Çin Devlet Devleri Denetim Tartışması Arasında ABD’den Çıkarılacak – Finans Haberleri

Çin Devlet Devleri Denetim Tartışması Arasında ABD’den Çıkarılacak

(Bloomberg) — Çin’in en büyük devlet şirketlerinden beşi, iki ülke Amerikan düzenleyicilerinin Çinli işletmelerin denetimlerini denetlemesine izin veren bir anlaşmaya varmak için mücadele ederken ABD borsalarından çıkma planlarını açıkladı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

China Life Insurance Co., PetroChina Co. ve China Petroleum & Chemical Corp., Aluminium Corp. of China ve Sinopec Shanghai Petrochemical Co. ile birlikte Cuma günü peşpeşe yayınlanan açıklamalarda listeden çıkarma niyetlerini açıkladılar.

ABD ve Çin, Amerikalı müfettişlerin Çinli şirketlerin denetim çalışma kağıtlarına erişmesine izin verme konusunda yirmi yıldır anlaşmazlık yaşıyor. Müzakereciler henüz, uymayan işletmeleri başlatmak için kongre tarafından dayatılan 2024 son tarihini işaret eden saatle bir anlaşmaya varmadılar. Anakara Çin ve Hong Kong, dünya çapında Kamu Şirketleri Muhasebe Gözetim Kurulu tarafından teftişe izin vermeyen ve oradaki yetkililerin ulusal güvenlik ve gizlilik endişeleri olduğunu iddia eden iki yargı bölgesidir.

ABD’li ve Çinli yetkililer bir anlaşmaya varmaya çalışırken, bir çözümün Pekin’in duyarlı olduğunu düşündüğü şirketlerin gönüllü olarak ABD pazarlarından çıkmalarını içerebileceğine dair spekülasyonlar artıyor.

Saxo Markets stratejisti Redmond Wong, “Bu devlete ait işletmeler stratejik sektörlerde yer alıyor ve Çin hükümetinin yabancı düzenleyicilere erişim vermekte tereddüt edebileceği bilgi ve verilere erişimi olduğu kabul ediliyor” dedi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu yaptığı açıklamada, listeden çıkarma planlarının şirketlerin ticari kaygılarına dayandığını söyledi.

Bloomberg Intelligence’ın Mayıs ayında yaptığı tahmine göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun firmaları incelemesini artırdığı için Çin ve Hong Kong’da bulunan ve piyasa değeri 2,4 trilyon doların üzerinde olan yaklaşık 300 işletme ABD Borsalarından atılma riskiyle karşı karşıya. En büyükleri arasında China Life, PetroChina, China Petroleum & Chemical, Alibaba Group Holding Ltd. ve Baidu Inc.

hikaye devam ediyor

Listeden çıkarma hareketinin, yatırımcıları muhasebe sahtekarlıklarından ve diğer mali suistimallerden korumayı amaçlayan bir ABD yasal gerekliliği olan denetim teftişlerinde bir açmaz kırmak için müzakereleri yumuşatıp yumuşatmayacağı belli değil. 2024 son tarihi, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler arasında popüler olan Holding Yabancı Şirketler Sorumluluğu Yasası adlı 2020 yasasından kaynaklanmaktadır.

PCAOB Başkanı Erica Williams, bu ay yaptığı açıklamada, gönüllü bir listeden çıkarmanın PCAOB’nin bir şirketin denetim çalışma kağıtlarını gözden geçirme talebinde bulunmasını engellemeyebileceğini söyledi. Williams, PCAOB’nin denetleme yetkisinin geriye dönük olduğunu, yani bekçinin bu şirketlerden ayrıldıktan sonra bile çalışma kağıtları talep edebileceğini söyledi.

Williams, özel olarak herhangi bir şirkete atıfta bulunmadan, “Bir firma veya ihraççı bu yıl listeden çıkarmaya karar verirse, benim için gerçekten önemli değil çünkü geçen yıl dolandırıcılık yapıp yapmadığınızı bilmem gerekiyor” dedi.

ABD SEC, 29 Temmuz’da Alibaba’yı, iki ülke bir anlaşmaya varamazsa Amerikan borsalarından atılabilecek büyüyen şirketler listesine ekledi.

Alibaba, Temmuz ayında, daha önce hamleyi yapan Bilibili Inc. ve Zai Lab Ltd.’ye katılarak Hong Kong’da birincil listeler aradığını söyledi. Geçiş, şirketlerin listeden çıkarılma ile karşı karşıya kalan ABD’de listelenmiş diğer Çinli firmalar için bir şablon sağlarken, şirketlerin daha fazla Çinli yatırımcıya ulaşmasına yardımcı olabilir.

Alibaba, Ağustos ayında New York Menkul Kıymetler Borsası ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndaki listelerini korumaya çalışacağını söyledi.

Alibaba, Pinduoduo Inc., JD.com Inc., China Life ve Sinopec, ABD’de piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %3 düştü. PetroChina yaklaşık yüzde 1 düşerken, Kraneshares CSI Çin İnternet Fonu ETF’si yüzde 1,8 düştü.

Kongreye rapor veren ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, Çin’in büyük ABD borsalarında listelenen sekiz şirketi “ulusal düzeyde Çin devlete ait işletmeler” olarak gördüğünü söyledi. Bunlar PetroChina, China Life Insurance, China Petroleum & Chemical, China Southern Airlines Co., Huaneng Power International Inc., Aluminium Corp. of China, China Eastern Airlines Corp. ve Sinopec Shanghai Petrochemical’dır.

Bloomberg Intelligence stratejisti Marvin Chen, New York’taki hisselerinin zayıf bir şekilde işlem gördüğü göz önüne alındığında, listeden çıkarmaların şirketler üzerinde çok az etkisi olacağını, bu hareketlerin ABD ve Çin arasındaki artan gerilimin altını çizdiğini söyledi.

Süper güçler arasındaki ilişkiler, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan gezisinin ada çevresinde birkaç gün Çin askeri tatbikatlarına yol açmasının ardından son günlerde özellikle gergin.

Kongre, listeden çıkarma son tarihini 2023’e kadar hızlandırabilecek ve iki tarafın hızla bir anlaşmaya varması için daha fazla baskı yaratabilecek bir yasayı düşünüyor.

PCAOB başkanı, Çinli yetkililerle bir anlaşmaya varılması gereken kesin bir tarih vermeyi reddetti, ancak bunun yakında olması gerektiğini yineledi.

New York borsası, geçen yıl Ocak ayında China Mobile Ltd., China Telecom Corp ve China Unicom Hong Kong Ltd.’yi, eski Başkan Donald Trump tarafından imzalanan ve orduyla bağlantısı olduğu düşünülen Çinli işletmelere yatırım yapılmasını yasaklayan bir emrin ardından listeden çıkardı. Huaneng Power International, Haziran ayında, düşük hacim ve listelemeyi sürdürmenin idari yükü ve maliyetleri nedeniyle listeden çıkarmayı planladığını söyledi.

(Baştan sona listeden çıkarma planları hakkında ayrıntılar içeren güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Çin Devlet Devleri Denetim Tartışması Arasında ABD’den Çıkarılacak
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: