Çin, kavurucu sıcaklıkların ortasında ilk ulusal kuraklık acil durumunu yayınladı – Kurumsal Haberler

Çin, kavurucu sıcaklıkların ortasında ilk ulusal kuraklık acil durumunu yayınladı

Yangtze Nehri ile birleştiği yerde Jialing Nehri yatağı, Çin’in Chongqing kentinde 18 Ağustos 2022’de kuraklık nedeniyle ortaya çıktı.

video | Getty Resimleri

Ülke rekor kıran sıcak hava dalgasıyla savaşırken kavurucu sıcaklıklar Yangtze Nehri’nin bölgelerini kurutur ve elektrik şebekesine baskı uygularken Çin bu yıl ilk kuraklık acil durumunu yayınladı.

Yetkililer, Çin’in orta ve güney eyaletlerinin haftalarca süren aşırı sıcağa dayanmasının ardından Perşembe günü geç saatlerde ulusal sarı alarmı yayınladılar ve düzinelerce şehirde sıcaklıklar 40 santigrat dereceyi veya 104 derece Fahrenheit’i aştı.

Sıcak hava dalgası mahsul büyümesini kesintiye uğrattı, hayvanları tehdit etti ve bazı endüstrileri evler için enerji tasarrufu yapmak için kapatmaya sevk etti.

Çin’in 94 milyon nüfuslu Sichuan eyaleti, bölgedeki elektrik kesintilerini hafifletmek için bu hafta tüm fabrikaların altı gün süreyle kapatılmasını emretti. Kapanmalar, rezervuar seviyelerinin düşmesinden ve ısı nedeniyle klima talebinin artmasından sonra geldi.

Su Kaynakları Bakanlığı’ndan alınan verilere göre, Yangtze Nehri havza bölgesindeki yağışlar da son yılların ortalamasına göre yaklaşık %45 azaldı. Devlet yayıncısı CCTV’ye göre, güneybatı Chongqing bölgesindeki 34 ilçede 66 kadar nehir kurudu.

Çin’in Henan eyaleti, Jiaozuo’daki Boai ilçesine bağlı Xiliangshi köyünde yüksek sıcaklıkların getirdiği kuraklığın etkisini azaltmak için bir fıskiye bir mısır tarlasını suluyor, 20 Haziran 2022.

Çin Günlük | Reuters

Ulusal Meteoroloji Merkezi, Çin’in güneybatısındaki Beibei bölgesinin Perşembe günü 45 santigrat derece veya 113 Fahrenheit rekor sıcaklıklar yaşadığını söyledi.

Çinli yetkililer bu hafta, yağışı hızlandırmak için bulut tohumlama, en çok etkilenen topluluklar için 44 milyon dolarlık afet yardımı ve bazı enerji yoğun sektörlerin kapatılması da dahil olmak üzere kuraklığın etkisini azaltmaya yönelik önlemleri açıkladı.

Hang Seng Bank Çin’in baş ekonomisti Dan Wang, Perşembe günü CNBC’nin “Squawk Box Asia” gazetesine verdiği demeçte, ısının Çin ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini söyledi. Wang, ülkenin çelik, kimya ve gübre endüstrilerinin şimdiden üretimde bir yavaşlama yaşadığını söyledi.

“Enerji yoğun endüstrileri etkileyecek ve [a] Wang, ekonomi genelinde ve hatta küresel tedarik zincirinde zincirleme etki” dedi.

Çin acil durum bakanlığından Perşembe günü yayınlanan verilere göre, Temmuz ayında aşırı sıcaklıklar 2,73 milyar yuan veya 400 milyon dolarlık doğrudan ekonomik kayıplara neden oldu ve bu da 5,5 milyon insanı etkiledi.

— CNBC’den Sumathi Bala raporlamaya katkıda bulundu

19 Ağustos 2022’de Çin’in merkezi Jiangxi eyaletindeki Jiujiang’daki Yangtze Nehri boyunca kavrulmuş bir nehir yatağının bir bölümü görülüyor.

STR | AFP | Getty Resimleri

.

Çin, kavurucu sıcaklıkların ortasında ilk ulusal kuraklık acil durumunu yayınladı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: