CDC, büyük şehirlerde vakalar düştükçe maymun çiçeği salgınının yavaşlayabileceği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser – Kurumsal Haberler

CDC, büyük şehirlerde vakalar düştükçe maymun çiçeği salgınının yavaşlayabileceği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, birkaç büyük şehirde yeni vakalar düşerken ABD’nin maymun çiçeğinin yayılmasını yavaşlattığı konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky Cuma günü gazetecilere maymun çiçeği salgınıyla ilgili bir güncelleme sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunu temkinli bir iyimserlikle izliyoruz ve zarar azaltma mesajlarımızın ve aşılarımızın çoğunun ortaya çıkıp işe yaradığından gerçekten umutluyuz.”

Walensky, maymun çiçeği vakalarının ulusal olarak hala artmasına rağmen, salgının hızının yavaşlıyor gibi göründüğünü söyledi. ABD, CDC verilerine göre, Mayıs ayından bu yana dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla yaklaşık 17.000 maymun çiçeği vakası bildirdi.

Şehir sağlık departmanından alınan verilere göre, diğer tüm yargı alanlarından daha fazla enfeksiyon bildiren New York’ta, yeni maymun çiçeği vakaları günde ortalama 70’ten Perşembe günü dokuza düştü.

Şehir sağlık komiseri Dr. Aswhin Vasan, bu haftanın başlarında artan aşılama ve toplumsal yardım çabaları nedeniyle salgının yavaşladığını söyledi. New York City toplam 2.888 maymun çiçeği vakası bildirdi.

Salgının bir başka büyük merkez üssü olan Chicago’da, şehrin sağlık departmanına göre, yeni vakalar 30 Temmuz’da sona eren haftada 141’den 20 Ağustos’ta sona eren haftada 74’e düştü. Chicago toplam 807 vaka bildirdi.

Chicago’nun halk sağlığı komiseri Dr. Allison Arwady, bu haftanın başlarında bir Facebook canlı etkinliği sırasında, “Erken gördüğümüz potansiyel olarak üstel büyümeyi görmüyoruz, bu yüzden bu güven verici” dedi. “İşlerin gerçekten iyi göründüğünü söylemek için çok erken, ancak kesinlikle vakaların yavaşladığına dair bazı işaretler var.”

Ulusal Sağlık Bakanlığı’ndan sorumlu ofis başkanı Dawn O’Connell’e göre, ABD, şu anda maymun çiçeği hastalığından en büyük sağlık riskiyle karşı karşıya olan gey ve biseksüel erkeklerin tamamının iki doz maymun çiçeği aşısına erişebileceği noktaya yaklaşıyor. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanında stok.

CDC, daha önce HIV pozitif olan veya HIV kapma şanslarını azaltmak için ilaca uygun olan 1,7 milyona kadar gey ve biseksüel erkeğin maymun çiçeğinden en büyük sağlık riskiyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyordu.

O’Connell’e göre, ABD şimdiye kadar 1.5 milyon doz maymun çiçeği aşısı dağıttı ve en son dağıtım turu tamamlandığında 3 milyondan fazla doz mevcut olmalıdır.

Bugüne kadar, salgın Siyah ve Hispanik erkekleri orantısız bir şekilde etkiliyor. CDC verilerine göre, maymun çiçeği hastalarının yaklaşık %30’u beyaz, %32’si Hispanik ve %23’ü Siyahtır. Beyazlar ABD nüfusunun yaklaşık %59’unu oluştururken, Hispanikler ve Siyahlar sırasıyla %19 ve %13’ünü oluşturuyor.

ABD’de Jynneos adı verilen maymun çiçeği aşısı, 28 gün arayla iki doz halinde uygulanır. CDC’ye göre, hastalar ikinci dozun uygulanmasından iki hafta sonrasına kadar aşıdan tam korumaya sahip olmayacaklar. Walensky’ye göre, 19 yargı bölgesinden elde edilen veriler, şimdiye kadar uygulanan aşıların yaklaşık %97’sinin ilk dozlar olduğunu gösteriyor.

Beyaz Saray maymun çiçeği müdahale ekibinin başkan yardımcısı Demetre Daskalakis’e göre, maymun çiçeği vakalarının yaklaşık %94’ü cinsel temasla ilişkilidir ve virüse yakalanan kişilerin neredeyse tamamı erkeklerle seks yapan erkeklerdir.

824 gey ve biseksüel erkekle yapılan bir CDC araştırması, mevcut salgın sırasında katılımcıların %48’inin cinsel partner sayısını azalttığını ve %50’sinin bir kerelik cinsel karşılaşmaları azalttığını buldu. Ayrı bir CDC çalışması, bir kerelik cinsel karşılaşmalarda %40’lık bir azalmanın, maymun çiçeği ile enfekte olan gey ve biseksüel erkeklerin son yüzdesini %31’e kadar azaltacağını buldu.

Walensky, “Aslında aşının çıktığını, davranışların değiştiğini, zarar azaltma mesajlarının duyulduğunu ve uygulandığını görüyoruz.” Dedi. “Ve bunların hepsi eğriyi bükmek için birlikte çalışıyor.”

.

CDC, büyük şehirlerde vakalar düştükçe maymun çiçeği salgınının yavaşlayabileceği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimser
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: