DC Vs. Michael Saylor: Vergi Dolandırıcılığı mı yoksa Bitcoin’e Karşı Başka Bir Siyasi Saldırı mı?

DC Vs. Michael Saylor: Vergi Dolandırıcılığı mı yoksa Bitcoin’e Karşı Başka Bir Siyasi Saldırı mı?

Michael Saylor ve MicroStrategy aleyhine açılan bir vergi dolandırıcılığı davasında, District of Columbia politize bir saldırı yapıyor gibi görünüyor.

Michael Saylor ve MicroStrategy aleyhine açılan bir vergi dolandırıcılığı davasında, District of Columbia politize bir saldırı yapıyor gibi görünüyor.

Bu, California Baptist Üniversitesi’nde kadrolu bir kamu yönetimi profesörü olan Dr. Riste Simnjanovski ve bir işletme ve vergi avukatı olan Kenneth Minesinger tarafından hazırlanan bir fikir editörüdür.

Bitcoin alanındaysanız, Michael Saylor’u bilirsiniz. Kişi, kurduğu, işlettiği veya sattığı şirketler veya para politikasına bakış açısıyla ilgili kişisel görüşünüz ne olursa olsun, Saylor’un etrafında dönen birçok konu akademik, kişisel ve politik tartışmalarda sıradan hale geldi.

Ağustos 2022’de, Başsavcı Karl Racine, District of Columbia ve “Tributum, LLC” aracılığıyla (“Tributum” (müşterek davacı) ironisinin “vatandaşlara savaşın maliyetini finanse etmek için uygulanan bir vergi” anlamına geldiğini lütfen unutmayın. ne de DC’nin aslında bir belediye şirketi olduğu gerçeği gözden kaçmadı) Saylor ve MicroStrategy’ye (MSTR) müştereken dava açarak, diğer hususların yanı sıra, “Davalı Michael J. Saylor’un hukuka aykırı olarak Columbia Bölgesi’ni on milyonlarca dolarlık vergi gelirinden mahrum etti.”

Bu şikayet/davanın çoğu, okuyucuların buradaki federal yasa ve eğer isteklilerse, buradaki Columbia Bölgesi yasası aracılığıyla öğrenebilecekleri Yanlış İddialar Yasası (FCA) etrafında döner.

Yanlış İddia Yasası Nedir?

Columbia Bölgesi’nin Yanlış İddia Yasası, federal tüzükten sonra modellenmiştir. Özetle, ilk olarak 1863’te yürürlüğe giren federal tüzük, Amerikan İç Savaşı sırasında savunma müteahhitleri dolandırıcılığına yanıt olarak geldi – yasa yakın zamanda güncellendi ve şimdi üçüncü şahısların (özel şirketler, örneğin Tribulum, LLC) dava açmasına izin veriyor. bireylerin, kuruluşların vb. ABD hükümetini dolandırdığına inandıkları… ve daha sonra ABD hükümetinin desteği ve yasal desteğiyle bireyleri dava ederken herhangi bir kararı (ABD doları cinsinden belirlenir) paylaşırlar.

Tarihsel olarak, eyalet ve federal sahte iddia yasaları kapsamındaki davalar, yüklenicilere yapılan fazla ödemeleri veya işin yapılmadığı yerlerde yapılan ödemeleri geri almak için kullanılmıştır. Dikkate değer davalar arasında Bank of America ve Countrywide Financial aleyhine, Federal Konut İdaresi tarafından 2009’da vasıfsız olduklarını bildikleri borçlulara, Bank of America (yine) 2014’te rekor bir rekor için sigortalı krediler vererek yanlış iddialarda bulunmaları için elde edilen 1 milyar dolarlık bir anlaşma yer alıyor. Medicare’i gereksiz testler için faturalandırdığı iddiasıyla Miami Üniversitesi’ne karşı 2021’de 16.65 milyar dolarlık ve 22 milyon dolarlık bir anlaşmayı bozdu.

Daha yakın zamanlarda, bazı eyaletler ve Columbia Bölgesi, Vergilerin eksik ödenmesinin geri alınmasına izin vermek için Yanlış İddia Yasasını değiştirmiştir.

Bu değişiklik, esasen sivilleri ve ABD’de hukuk uygulayan neredeyse tüm avukatları bir IRS vergi denetçisi olarak görevlendirdi; kırmızı bayrak yasalarını düşünün, ancak komşularınızı veya iş arkadaşlarınızı ihbar etmek için nakit teşviklerle. Lütfen ihlal edenlerin zararlardan ve bir cezadan (enflasyonla bağlantılı) sorumlu olduğunu unutmayın.

Açılan şikayetin can alıcı noktası, Saylor’un son birkaç yıldır yılda 183 gün (yani, bir takvim yılındaki zamanın %50’sinden fazlası) ikamet ettiği yer etrafında dönüyor. Saylor, bir takvim yılında yılda 183 günden fazla DC’de “ikamet ettiyse”, o zaman teknik olarak yargı bölgesinin “mukimi” olur ve bu nedenle, o yargı bölgesinde vergi beyan etmesi gerekir.

Dosyalanan belgenin tamamı burada görülebilir.

Şikayet, Saylor’un “dolandırıcılıkla” düşük vergili bir yargı bölgesinde (Florida’da bir ev) ikamet ettiğini iddia ettiğini öne süren bir ihbarcıya dayanıyor. Ayrıca MicroStrategy, dava edilenlere “…şirketin davalı Saylor ile onun vergiden kaçınma planını kolaylaştırmak için komplo kurduğu” iddiasıyla eklendi.

siyasallaşma

Bazıları, davanın açıklanma şeklinin siyasallaştırılmasına, özellikle de Racine’in attığı bir tweet’e, “YENİ: Bugün, on yıldan fazla bir süredir Bölge’de yaşayan milyarder bir teknoloji yöneticisi olan Michael Saylor’u dava ediyoruz. Vergi dolandırıcılığı için hiçbir zaman DC gelir vergisi ödemedi.”

Hukuki uzmanlığı çok az olan veya hiç olmayanlar bile, tweet’in nasıl oluşturulduğunu, özellikle de “gerçek” ile “iddia” arasındaki ifade ve ima ile ilgili zorluğu görebilir. Örneğin, daha uygun ve daha az siyasi içerikli bir duyuru şu satırlarda bir şeyler okuyabilirdi: “YENİ: Bugün, Bölge’de on yıldan fazla bir süredir yaşadığını iddia ettiğimiz bir teknoloji yöneticisi olan Michael Saylor’a dava açıyoruz, ve davamız başarılı olursa vergileri geri ödememiz gerekecek.”

Farklılıklar incedir, ancak yine de birçok kişi Saylor ve MicroStrategy aleyhindeki iddiayı gerçeklere karşı politik olarak algılayabilir; mahkemeler dolandırıcılık olup olmadığını belirlemeye çalışacaktır.

Benzer bir şekilde, 2021’de Racine, Amazon’a karşı bir ABD mahkemesinin reddettiği bir antitröst davası açtı.

Ardından, Columbia Bölgesi paradoksu, özellikle de başsavcı, Tributum, LLC (“Taraflar” açıklamasının dokuzuncu bölümünde “İlgili kişi” olarak listelenmiştir) ile (işbirliği yaparak) yararlanmaktadır, burada yasal şikayet Tributum’un, LLC, bir “Wyoming Limited Şirketi”dir; Firmanın Virginia’da, özellikle de “32 N Augusta St Suite 6, Staunton, VA 24401” adresinin çıkması için basit bir Google araması yapılması yeterlidir.

Financial Times’tan Alexandra Scaggs, Tributum LLC’nin fiziksel adresinin “Wyoming Registered Agent” (esas olarak paravan şirketler kuran bir şirket) ile aynı olduğunu ve müşterilerine “tam anonimlik” vaat ettiğini belirterek, olayların bu ilginç yönünü belirledi. .

Yine, yazarların niyeti, Tributum, LLC’ye atıfta bulunarak herhangi bir suç veya etik olmayan davranışın meydana geldiğini öne sürmek veya bu şirkete ihbarda bulunan ihbarcının herhangi bir şekilde yanlış, hatalı veya yanlış olduğunu öne sürmek değildir. asılsız. Bunun yerine, davanın temellerinin ve kökeninin, fazla araştırma yapılmadan cevapsız sorular bıraktığına işaret etmek niyetindedir – bu olayların bir davayla sonuçlanması durumunda mahkemede ortaya çıkabilecek bir soruşturma.

Sonuçlara Atlamak

Şahsen, Saylor’un veya MicroStrategy’nin son on yılda DC bölgesinde vergilerden kaçınmak için komplo kurup kurmadığına dair hiçbir fikrimiz yok ve gerçekte, Racine de dahil olmak üzere gezegendeki başka kimsenin de; ABD mahkemeleri bunun için var – Twitter mahkemesi değil.

Başsavcının 2012’den itibaren Saylor’dan bir tweet’in ekran görüntüsünü alması (mahkeme dosyasının altıncı sayfasına bakınız), gerçek bir yasal argüman yapmaktan ziyade teknoloji yöneticisini ve MicroStrategy’yi aydınlatmaya daha meyilli görünüyor. Ancak, bu sadece algıdır (optik) ve mutlaka gerçeklik değildir.

Yine, mahkemeler bunun için var, bir avukat, alenen, birinin “Bölge’de on yıldan fazla bir süredir yaşadığını ancak hiçbir DC gelir vergisi ödemediğini – vergi dolandırıcılığı için” diyerek Twitter trollerinin çağrıldığı sonuçlara atlıyor Hukuk diplomasına sahip seçilmiş bir yetkili şöyle dursun, günlük hayata atlamak için dışarı.

Bu noktada hemen bazı sonuçlara atlayalım, çünkü herkes gördü ve Twitter’da yayınlanan asılsız iddiaların eğlencesini kaçırmak istemiyoruz.

Yakın zamanda Amazon’a antitröst (yine bir ABD mahkemesi tarafından reddedildi) ve kişisel olarak Michael Saylor (dünyadaki en sesli Bitcoin savunucularından biri) ve MicroStrategy (Bitcoin yanlısı halka açık şirketlerden biri) için dava açan bir başsavcı (dünyada) profesyonel olarak, potansiyel olarak gecikmiş vergileri, ayrıca cezaları ve faizi toplama girişimine karşı Bitcoin savunucularını susturma veya karartma girişimi ile daha fazla ilgisi olabilir. Yine, zaman gösterecek – belki de başsavcının gerçek bir yasal argümanı vardır ve bu dava mahkeme dışında çözülecek veya mahkemeye gidecek.

Kesin olarak kim bilir? Ancak yargıların Twitter’da değil mahkemede çıkması gerektiğini söyleyebiliriz. Araştırmacılar olarak önsezilerimiz ve fikirlerimiz var, ancak iftira, kamuya açık forumlarda kaygan bir eğimdir ve yanlış yapma iddiaları gibi.

Bitcoin topluluğunu, Michael Saylor, MicroStrategy, Racine, Columbia Bölgesi ve/veya Tribulum, LLC dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir kişi veya kuruluş hakkında karar vermeden önce bu davanın nasıl sonuçlandığına özellikle dikkat etmeye teşvik ediyoruz.

Bu, Riste Simnjanovski ve Kenneth Minesinger’ın konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

DC Vs. Michael Saylor: Vergi Dolandırıcılığı mı yoksa Bitcoin’e Karşı Başka Bir Siyasi Saldırı mı?
adlı haberi okudunuz. Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Diğer kripto para haberleri için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: