Çin, karantina ekonomiyi vurdukça daha fazla borç alabilir – Kurumsal Haberler

Çin, karantina ekonomiyi vurdukça daha fazla borç alabilir

Covid karantinaları Çin ekonomisini vurdu ve Asya devi büyüme hedefini tutturmaya devam etmek için daha fazla borç vermek zorunda kalabilir.

Kevin Frayer | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Çin, ekonomisini engelleyen Kovid kısıtlamaları karşısında büyümeye devam ederken daha fazla borç vermek zorunda kalabilir.

Ülke, geçtiğimiz haftalarda bu yılki %5,5’lik büyüme hedefini tutturmak istediğinin sinyallerini verdi.

ANZ Research analistleri aynı gün bir notta, Çin’in 29 Nisan’daki Politbüro toplantısının “COVID-19 kesintileri ve jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan aşağı yönlü risklere rağmen politika yapıcıların bu yılki GSYİH hedefine bağlı olduklarına dair güçlü bir sinyal” gönderdiğini yazdı.

%5.5 hedefine ulaşmak için Çin gelecekten borçlanıyor ve daha fazla borçlanıyor olabilir.

Çin devlet medyası Cuma günü, yetkililerin ülkenin ekonomik büyüme hedefini tutturmak için ekonomiye daha fazla destek sözü verdiği Politbüro toplantısının ayrıntılarını bildirdi. Bu destek, altyapı yatırımını, vergi indirimlerini ve indirimlerini, tüketimi artırmaya yönelik önlemleri ve şirketler için diğer yardım önlemlerini içerecek.

Bu, yabancı yatırım bankalarının büyümenin önemli ölçüde altına düşeceğini tahmin etmesinden kaynaklanmaktadır. Nisan ayında imalat faaliyetinin düşmesiyle birlikte %5.5 rakamı.

Piyasa gözlemcilerine göre bu, Çin’in büyüme hedeflerini karşılamaya çalışırken daha fazla borç biriktirmesi anlamına geliyor.

ANZ Research’ün kıdemli Çin ekonomisti Betty Wang ve kıdemli Çin stratejisti Zhaopeng Xing, “%5.5 hedefine ulaşmak için Çin gelecekten borç alıyor ve daha fazla borçlanıyor olabilir” dedi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Goldman Sachs’ın Asya-Pasifik baş ekonomisti Andrew Tilton geçen hafta CNBC’ye verdiği demeçte, Çin’in altyapı harcamalarını artırmaya hazır olduğunu söyledi.

CNBC’nin “Squawk Box Asia”ya verdiği demeçte, Pekin’in bakış açısından, bu tür mali harcamaları artırmanın yanı sıra borç kısıtlamalarını gevşetmenin parasal gevşemeden daha arzu edilir olacağını söyledi.

Ancak Tilton, hükümetin altyapı yatırımına yönelik çabalarının önündeki bir engelin, her yerde ayrım gözetmeksizin uygulanan Covid ile ilgili kısıtlamalar olacağını söyledi.

“Ülke genelinde bazı durumlarda bile Covid vakasının olmadığı yerlerde çok fazla kısıtlama var – daha ihtiyati doğada” dedi. “Yani altyapı kampanyasının önündeki engellerden biri, Kovid kısıtlamalarının yalnızca en çok ihtiyaç duyulan alanları hedef alması olacak.”

Tilton, hükümet için bir seçeneğin sözde yerel yönetim özel tahvilleri ihraç etmek olduğunu söyledi.

Kamu altyapı projelerini finanse etmek için yerel ve bölgesel yönetimler tarafından kurulan birimler tarafından ihraç edilen tahvillerdir.

Tilton, kuşatılmış emlak piyasasında hükümetin borç verenleri geliştiricileri desteklemeye teşvik ettiğini söyledi.

Büyümeyi artırmak için daha fazla borçlanmak, pandemi başlamadan önce borcunu kesmeye çalışan Pekin için geriye doğru bir adım olacaktır. Hükümet, aşırı borç nedeniyle yıllarca süren büyümenin ardından müteahhitleri dizginlemeyi amaçlayan “üç kırmızı çizgi” politikasını uygulayarak emlak sektörünü agresif bir şekilde hedef aldı. Politika, bir firmanın nakit akışları, varlıkları ve sermaye seviyeleri ile ilgili olarak borca ​​bir sınır koyar.

Ancak bu, Evergrande ve diğer geliştiricilerin borçlarını temerrüde düşürmeye başlamasıyla geçen yılın sonlarında bir borç krizine yol açtı.

İşletmelere yönelik şoklar, GSYİH tahminleri

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen hafta, ülkenin en son Kovid salgınının yaklaşık iki ay önce başlamasından bu yana ekonomisini canlı tutmak için mücadele ederken, altyapı inşa etmek için “toplam” bir çaba çağrısında bulundu.

En büyük iki şehri olan Pekin ve Şanghay’da kısıtlamalar getirildi, milyonlarca insana evde kal emirleri verildi ve kuruluşlar kapatıldı.

Çin’in sıfır Covid kısıtlamaları işletmeleri sert vurdu. Çin’deki AB Ticaret Odası tarafından geçen ayın sonlarında yapılan bir ankete göre, ülkedeki Avrupalı ​​işletmelerin yaklaşık %60’ı Covid kontrollerinin bir sonucu olarak 2022 gelir tahminlerini düşürdüklerini söyledi.

Çinli işletmeler arasında geçen hafta yayınlanan aylık anketler, imalat ve hizmet işletmeleri arasındaki duyarlılığın Nisan ayında pandeminin Şubat 2020’deki ilk şokundan bu yana en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Çin’in imalat faaliyetlerini ölçen özel bir anket olan Caixin Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi, geçen Perşembe günü yayınlanan verilere göre Nisan ayında 36.2’ye düştü. Bu, büyümeyi daralmadan ayıran 50 puanın çok altında.

Ülkenin sıfır Covid politikası ve yavaşlayan ekonomisi, yatırım bankalarının ve diğer analistlerin, büyümesinin bu yılki %5,5 hedefinin önemli ölçüde altına düşeceği tahminlerini şimdiden ateşledi.

Tahminler %3’ten %4,5’e kadar değişiyor.

İsviçreli özel banka Lombard Odier, “Covid salgınlarının 2022’nin ilk yarısında tüketim ve sanayi üretimi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, ekonominin Haziran’dan önce toparlanmaya başlayıp ardından toparlanabileceğini varsayarsak, 2022 GSYİH büyümesinin %4,3’e yakın olmasını bekliyoruz” dedi. Baş Yatırım Sorumlusu Stephane Monier.

Çarşamba günü bir notta, “Ekonomi, kilit kentsel alanlar için ardışık kilitlenme şoklarından zarar görmeye devam ederse, tam yıl büyüme kesinlikle %4’ün altına düşecektir” diye yazdı.

— CNBC’den Evelyn Cheng bu rapora katkıda bulundu.

.

Çin, karantina ekonomiyi vurdukça daha fazla borç alabilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: