CNBC’den çarpıcı Türkiye yorumu: Borçlarını ödemesi zorlaşıyor

Türk lirası Salı günü dolar karşısında rekor düzeyde bir düşüş kaydederek geçen hafta 11 düzeyinde kabul edilen ‘psikolojik bariyeri’ çoktan aştı.

BORCUN BİRÇOK DÖVİZ ÜZERİNDEN

CNBC’de yayınlanan tahlile nazaran bu yükseliş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artan çift haneli enflasyon ortamında, tartışmalı faiz indirimlerini savunmasının akabinde tetiklendi.”

O denli ki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’e nazaran, “Ağustos ayında Türkiye’nin borç rezervinin %57’si dövize bağlı yahut döviz cinsindendi.”

Bu da demek oluyor ki lira bedel kaybetmeye devam ettikçe bu borcun ödenmesi de zorlaşacak.

1 HAFTADA YÜZDE 20 BEDEL KAYBI

Tahlile nazaran, Türkiye’de enflasyon şu anda %20’ye yakın. Bu sebeple, 85 milyon Türk nüfus için temel mal fiyatları arttı ve lokal para ünitesindeki kıymet kaybı maaşları da önemli biçimde devalüe etti.

Reuters’e nazaran, “Lira bu yıl kıymetinin yaklaşık %40’ını ve sadece geçen haftanın başından bu yana %20’sini kaybetti.”

NEDEN KIYMET KAYBEDİYOR?

Türk lirası, “Batı ile jeopolitik tansiyonlar, cari hesap açıkları, azalan döviz rezervleri ve artan borç – lakin en değerlisi, enflasyonu soğutmak için faizlerin yükseltmesinin reddedilmesi” üzere nedenlerle 2018’in başından beri düşüşte.

Sevdiklerinle Paylaş: