Citi, enerji fiyatları fırlarken İngiltere enflasyonunun Ocak ayında %18’i aşmasını öngörüyor – Borsa – Finans Haberleri

Citi, enerji fiyatları fırlarken İngiltere enflasyonunun Ocak ayında %18’i aşmasını öngörüyor

Citigroup, flaş çökmesinin nedenini tespit ettiğini ve hatayı “dakikalar içinde” düzelttiğini söyledi.

Jim Dyson | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

LONDRA – Citi ekonomistleri, ülkenin enerji fiyat tavanının stratosfere girmesiyle birlikte İngiltere’de enflasyonun Ocak ayında %18’i aşma yolunda olduğunu tahmin ediyor.

ABD bankacılık devi, Pazar tarihli bir araştırma notunda, 2023 yılının ilk çeyreğinde tüketici fiyat endeksi ve perakende fiyat endeksi tahminlerini sırasıyla %18 ve %21 olarak güncelledi. Bu, 300 sterlinlik bir politika varsayımına dayanıyor. Ekim’den 2024’e kadar hanehalkı enerji faturalarına uygulanan mahsup.

Enerji düzenleyicisi Ofgem, 1 Ekim’den itibaren bir sonraki fiyat tavanı artışının ölçeğini bu hafta açıklayacak ve Citi, ortalama bir hane için mevcut 1,971 Sterlin’den yıllık 3,717 Sterlin’e (4.389 $) bir artış bekliyor. Fiyat sınırı esasen bir tedarikçinin tarifeleri için talep edebileceği tutarı sınırlar, ancak bu sınır, toptan eşya fiyatlarındaki artış nedeniyle son zamanlarda daha da yükseldi – yani İngilizler faturaların fırladığını gördü.

Pazar araştırma firması Cornwall Insight geçtiğimiz günlerde üst sınırın Ocak ayında 4.266 sterline yükseleceğini tahmin ederken, danışmanlık firması Auxilione geçen hafta bahara kadar 6.000 sterlini aşacağını tahmin etti.

Citi’deki küresel strateji ve makro gruptaki kıdemli ortak Benjamin Nabarro, gelecekteki artışlara ilişkin rehberliğin bu haftaki duyurunun en dikkat çekici yönü olacağını söyledi.

Nabarro, “Ocak ayında 4.567 sterline ve ardından Nisan ayında 5.816 sterline daha fazla artış bekliyoruz. Buradaki riskler yukarı yönlü olmaya devam ediyor,” dedi.

Şimdi kilit soru, 5 Eylül’de yeni bir başbakan göreve başladıktan sonra hükümet politikasının hem enflasyonu hem de reel ekonomiyi nasıl etkileyebileceğidir. önerildi.

Nabarro, “Yeşil Verginin askıya alınması ve hane halkı enerji faturalarında KDV indirimi ile ilgili faturalarda zaten 300 sterlinlik bir azalmayı hesaba katıyoruz.” dedi.

“Ancak, gerçekte, buna herhangi bir hükümet tepkisi, büyük olasılıkla önemli ölçüde daha fazla mali ateş gücü içerecektir (bizim görüşümüze göre yaklaşık 40 milyar sterlin). Enerji artışını tam olarak dengelemek, önümüzdeki altı ay için yaklaşık 30 milyar sterline mal olacak (%1.4 GSYİH).”

Enflasyon için konu, konuşlandırılan herhangi bir mali alanın daha zayıf orta vadeli tahminler ile yeni hükümetin vergileri azaltma arzusu arasında sıkışıp kalması, yani dezenflasyonist tedbirlerin “muhtemelen hiyerarşik düzenin biraz altında” olması olduğunu da sözlerine ekledi.

İngiltere Merkez Bankası bu ayın başlarında faiz oranlarını 50 baz puan artırarak 1995’ten bu yana yaptığı en büyük artış oldu ve Birleşik Krallık’ın küresel mali krizden bu yana en uzun resesyonunu öngördü. Ayrıca enflasyonun Ekim ayında %13,3 ile zirve yapacağını tahmin ediyor.

Citi, Banka’nın Para Politikası Kurulu’nun önümüzdeki üç toplantısında 125 baz puanlık bir parasal sıkılaştırma daha bekliyor. İngiltere enflasyonu Temmuz ayında yıllık %10,1’e ulaştı ve giderek MPC’nin en son tahminlerini aşması bekleniyor.

Nabarro, “Ekonomide yumuşama olsa bile, geçen haftaki veriler manşet enflasyondan ücretlere geçiş riskinin devam ettiğini ve yurt içi fiyat belirlemesinin hızlanabileceğini yeniden teyit etti.” dedi.

“Enflasyonun şimdi Ağustos ayındaki %13 tahmininden önemli ölçüde daha yüksek bir zirveye ayarlanmasıyla, MPC’nin daha kalıcı enflasyonu çevreleyen risklerin yoğunlaştığı sonucuna varmasını bekliyoruz.”

Bu, oranları hızlı bir şekilde kısıtlayıcı bölgeye çekmek anlamına gelir ve Citi, daha fazla gömülü enflasyon belirtileri ortaya çıkarsa, enflasyonu kontrol altına almak için %6 ile %7 arasında bir gösterge borç verme oranının gerekli olacağını tahmin ediyor. Mevcut banka oranı %1,75’tir.

Nabarro, “Şimdilik, bu tür etkilere ilişkin kanıtların sınırlı olduğunu düşünmeye devam ediyoruz – işsizlikteki artışların MPC’nin yılın başında duraklamasına izin verme olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

.

Citi, enerji fiyatları fırlarken İngiltere enflasyonunun Ocak ayında %18’i aşmasını öngörüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: