailelerinden bulaşma yoluyla kaptığını doğruladı.

Monkeypox, enfekte bir kişinin ağzında lezyonlar olduğunda solunum damlacıkları yoluyla da yayılabilir, ancak bu, CDC’ye göre uzun süreli yüz yüze etkileşim gerektirir. Sağlık yetkilileri, fiziksel temasın birincil bulaşma şekli olduğunu söylüyor.

ABD halk sağlığı acil durumunu tartıyor

Üst düzey federal sağlık yetkililerine göre, Biden yönetimi ABD’de bir halk sağlığı acil durumu ilan edip etmemeyi tartışıyor. Bu, salgınla mücadele eden devlet sağlık görevlileri için kaynakları harekete geçirmeye yardımcı olacaktır. ABD, en son Ocak 2020’de Covid-19’a tepki olarak bir halk sağlığı acil durumu ilan etmişti.

Kongre ve yerel topluluklardaki milletvekilleri, federal hükümetin tepkisinin hızını eleştirdi, ancak Sağlık Bakanı Xavier Becerra geçen hafta Biden yönetiminin salgınla mücadele için kaynakları artırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Becerra, eyaletlerin bulaşmayı önlemek için daha fazlasını yapması gerektiğini ve Kongre’nin salgına verilen yanıtı desteklemek için fon sağlaması gerektiğini söyledi.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Mayıs ayından bu yana eyalet sağlık departmanlarına 330.000 dozdan fazla maymun çiçeği aşısı teslim etti. HHS, Cuma günü eyaletlere ve diğer yargı bölgelerine 786.000 doz daha verdi. Ancak aşıları uygulayan bazı klinikler, şu anda talebi karşılamak için hala yeterli aşı alamadıklarını söylüyor.

Gıda ve İlaç Dairesi, 2019 yılında maymun hastalığı veya çiçek hastalığına maruz kalma riski yüksek olan kişiler için iki doz aşı Jynneos’u onayladı. Danimarkalı biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic tarafından yapılan Jynneos, ABD’de FDA onaylı tek maymun çiçeği aşısıdır.

CDC’ye göre, ABD geçen ay birkaç ticari laboratuvarı gemiye getirdikten sonra artık haftada 80.000 test yapma kapasitesine sahip. Ancak ABD’de teyit edilen enfeksiyonların sayısı muhtemelen eksik sayılıyor çünkü insanlar bazı durumlarda birkaç hafta sürebilen bir döküntü gelişene kadar test yaptıramıyorlar. Klinisyenler, test için numuneyi almak için kızarıklığı temizler.

ABD ayrıca stratejik ulusal stokta 1,7 milyon kurs antiviral tedavi tecovirimat. Doktorlar, maymun çiçek hastalığını tedavi etmek için tecovirimat kullanabilirler, ancak bu, ilaç yalnızca çiçek hastalığı için onaylandığından, ek bir bürokrasi katmanı gerektirir. CDC, doktorların tecovirimat reçete etmesini kolaylaştırmak için geçen ay bürokrasiyi azalttı.

Monkeypox, çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesindendir, ancak çok daha hafif hastalığa neden olur.

.

California, New York ve Illinois’in ardından maymun çiçeği salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan etti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: