Çin Piyasaları, Xi’nin Sıkılaşan Tutumu Yatırımcıları Alarma Geçirirken Düşüş – Finans Haberleri

Çin Piyasaları, Xi’nin Sıkılaşan Tutumu Yatırımcıları Alarma Geçirirken Düşüş

(Bloomberg) — Çin’in yuanı zayıfladı ve ülke hisse senetleri Hong Kong’daki 2008 küresel mali krizinin derinliklerinden bu yana en düşük seviyeye geriledi, Başkan Xi Jinping’in liderlik saflarını sadıklarla istifleme hamlesine sert bir tepki.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Offshore yuan Pazartesi sabahı dolar başına %0.7 kadar zayıflayarak geçen hafta görülen rekor düşük seviyesine yaklaşmak üzere 7.2782 oldu. Şehirdeki Çin hisse senetlerinin bir göstergesi olan Hang Seng China Enterprises Endeksi, ekonomik büyüme verilerinin tahminleri geçmesine rağmen %5’ten fazla düşüşle 2008’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Çin’in benchmark CSI 300 Endeksi %1.9 kadar düştü.

Okuyun: Çin Ekonomisi Endüstriyel Faaliyet Tırmanırken Karışık Bir İyileşme Gösteriyor

Xi’nin iktidar partisi üzerindeki sorgusuz sualsiz hakimiyetini vurgulayan değişikliğin ardından piyasadaki gerilemeler, Covid Zero ve devlet güdümlü şirketlere bağlı politikaların muhtemel bir şekilde devam etmesi konusunda derin bir hayal kırıklığı gösteriyor. Teknoloji devleri Alibaba Group Holding Ltd., Tencent Holdings Ltd. ve Meituan, yatırımcıların Xi ve müttefiklerinin özel teşebbüsü canlandırmaya çalışacağı konusunda şüpheci olmaya devam etmesiyle birlikte tepetaklak oldu.

United First Partners Asya araştırmaları başkanı Justin Tang, “Piyasa, bu kadar çok Xi destekçisinin seçilmesiyle, Xi’nin piyasa dostu olmayan politikaları yürürlüğe koyma konusundaki sınırsız yeteneğinin artık sağlamlaşmasından endişe duyuyor” dedi.

Xi’nin müttefiklerinin atanması kilit gündemleri hızlandırmaya yardımcı olabilirken, Politbüro Daimi Komitesine Covid Zero savunucularının eklenmesi, Covid kısıtlamalarının erken gevşetilme şansını azaltıyor.

Pantheon Macro Economics Ltd’nin Çin Baş Ekonomisti Duncan Wrigley, “Güç ne kadar merkezileşirse, tepeden gelen direktiflere dayalı aşırı hevesli politika uygulama riski o kadar artar” dedi. “Bu, ikinci çeyrekteki bazı karantinalarda oldu.”

hikaye devam ediyor

Xi, Covid Zero politikasını savunduğu ve emlak piyasasını desteklemek için teşvik teklifinde yetersiz kaldığı için geçen hafta kongre sırasında yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. Onshore yuan 14 yılın en zayıf seviyesine düştü ve CSI 300 geçen hafta bir seans hariç hepsinde düştü.

Geçen hafta ani bir gecikmenin ardından Pazartesi günü yayınlanan Çin’in önemli ekonomik verilerinin bir kısmı karışık bir toparlanma gösterdi.

Ekonomi, üçüncü çeyrekte, Covid kısıtlamalarına ve emlak düşüşüne rağmen endüstriyel faaliyetin iyileşmesiyle beklenenden daha hızlı büyüdü, ancak perakende satışlar zayıfladı.

Bu arada Çin Halk Bankası, yuan sabitlemesini dolar başına 7,11’e yakın son modelden uzakta, dolar başına 7.1230 olarak belirledi.

Mizuho Bank Asya FX stratejisti Ken Cheung, “7,12 üzerindeki yuan sabitlemesi, PBOC’nin CNY sabitlemesi üzerindeki sıkı kontrolünü gevşetmeye başlayabileceğini gösteriyor” dedi. Sağlam GSYİH rakamları, Şangay kilitlenmesinden sonra toparlanma ivmesini vurguladı, ancak zayıf perakende satışlar, Covid kısıtlamalarının hala tüketim ve büyüme üzerinde baskı oluşturduğunu gösteriyor.

–Lin Zhu, Tania Chen ve Jeanny Yu’nun yardımıyla.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Çin Piyasaları, Xi’nin Sıkılaşan Tutumu Yatırımcıları Alarma Geçirirken Düşüş
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: