Çin’de tüketici fiyatları, Covid’in yerel halkı gıda stoklamaya yönlendirmesiyle altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. – Borsa – Finans Haberleri

Çin’de tüketici fiyatları, Covid’in yerel halkı gıda stoklamaya yönlendirmesiyle altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüketicilerin evde kalma siparişlerine hazırlanmak için stoklarını doldurmasıyla, Nisan ayında taze sebze fiyatları yıllık bazda %24 arttı. Resimde, Alibaba’nın 10 Mayıs 2022’de Pekin’deki Hema Fresh süpermarketi için bir teslimat sürücüsü görülüyor.

Yeşim Gao | AP | Getty Resimleri

PEKİN — Ulusal İstatistik Bürosu’nun Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, Çin’de tüketici ve üretici fiyatları Nisan ayında beklenenden fazla arttı.

Tüketici fiyat endeksi, enerji ve taze sebze maliyetlerindeki artışın desteğiyle geçen ay bir yıl öncesine göre %2,1 arttı. Okuma, bir Reuters anketi tarafından yapılan %1.8’lik artış tahminini aştı.

Nisan ayı rakamı aynı zamanda Kasım ayındaki %2,3’lük baskıdan bu yana en yüksek ve 18 aylık %0,9 tüketici fiyat enflasyonu ortalamasının oldukça üzerindeydi. Çin’in 2022 için resmi TÜFE hedefi “yaklaşık %3”.

Goldman Sachs analistleri Çarşamba günü yayınladıkları bir raporda, “Ana itici güç, artan ulaşım maliyetleri ve daha sıkı Covid kısıtlamalarından kaynaklanan yeniden stoklama talebi nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış oldu.” Dedi.

Raporda, “Yıllık bazda TÜFE enflasyonunun yükselmesini ve ÜFE enflasyonunun baz etkisiyle düşmesini bekliyoruz” denildi. “Gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonist baskılar Çin’deki iyileşen Covid durumu ile birlikte hafifleyebileceğinden, sırayla TÜFE enflasyonu yakın vadede ılımlı olabilir.”

Mart ayından bu yana Çin anakarası, 2020 başlarından bu yana ülkenin en kötü Covid salgınını kontrol altına almak için şehirlerin birçok bölgesinde seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırdı ve evde kalma emirleri uyguladı. Kontroller, birçok fabrikanın tam kapasiteyle üretim yapmasını veya tedarikçiler ile müşteriler arasında mal taşımasını engelledi.

Nisan ayında taze sebze fiyatları yıllık %24, taze meyve fiyatları ise %14,1 arttı. Çin’in TÜFE’sine önemli bir katkı sağlayan domuz eti fiyatları, önceki aya göre nispeten nadir bir artışla %1,5’lik bir artış kaydetti ve yıllık bazda %33.3’lük daha ılımlı bir düşüş kaydetti.

Ulaştırma için akaryakıt fiyatları, petrol ve emtia fiyatlarındaki son artışları yansıtarak bir önceki yıla göre %28,4 arttı.

Yavaş tüketici talebi

Ancak, Çin’in yükselen tüketici fiyat endeksi, yerlilerin Amerikalılarla aynı baskıyla karşı karşıya olduğu anlamına gelmiyor.

ABD tüketici fiyatları, gıda ve enerjiyi çıkarırken bile, 1980’lerin başından bu yana en yüksek oranda arttı. Çarşamba günü daha sonra açıklanacak Nisan rakamının, Mart ayında görülen on yıllardır görülen %8.5’lik yüksek artışın yakınında kalacağı tahmin ediliyor.

Çin’de, gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, tüketici fiyat endeksi Nisan ayında bir yıl öncesine göre %0,9 oranında azaldı.

Uzun vadede analistler, Çin’deki genel tüketici talebinin gelecekteki gelir konusundaki belirsizlik nedeniyle baskı altında kaldığı konusunda uyarıyorlar.

Bazı işletmeler alıcıları çekmek için fiyatları bile düşürdü.

Aylık bir duyarlılık anketi olan Nisan ayı Caixin Services PMI, işletmelerin fiyatları Mayıs 2020’den bu yana en hızlı şekilde düşürdüğünü ve “bir dizi firmanın sessiz talep koşullarında yeni işler çekmek için ücretlerini düşürdüğünü” buldu.

İmalatçılarla ilgili benzer bir araştırma, üretim maliyetindeki keskin artışa rağmen, firmalar rekabetçi kalmaya ve yeni işler çekmeye çalıştıkça satış fiyatlarının yalnızca mütevazı bir şekilde arttığını buldu.

Fabrika maliyetleri yüksek kalmaya devam ediyor

Nisan ayında, Çin’in üretici fiyat endeksi, yıllık %8 artışla üst üste dördüncü ayda da ılımlılaştı. Bu, Reuters’in %7,7’lik artış tahmininin hala üzerindeydi.

ÜFE içinde satın alma fiyatları, sözde fabrika çıkış fiyatlarından (fabrikalardan daha fazla imalat veya distribütörlere satış için satılan malların fiyatı) çok daha hızlı yükseldi.

Çin Rönesansı makro ve strateji araştırması başkanı Bruce Pang, bunun maliyet baskılarının endüstriler arasında eşit olmayan bir şekilde dağıldığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bunun, farklı işletmelerin kar marjları üzerinde farklı etkilerle karşılaşacağı anlamına geldiğini söyledi.

Pang, CNBC tarafından tercüme edilen Çince’ye göre, pandemiden ciddi şekilde etkilenen şirketlere hedefli destek sağlamak için para ve maliye politikasına “acil bir ihtiyaç” var.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Çin merkez bankası ve diğer yetkililer, son birkaç hafta içinde büyümeyi desteklemek için bir dizi önlem açıkladı, ancak bu önlemlerin ölçeği genel olarak piyasaları hayal kırıklığına uğrattı.

Morgan Stanley’in Çin Baş Ekonomisti Robin Xing ve bir ekip Salı günü bir notta, “Covid karantinaları politika gevşemesinin etkinliğini aşındırdı ve talebi arzdan daha fazla susturdu.” Dedi.

Nisan ayı sonlarında firma, Covid kontrollerinin tedarik zincirlerini daha uzun süre bozacağı beklentilerine dayanarak Çin için GSYİH hedefini %4,2’ye düşürdü. Bu, önceki tahmin olan %4.6’nın altında.

.

Çin’de tüketici fiyatları, Covid’in yerel halkı gıda stoklamaya yönlendirmesiyle altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: