Çalışma bulguları, Paxlovid almayan kişilerde bile Covid geri tepebilir – Kurumsal Haberler

Çalışma bulguları, Paxlovid almayan kişilerde bile Covid geri tepebilir

31 Temmuz 2022’de çekilen bu fotoğraf, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Guangzhou’daki bir sürüntü toplama sahasında Covid-19 koronavirüsü için test edilecek bir kadından sürüntü örneği alan bir sağlık çalışanını gösteriyor. Salı günü çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmaya göre, antiviral Paxlovid ile tedavi edilip edilmediğine bakılmaksızın, Covid hastalarının yaklaşık üçte biri semptomlarında bir geri tepme yaşayacak.

Sokak | AP | Getty Resimleri

Salı günü çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmaya göre, antiviral Paxlovid ile tedavi edilip edilmediğine bakılmaksızın, Covid hastalarının yaklaşık üçte biri semptomlarında bir geri tepme yaşayacak.

Ön baskı çalışması – yani hakemli bir dergide yayınlanmadığı anlamına geliyor – Covid’li kişilerin %27’sinin semptomlarında başlangıçta iyileştikten sonra bir geri tepme gördüğünü buldu.

California Üniversitesi, San Diego Okulu’nda bulaşıcı hastalıklar ve küresel halk sağlığı şefi olan çalışmanın ortak yazarı Dr. Davey Smith, “Bu her zaman olur. Covid ile tedavi edilmeyen ve daha sonra kendini daha iyi hisseden insanlar daha sonra semptomlar alabilir” dedi. Tıp. Yine de Smith, %27’lik bulgunun anekdotsal kanıtlara dayanarak beklediğinden daha yüksek olduğunu kaydetti.

Çalışma ayrıca, Covid hastalarının %12’sinin “viral geri tepme” yaşadığını, yani negatif testten birkaç gün sonra tekrar pozitif test ettiklerini buldu. Bu, Paxlovid alan ve Paxlovid geri tepmesi olarak anılan kişiler arasında belgelenmiştir, ancak çalışma, bir kişinin antiviral tedavi alıp almadığına bakılmaksızın viral geri tepmenin meydana geldiğini bulmuştur.

Smith, Covid’e yakalanan herkes, başlangıçta kaybolduktan sonra semptomların geri dönebileceğini ve bu semptomların daha kötü olabileceğini veya ilk nöbet kadar kötü olamayacağını söyledi. “Bu sadece enfeksiyonun doğal seyrindeki değişkenlik.”

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tedavi edilmeyen Covid hastalarında semptomların tekrarlama olasılığını kabul etti. Ajans, Mayıs ayında doktorları Paxlovid ribaundları hakkında bilgilendiren bir sağlık uyarısı yayınladığında, “belirtilerin kısa bir süreliğine geri dönmesi, bazı ülkelerde SARS-CoV-2 (Covid-19’a neden olan virüs) enfeksiyonunun doğal tarihinin bir parçası olabilir” dedi. Paxlovid ile tedaviden bağımsız ve aşılama durumundan bağımsız olarak.”

Ağda ve azalan semptomlar fenomeni Covid’e özgü değildir.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar bölümünün klinik direktörü Dr. Paul Sax, “Bazı yönlerden, tüm solunum yolu viral enfeksiyonlarının doğal öyküsü budur” dedi. “İyi ve kötü günler vardır ve sonunda iyileşirler.”

Özellikle Paxlovid ribaundları, hem Başkan Joe Biden hem de baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci’nin antiviral aldıktan birkaç gün sonra pozitif test etmesiyle son haftalarda çok dikkat çekti.

Pfizer’in ilaçla ilgili klinik denemesinde, Paxlovid alan kişilerin %1 ila %2’si negatif test ettikten sonra koronavirüs için pozitif test etti. İlaç üreticisi, Paxlovid’i reçete eden doktorlar için bir bilgi notunda, bunun plasebo grubu arasında da benzer oranlarda meydana geldiğini kaydetti.

Ancak bir kişi Paxlovid almış olsa bile, geri tepmelerinin açıkça ilaçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemek hala zor.

“Paxlovid olmasaydı, bu son günlerde testlerinin hala pozitif olması, ancak aradaki negatif testin olmaması olabilirdi. hastalık onlar içindi,” dedi Sax.

Smith aynı fikirde: “Belirtiler dalgalanıyor ve burundaki viral antijen dalgalanıyor ve bunlar Paxlovid ile ve Paxlovid olmadan dalgalanıyor.”

Yale Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyolog olan Dr. Albert Ko, ribaund semptomlarından bağımsız olarak mesajın açık olduğunu söyledi: Paxlovid çalışıyor.

Ko, “Paxlovid yapması gerekeni yapıyor: hayatı tehdit eden Covid’e yakalanmamızı önleyin” dedi. “Bu ribaundlar gerçekleşse bile, ciddi sonuçları önlüyor.”

.

Çalışma bulguları, Paxlovid almayan kişilerde bile Covid geri tepebilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: