Coinbase, Tornado Cash yaptırımlarının ardından Hazine Bakanlığı aleyhine dava açtı – Borsa – Finans Haberleri

Coinbase, Tornado Cash yaptırımlarının ardından Hazine Bakanlığı aleyhine dava açtı

Coinbase CEO’su ve Kurucu Ortağı Brian Armstrong, 2 Mayıs 2022’de Beverly Hills, California’da Milken Enstitüsü Küresel Konferansı sırasında konuşuyor.

Patrick T. Fallon | AFP | Getty Resimleri

Coinbase, yakın zamanda onaylanmış kripto hizmeti Tornado Cash’in kullanıcıları tarafından Perşembe günü Hazine Bakanlığı’na açılan bir davanın faturasını çekiyor.

Altı davacı arasında Coinbase çalışanları ve Hazine’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından Ağustos ayında kara listeye alınan karıştırma hizmetinin diğer kullanıcıları yer alıyor.

Tornado Cash gibi karıştırma hizmetleri, anonim olmakla birlikte kolayca izlenebilir olan kripto işlemlerini gizlemek için kullanılır. Hazine Bakanlığı, bu özel hizmetin son üç yılda Kuzey Koreli bilgisayar korsanları ve diğer kötü aktörler tarafından 7 milyar dolardan fazla dijital para aklamak için kullanıldığını savundu.

Ancak bazı durumlarda, meşru gizlilik nedenleriyle karıştırma hizmetleri kullanılır. Coinbase’de kıdemli bir güvenlik riski analisti olan bir davacı, adresinin Rus hack grupları tarafından hedef alınacağı korkusuyla Ukrayna’ya yapılan bağışları anonim hale getirmek için hizmeti kullandı. Bir diğerinin ise ailesinin güvenliği konusunda endişeleri vardı.

Davaya göre, “Her biri, özel olarak tamamen yasal faaliyetlerde bulunmak isteyen bir Amerikalı”.

Yaptırımlar, Hazine tarafından bir kurum veya kişiye karşı açık kaynaklı yazılımları kara listeye almak için benzersiz bir hamleydi. Kripto meraklıları, hareketin bir aşırılık olduğunu, yeni bir yasal emsal teşkil ettiğini ve teknoloji endüstrisi için olumsuz dalgalanma etkilerine neden olabileceğini savundu.

Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal CNBC’ye “Bunu çok daha büyük bir sorun olarak gördük” dedi. “Tehlikeli bir emsal teşkil ediyor – eğer bu kod yasalarca herhangi bir sınırlama olmaksızın belirlenebilirse, herhangi bir teknoloji, herhangi bir araç veya sistem adil bir oyun olabilir.”

Facebook’un eski genel danışman yardımcısı Grewal, bunun inovasyon üzerinde caydırıcı bir etkisi olabileceğini söyledi. Tornado Cash senaryosunu bir otoyolda silahlı soyguncuları kovalayan polise benzetti. Suçluları yakalamak için “o otoyolun tüm kullanımını yasaklamayacağız.” Grewal, Coinbase’in ilk kez harici bir davayı finansal olarak desteklediğini ve davacıların avukatlarının yanı sıra federal mahkemedeki iddiaların takibiyle ilgili diğer masrafları ödemeyi planladığını söyledi.

Perşembe günkü dava, hareketin Hazine’nin yetkisinin bir adım ötesine geçtiğini ve Coinbase’in bir blog yazısında belirttiği gibi “neşter yerine çekiç” kullandığını iddia ediyor. Davacılar, paraları hala Tornado Cash’te kilitli olduğu için finansal zarara yol açtığını ve gizlilik nedenleriyle araçlara güvenen kullanıcılara zarar verdiğini iddia ediyor. Dava, Mahkemeden Tornado Cash akıllı sözleşmelerini ABD yaptırımlar listesinden çıkarmasını istiyor.

Coinbase, ticaret hacmine göre ABD’nin en büyük kripto borsasıdır ve bir dizi son SEC soruşturmasıyla uğraşırken, Washington’daki kripto reformlarını kamuya açık bir şekilde savunmuştur. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kısa süre önce Coinbase’den, kurumun kayıt dışı menkul kıymetler olabileceğini iddia ettiği kripto para birimlerinin listelenmesi hakkında bilgi istedi. SEC ayrıca, staking olarak bilinen kripto ödül programını da araştırıyor.

Grewal, “Washington genelinde düzenleyici reformu savunduk ve bu çalışma devam edecek.” Dedi. “Bu durumda meydan okunan kurumlarla işbirliği yapmaya ve ortak olmaya devam edebiliriz, çünkü bu kimsenin iyi niyetini sorgulamakla ilgili değil, hukukun üstünlüğünün uygulanmasını sağlamakla ilgili.”

.

Coinbase, Tornado Cash yaptırımlarının ardından Hazine Bakanlığı aleyhine dava açtı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: