Chobani, yoğurt üreticisinin Kasım ayında halka arz için başvurusunu yaptıktan sonra halka arz planlarını geri çekti – Kurumsal Haberler

Chobani, yoğurt üreticisinin Kasım ayında halka arz için başvurusunu yaptıktan sonra halka arz planlarını geri çekti

Chobani yoğurt paketleri 7 Temmuz 2021’de Washington DC’deki bir bakkalın rafında duruyor.

Drew Öfke | Getty Resimleri

Chobani, Cuma günkü düzenleyici bir dosyaya göre, halka arz planlarını geri çekiyor.

Yiyecek ve içecek şirketi, Kasım ayında “CHO” kodunu kullanarak Nasdaq Borsası’nda halka açılmak için başvuruda bulundu. Reuters, yoğurt üreticisinin 10 milyar dolardan fazla bir değerleme istediğini bildirdi.

Ancak borsa için zor bir yıl oldu ve halka arzlarda kuraklığa yol açtı. Yakın tarihli bir EY raporuna göre, ikinci çeyrekte Amerika’da bir önceki yıla göre %73 düşüşle sadece 41 halka arz gerçekleşti. Chobani, bu yıl halka arzını iptal ederken bordro satıcısı Justworks, bakkal Fresh Market ve dosya paylaşım şirketi WeTransfer’a katıldı.

E-postayla gönderilen bir açıklamada Chobani, geri çekilme için mevcut piyasa koşullarını belirtti.

Açıklamada, “Odak noktamız güçlü uygulama ve kârlı büyüme sağlamaya devam ediyor ve Chobani’nin geleceği konusunda heyecan duymaya devam ediyoruz” dedi.

Chobani, son yıllarda ürün portföyünü Yunan yoğurdunun ötesine geçerek, ürün listesine yulaf sütü, kahve kremaları, soğuk demleme kahve ve yoğurt içeceklerini ekledi.

Şirket halka arz başvurusunda, 2019’dan 2020’ye kadar gelirinin %5,2 artarak 1,4 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Ancak, işine geri yatırım yaparken net zararı bu süre içinde üç kattan fazla artarak 58,7 milyon dolara ulaştı. Chobani, halka arzdan elde edilen gelirin bir kısmını borcunu ödemek için kullanmayı planladığını söyledi. Şirket ayrıca sürecin bir parçası olarak kurumsal yapısını yeniden düzenleyeceğini de söyledi.

Mart ayında, halka arzındaki gecikmeler nedeniyle, Chobani’nin o zamanki operasyon şefi Peter McGuinness, şu anda CEO olarak görev yaptığı Impossible Foods’a gitti. GlobalData’nın genel müdürü Neil Saunders yaptığı açıklamada, McGuinness gibi üst düzey liderlerin ayrılmasının, güçlü satış büyümesine rağmen Chobani’ye gölge düşürdüğünü söyledi.

“Bu, tepede ciddi anlaşmazlıklar olduğu izlenimini verdi ve bu, halka açılmak isteyen bir işletmenin vermek istediği mesaj değil” dedi.

Halka arz piyasasının sert 2022 yavaşlaması: Bankalar için ne anlama geliyor? .

Chobani, yoğurt üreticisinin Kasım ayında halka arz için başvurusunu yaptıktan sonra halka arz planlarını geri çekti
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: