Demiryolları, müzakereciler Çalışma Bakanı Walsh ile görüştükçe işçileri kilitlemeyeceklerini söylüyor – Kurumsal Haberler

Demiryolları, müzakereciler Çalışma Bakanı Walsh ile görüştükçe işçileri kilitlemeyeceklerini söylüyor

Demiryolu sendikaları koşullar ve ücretsiz izin nedeniyle grev yapmakla tehdit ediyor

Taraflar Cuma günkü grev son tarihi öncesinde bir anlaşma müzakere etmeye çalışırken, demiryolu taşıyıcıları ve sendikalardan müzakereciler Çarşamba günü Çalışma Bakanı Marty Walsh’ın ofisinde bir araya geldi.

Toplantı ET 9’dan hemen sonra başladı. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, görüşmelerin öğleden sonra devam ettiğini söyledi. Temsilci, “Taraflar iyi niyetle müzakere ediyorlar ve bugün masada kalmayı taahhüt ettiler” dedi.

Walsh’ın katılımı, Biden yönetimi bir iş bırakmaya hazırlanırken gelir. Yaklaşık 60.000 işçiyi etkileyebilecek ve 7.000’den fazla treni boşta bırakabilecek bir grev, ABD ekonomisine günde 2 milyar dolardan fazlaya mal olabilir. Çarşamba günü Amtrak, rota millerinin neredeyse tamamını yük demiryollarında işlettiği için Perşembe gününden itibaren uzun mesafe tren hizmetini iptal edeceğini söyledi.

Amerikan Demiryolları Birliği CNBC’ye verdiği demeçte, demiryollarının “müzakerelerin başarıyla tamamlanmaması durumunda Cuma günü işçileri kilitleme planları yok” dedi.

Sendikaların baş müzakerecisi Dennis Pierce, üyelerin, sorunların son tarihe kadar çözülmediği takdirde işgücünün %10’unun ayrılabileceği konusunda uyardığını söyledi. Hastalık zamanı politikaları ve yaşam kalitesi endişeleri, kalan en büyük yapışma noktalarıydı.

Lokomotif Mühendisleri ve Tren Adamları Kardeşliği veya BLET’in başkanı olan Pierce, “Ücretli hastalık süresi teklifimiz onlara paraya mal olmuyor. Bu onların yönetebilecekleri bir şey. İş modellerine zarar vermiyor,” dedi. “Demiryollarının, insanları endüstriden uzaklaştıran bu politikaları dayatmak yerine, çalışanlara insan gibi davranmaya başlaması gerekiyor.”

12 demiryolu birliğinden sekizi bu haftanın başlarında şirketlerle geçici anlaşmalar imzaladı, ancak en büyük sendikalardan ikisi olan BLET ve SMART Ulaştırma Bölümü hala taşıyıcılarla görüşüyor. İki grup, sendika demiryolu işçilerinin yaklaşık yarısını temsil ediyor. Çarşamba günü erken saatlerde, daha küçük bir sendika olan Uluslararası Makinistler ve Havacılık ve Uzay İşçileri Birliği bir anlaşmaya karşı oy kullandı.

Büyük demiryolu grevi için geri sayım

Her iki tarafın da müzakerelere devam etmesine izin veren sözde bekleme süresi Cuma gece yarısı sona eriyor, bu da sabahın erken saatlerinde bir grev olabileceği anlamına geliyor. Bir grev beklentisiyle, demiryolları yükleri aktarmaya başladı bile.

İşçi sendikaları, son tarihe kadar bir anlaşmaya varılamaması durumunda üyelere grev bilgisi dağıtmaya başladı. Müzakerelere aşina olan bir kişi, adımın “sendika işçilerini greve hazırlamak için normal prosedür” olduğunu söyledi.

Çabalar hakkında kamuoyu önünde konuşma yetkileri olmadığı için ismini vermek istemeyen kişi, “Bu gerçekten bir grev olacağına dair bir işaret değil. Bu, hazırlık prosedürlerinin bir parçası” dedi.

Üyelere gönderilen bir e-postada, Amerika Ulusal Gümrük Müşavirleri ve Nakliyeciler Derneği kapanışların zaman çizelgesini listeledi. CNBC, son teslim tarihinden önce sadece bazı demiryolu değişikliklerinin bir listesini derledi:

  • Çarşamba: Berkshire Hathaway’in sahibi olduğu BNSF, soğutulmuş ünitelerin iç tesislere taşınmasını durdurdu
  • Çarşamba: Norfolk Southern ihracat almayı durdurdu
  • Perşembe: CN ihracat almayı durdurdu

Norfolk Southern ve diğer demiryolları, klor ve etanol gibi kritik tehlikeli maddelerin taşınması için bir grev beklentisiyle yükleri azaltıyor. Bu navlun, ortak navlun üzerinde önceliklidir.

Ancak NS, CNBC’ye daha düzenli kargoları yerleştirmek için bazı planlarını değiştirdiğini söyledi.

Demiryolu sözcüsü Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Müşteriler için mümkün olduğu kadar uzun süre boyunca mümkün olan en fazla esnekliği sağlamaya devam ediyoruz.” Kara terminallerimize konteynır getiren kamyonları bu akşam saat 17.00’ye kadar kabul etme süresini uzattık” dedi.

Başlangıçta NS, Salı günü konteynırları kabul etmeyi bırakmaya niyetliydi.

CNBC’ye göre, bir grevin yarattığı kesintiden kurtulmak aylar olmasa da haftalar alabilir.

UTC Overseas COO’su Marco Poisler, “İletim ve dağıtım, doğal gaz türbinleri ve güç jeneratörleri için büyük boyutlu transformatörlerin yanı sıra rüzgar kulesi bölümleri ve kanatları gibi yenilenebilir teknolojilerin teslimatı ABD raylı sistemlerine bağlıdır,” dedi. teslimatlar için “ezici gecikmeler”.

Poisler, “Bu tür yüklerin taşınması, demiryolu açıklığını elde etmek için doğru aks aralığı ve güverte yüksekliğine sahip mevcut özel demiryolu varlıklarını belirlemek için aylarca planlama ve demiryolu mühendisliği kaynakları gerektirir.” Dedi.

ABD Demiryolları ve İşçi Sendikaları Arasındaki Kritik Sözleşme Görüşmelerinde Kalan En Büyük Yapışkan Noktalar .

Demiryolları, müzakereciler Çalışma Bakanı Walsh ile görüştükçe işçileri kilitlemeyeceklerini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: