Çin polisi 1,7 milyar dolarlık kripto parayı akladığı için 63 kişiyi tutukladı

Çin polisi 1,7 milyar dolarlık kripto parayı akladığı için 63 kişiyi tutukladı

Çin polisi, 1,7 milyar doları (12 milyar Çin yuanı) aklamakla suçlanan bir grup insanı tutukladı. 63 üyesi, Mayıs 2021’de kripto kullanarak fonlarını akladı.

Yerel bir rapora göre çete, kumar, dolandırıcılık ve piramit entrikaları gibi yasa dışı kaynaklardan gelen parayı kullandı ve onu popüler bir stablecoin olan Tether’e dönüştürdü. Çin Kamu Güvenliği Bürosu, dolandırıcıların daha sonra çeşitli cüzdanlar kullanarak fonlarını yuan’a çevirdiğini kaydetti.

Çete, insanları cezbetmek için Çin’de yasaklanan Rusya menşeli şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram’ı kullandı. Program katılımcıları, aklanan miktarlara göre küçük komisyonlar alacaktır.

Kamu Güvenliği Bürosu, suçlulardan birinin aylık 10 milyon yuanlık yüksek işlem hacmini fark ettikten sonra bu uyarıyı aldı. Çete milyarlarca doları aklarken, polis yaklaşık 130 milyon yuan’a el koymayı başardı.

Yakın tarihli bir açıklamaya göre PSB, 17 il ve özerk bölgeye 200’den fazla polis memuru sevk etti. Açıklamada, soruşturmanın ve gözaltıların üç ay sürdüğü belirtiliyor.

Çin, kriptoyu dizginlemek için savaşıyor

Çin hükümeti, kripto alanını ve madencilik ve ticaret gibi ilgili faaliyetleri ortadan kaldırmak için mücadele ediyor. Geçen yıl ülke, bitcoin (BTC) ve madencilik faaliyetlerini yasakladı.

O zamandan beri, kriptoyla ilgili ağlar ve eylemler ciddi şekilde çökertildi. Geçen yıl, Çin polisi kripto kullanarak kara para aklamak için 1100’den fazla kişiyi takip etmeyi başardı.

Bununla birlikte, son raporlara göre, birçok kişi ülkede hala kripto kullandığı için girişimleri görünüşte beyhude. Çinli kullanıcılar, kripto varlıklarının ticaretini yapmak için denizaşırı kripto borsalarına yöneldi.

Çin, kripto para birimini çökertirken, dünya çapındaki diğer birçok ülke, sektörü kontrol etmeye yardımcı olacak politikalar uygulamaya çalışıyor. Avrupa Birliği halihazırda kriptoyu hedefleyen MiCA adlı bir düzenleme hazırlıyor. Diğer ülkelerde, kripto borsaları ve ağları lisans başvurusunda bulunabilir.

Çin polisi 1,7 milyar dolarlık kripto parayı akladığı için 63 kişiyi tutukladı
adlı haberi okudunuz. Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Diğer kripto para haberleri için aşağıya kaydırınız.

kaynak: crypto.news

Sevdiklerinle Paylaş: