CIA direktörü, Çin’in Tayvan’la ilgili hesaplamalarının Ukrayna ihtilafından etkilendiğini söyledi – Dünyadan Haberler

CIA direktörü, Çin’in Tayvan’la ilgili hesaplamalarının Ukrayna ihtilafından etkilendiğini söyledi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü William Burns, ABD’nin Çin’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekâtının “vahşiliği” ile ilişkilendirilmenin itibarının zedelenmesinden rahatsız olduğuna inandığını söyledi.

Alexey Druzhinin | AFP | Getty Resimleri

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü William Burns Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmasını yakından izlediğini ve Çinli liderlerin Pekin’in kendi kendini yöneten ada olan Tayvan üzerindeki hesaplarını etkilediğini söyledi.

Washington’daki Financial Times etkinliğinde konuşan Burns, Çin hükümetinin Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı şiddetli direnişinden ve Rusya’nın katlandığı ekonomik maliyetlerden etkilendiğini söyledi.

Burns, “Çin liderliğinin tüm bunlara çok dikkatli baktığını düşünüyorum – Tayvan üzerinde kontrol sağlamak için güç kullanma çabalarının maliyeti ve sonuçlarına” dedi.

Ancak, bunun Çinli lider Xi Jinping’in Tayvan üzerindeki uzun vadeli hedeflerini değiştirmeyeceği konusunda uyardı.

Burns, “Bunun Xi’nin zaman içinde Tayvan üzerinde kontrolü ele geçirme kararlılığını bir an için bile yıprattığını düşünmüyorum” dedi. “Ama bence bu, bunu nasıl ve ne zaman yapacaklarına ilişkin hesaplamalarını etkileyen bir şey.”

Putin’in Rusya’sının son 10 ya da 11 hafta içinde Ukrayna’da yaşadığı acı deneyimin birçok yönden yaptığı şey, dostluğun aslında bazı sınırları olduğunu gösteriyor.

William Burns

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü

Çin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kınamayı reddetti ve Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi.

Pekin ve Moskova, 24 Şubat işgalinden birkaç hafta önce “sınırsız” bir stratejik ortaklık ilan ettiler ve son yıllarda ABD ve Batı’yı geri püskürtmek için daha yakın enerji ve güvenlik bağları kuruyorlar.

Ancak Burns, ABD’nin Çin’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekâtının “vahşiliği” ile ilişkilendirilmenin itibar zedelenmesinden rahatsız olduğuna inandığını söyledi.

Burns, “Putin’in Rusya’sının son 10 veya 11 hafta içinde Ukrayna’da yaşadığı acı deneyimin birçok yönden, dostluğun aslında bazı sınırları olduğunu gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

CIA direktörü, Çin’in Tayvan’la ilgili hesaplamalarının Ukrayna ihtilafından etkilendiğini söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: