Çinli SMIC, Akıllı Telefon Talebi Kayarken ‘Hızlı Donma’ Uyarısında Bulundu – Finans Haberleri

Çinli SMIC, Akıllı Telefon Talebi Kayarken ‘Hızlı Donma’ Uyarısında Bulundu

(Bloomberg) — Semiconductor Manufacturing International Corp., akıllı telefonlar gibi sektörlerdeki müşterilerin siparişleri dondurduğu konusunda uyardı ve tüketici elektroniği talebindeki düşüşün çip sektörüne nasıl zarar verdiğini vurguladı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Eş CEO Zhao Haijun Cuma günü analistlere verdiği demeçte, akıllı telefon ve TV bileşenleri üreticilerinden gelen talebin azalmasının SMIC’i üretim planlarını yeniden düzenlemeye zorladığını söyledi. Bir konferans görüşmesinde, ekonomik gerileme ve envanter ayarlamalarının, bazı müşterilerin yeni sipariş vermeyi ertelemesi nedeniyle “hızlı dondurma ve acil sipariş durmalarını” teşvik ettiğini söyledi. SMIC, Hong Kong’da %3.1 kadar düştü.

Yatırımcılar, yıllarca süren kıtlıkların, kapasiteye yapılan ağır yatırımlara yol açmasının ardından, kötü şöhretli döngüsel çip endüstrisinin uzun süreli bir çöküşe doğru ilerlemesinden korkuyorlar. SMIC, tüketiciler bir pandemi dönemi patlamasını geride bıraktıkça, hızla çökmekte olan küresel elektronik talebiyle boğuşan bir dizi yarı iletken üreticisi arasında yer alıyor. Washington, Pekin’in teknolojik yükselişini sınırlamaya çalışırken, ABD ihracat kısıtlamalarını istikrarlı bir şekilde sıkılaştırmakla da mücadele ediyor.

Çin’in en büyük yonga üreticisinin bildirdiği gelir, genel olarak beklentilere paralel olarak ikinci çeyrekte %42 artarak 1,9 milyar dolara yükseldi. İkinci çeyrekte 514,3 milyon dolar net gelir elde ederek 469,5 milyon dolarlık ortalama tahmini aştı.

Devamını oku: Apple, Pazar Yavaşlarken 2022’de IPhone Satışlarını Sürdürmeyi Bekliyor

Bloomberg İstihbaratı Ne Diyor?

Semiconductor Manufacturing International’ın özsermaye getirisi, daha katı ABD ihracat lisansı gereklilikleri ve Çin’in Covid-19 karantinaları nedeniyle üretimdeki kesintiler ve kapasite artışlarına rağmen 2022’de yeni bir zirveye ulaşma yolunda ilerliyor. Şirketin talaş dökümhaneleri, yerel fabless talaş üreticisi sayılarındaki hızlı artış ve tüketici aletleri ve otomobillerdeki artan silikon içeriği nedeniyle önümüzdeki iki yıl içinde yüksek kullanım oranlarında çalışacak. Yaptırım riskine daha az maruz kalan daha yüksek marjlı özel çiplere doğru kayması, artan amortismanı ve personel maliyetlerini dengelemeye yardımcı olabilir.

hikaye devam ediyor

– Charles Shum, analist

Araştırma için buraya tıklayın.

Devamını oku: Çin Greft Probları Başarısız Çip Planlarına Karşı Öfkeden Kaynaklanıyor

SMIC, Çin’in ülkenin yıllık 155 milyar dolarlık yarı iletken tüketiminin çoğunluğunu oluşturan Amerikan silikonunun yerini alacak kadar gelişmiş çipler üretme konusundaki uzun vadeli tutkusunun öncüsüdür.

Ülkenin yarı iletkenlerdeki ilerleme eksikliğinden dolayı hüsrana uğrayan üst düzey yetkililer, yöneticileri sorumlu tutmaya başladığından, şu anda bir dizi yolsuzluk soruşturmasının pençesinde olan dev bir yerli endüstride teknolojik bir lider olmaya devam ediyor. Genişleyen dragnetin sonucu ve yerel oyuncular üzerindeki etkisi belirsizliğini koruyor.

ABD yaptırımları, ülkenin çip emellerini engellemede merkezi bir rol oynadı. Trump yönetimi, SMIC’i yaklaşık iki yıl önce ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle kara listeye aldı ve şirketin Çin ordusuyla olan bağlarını öne sürerek yonga üreticisinin yalanladığı bir iddiayı öne sürdü. Washington şimdi, Hollanda’daki ASML Holding NV ve Japonya’daki Nikon Corp. gibi önemli tedarikçilerin teknoloji ablukasına katılması için müttefiklerine de baskı yapıyor.

Devamını oku: ABD, ASML’nin Çin’e Yonga Üretimi Teçhizatı Satışını Durdurmasını Zorladı

Buna karşılık, yerli firmalar Amerikan silikonuna alternatifler geliştirmeye çalıştılar. Şanghay merkezli sözleşmeli yonga üreticisi, üretim teknolojisini bu yıl iki nesil 7 nanometreye yükseltmeyi başardı, ancak endüstri uzmanları bunun Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.

SMIC, yaptırımların daha karmaşık teknolojiler geliştirme yeteneğine zarar verdiğini söyledi. Şirketin kapasitesi, örneğin ASML Holding NV’nin en gelişmiş çipleri yapmak için gerekli olan aşırı ultraviyole litografi sistemlerine erişim eksikliği nedeniyle ciddi şekilde kısıtlanıyor.

Şirket, ayrı bir dosyada Arm Ltd.’nin eski başkanı Tudor Brown’ın yönetim kurulundan istifa ettiğini ve daha önceki bir Bloomberg raporunu doğruladığını söyledi. Şirkete göre Zhao da yönetici direktörlük görevinden istifa etti.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Çinli SMIC, Akıllı Telefon Talebi Kayarken ‘Hızlı Donma’ Uyarısında Bulundu
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: