Dakikalar, Fed’in enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini düşünüyor – Borsa – Finans Haberleri

Dakikalar, Fed’in enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini düşünüyor

Çarşamba günü yayınlanan oturumun tutanaklarına göre, Temmuz ayındaki Fed yetkilileri, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarını geri çekmeyi düşünmeyeceklerini belirttiler.

Merkez bankasının 0,75 puanlık bir faiz artışını onayladığı bir toplantıda, politika yapıcılar, Fed’in istediği %2 seviyesinin oldukça üzerinde seyreden enflasyonu düşürme kararlılığını dile getirdiler.

Gelecekteki artışlar için özel bir rehberlik sağlamadılar ve bu kararı vermeden önce verileri yakından izleyeceklerini söylediler. Piyasa fiyatları, Eylül toplantısında yarım puanlık bir faiz artışı için geçerli, ancak bu yakın bir çağrı olmaya devam ediyor.

Toplantı katılımcıları, federal fon oranı için %2,25-%2,50 aralığının, faaliyetleri ne destekleyici ne de kısıtlayıcı olmayan “nötr” düzeyde olduğunu kaydetti. Bazı yetkililer, daha fazla faiz artırımının geleceğine işaret ederek, kısıtlayıcı bir duruşun muhtemelen uygun olacağını söyledi.

Tutanaklarda, “Enflasyonun Komite’nin hedefinin oldukça üzerinde kalmasıyla birlikte, katılımcılar, Komite’nin azami istihdam ve fiyat istikrarını teşvik etme konusundaki yasal görevini yerine getirmek için kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmenin gerekli olduğuna karar verdiler.”

Belge ayrıca, Fed’in politika duruşuna alıştıktan ve enflasyon üzerinde bir etkisi olduğunu gördüğünde, ayağını politika freninden çekmeye başlayabileceği fikrini de yansıtıyordu. Bu fikir, hisse senetlerinin güçlü bir yaz rallisine girmesine yardımcı oldu.

Tutanaklarda, “Katılımcılar, para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirirken, politika faiz artırımlarının hızını bir noktada yavaşlatmanın bir noktada uygun olacağı kanaatindedir” denildi.

Ancak özet, bazı katılımcıların “enflasyonun sıkı bir şekilde yüzde 2’ye geri dönüş yolunda olmasını sağlamak için bu seviyeyi bir süre daha korumanın uygun olacağını” söylediğini de belirtti.

Verilere karşı hassas kalan

Yetkililer, gelecekteki oran kararlarının gelen verilere dayanacağını kaydetti. Ancak aynı zamanda enflasyonun düştüğüne dair birkaç işaret olduğunu söylediler ve tutanaklar tekrar tekrar Fed’in enflasyonu düşürme kararlılığını vurguladı.

Ayrıca, politikanın anlamlı bir etki yaratacak kadar devreye girmesinin “biraz zaman alacağını” da belirttiler.

Tüketici fiyat endeksi Temmuz ayı için sabit kaldı ancak bir yıl öncesine göre %8.5 arttı. Fed’in takip ettiği ayrı bir ölçü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Haziran ayında %1 arttı ve yıllık bazda %6,8 arttı.

Politika yapıcılar, Fed’den herhangi bir dalgalanma belirtisinin durumu daha da kötüleştireceğinden endişeleniyorlardı.

Tutanaklarda, “Katılımcılar, Komite’nin politika duruşunu yeterince ayarlama konusundaki kararlılığını sorgulamaya başlarsa, yüksek enflasyonun yerleşik hale gelebileceği konusunda Komite’nin karşı karşıya olduğu önemli bir risk olduğuna karar verdiler.” “Bu risk gerçekleşirse, enflasyonu yüzde 2’ye döndürme görevini zorlaştırabilir ve bunu yapmanın ekonomik maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir.”

Fed, birbirini takip eden toplantılarda bir puanın dörtte üçünü artırmak için benzeri görülmemiş adımlar atmasına rağmen, merkez bankasının düşüşe giden artışların hızını yumuşatabileceği umutlarıyla son zamanlarda piyasalar ralli modunda.

Haziran ortasındaki son dipten bu yana, Dow Jones Sanayi Ortalaması %14’ten fazla arttı.

Tutanaklarda, bazı üyelerin Fed’in faiz artırımları konusunda aşırıya kaçabileceğinden endişe ettikleri ve hareketler konusunda ileriye dönük yönlendirmelere bağlı kalmamanın ve bunun yerine verileri takip etmenin öneminin altı çizildi.

.

Dakikalar, Fed’in enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini düşünüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: