Denetim Firmaları, Kullanıcılar Şüpheli Aktivite Bildirirken Crypto.com’un Olayda 15 Milyon Dolar Kaybettiğini İddia Etti – Bitcoin Haberleri

Denetim Firmaları, Kullanıcılar Şüpheli Aktivite Bildirirken Crypto.com’un Olayda 15 Milyon Dolar Kaybettiğini İddia Etti – Bitcoin Haberleri

Önde gelen bir kripto para borsası olan Crypto.com, 17 Ocak’ta bazı kullanıcılarının hesaplarında garip hareketler bildirdiği bir olay yaşadı. Borsa olayı kabul etti ve hemen ardından tüm fonların güvende olduğunu ilan ederek bir soruşturma başlattı. Ancak güvenlik ve blok zinciri denetim firmaları Certik ve Peckshield’den gelen raporlar, bazı fonların borsa cüzdanlarından kaldırıldığını gösteriyor.

Crypto.com, Şüpheli Etkinlik Bildirildikten Sonra Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldı

Bir kripto para borsası olan Crypto.com, müşterilerin hesaplarıyla ilgili şüpheli etkinlik yaşadıklarını bildirmesinin ardından normal para çekme işlemlerini askıya aldı. Borsa ilk açıklamalarında müşterilere tüm fonların güvende olduğunu söyledi. Raporlar, tüm müşterilerin hesaplarında tekrar oturum açmak zorunda kalmasıyla, hesaplara erişmek için uygulanan güvenlik önlemlerinde bir iyileştirmeye yol açtı. Ayrıca, tüm hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulamanın (2FA) sıfırlanması gerekiyordu. Bazı müşteriler iki faktörlü kimlik doğrulama anahtarlarını sıfırlayamadıklarından şikayet etti ve diğerleri bunun sonucunda borsaya erişemediklerini açıkladı. Borsa para çekme işlemlerine yeniden başladıktan sonra, Crypto.com CEO’su Kris Marszalek, olanlarla ilgili bir rapor sundu ve para çekme altyapısının toplam kapalı kalma süresinin yaklaşık 14 saat olduğunu belirtti. Borsa yeni bir güvenlik önlemi getirdi: müşteriler, platforma kaydolduktan sonraki ilk 24 saat içinde beyaz listedeki adreslerden geri çekemeyecekler. Marszalek, hiçbir kullanıcı fonunun kaybolmadığını ve şirketin soruşturmanın ardından tam bir otopsi sunacağını yineledi.

Blockchain Denetim Firmaları Aksi Bildiriyor

Crypto.com defalarca hiçbir kullanıcı fonunun etkilenmediğini beyan ederken, konuyla ilgili çelişkili açıklamalar var. Certik ve Peckshield, iki güvenlik ve blok zinciri denetim firması aksini bildirdi. Peckshield, borsanın etkinlik sırasında 15 milyon dolar veya 4.6K ETH kaybettiğini ve bu fonların yarısının, kullanıcıların özel işlemler yapmasına izin veren anonimlik tabanlı bir protokol olan Tornado.cash kullanılarak aklandığını belirtti. Başka bir denetim firması olan Certik, Peckshield’in raporunu destekleyerek fonların Tornado.cash’e gönderildiğini bildirdi. Daha da önemlisi Certik, takipçilerine olaydan etkilendiği varsayılan kullanıcı adreslerinin bir listesini derlediği ve bu hesapların her birinden eter sayısı çıkarıldığı bilgisini verdi. Şirket, 282 hesabın etkilendiğini belirtti. Olayın nedeni hala bilinmiyor. Ne Peckshield ne de Certik, ne olduğunu kesin olarak açıklamadı ve Crypto.com bu yazı yazılırken hala konuyla ilgili bir iç soruşturma yürütüyor.
Crypto.com müşterilerinin yaşadığı şüpheli etkinlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin. Sergio Goschenko Sergio, Venezuela merkezli bir kripto para gazetecisidir. Kendisini oyuna geç kalmış, Aralık 2017’de fiyat artışı olduğunda kriptosfere girmiş olarak tanımlıyor. Bilgisayar mühendisliği geçmişine sahip, Venezuela’da yaşıyor ve kripto para patlamasından sosyal düzeyde etkilenmiş olarak farklı bir bakış açısı sunuyor. kripto başarısı ve bunun bankasız ve yetersiz hizmet alanlara nasıl yardımcı olduğu hakkında.

Resim Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

sorumluluk reddi: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Bir satın alma veya satma teklifinin doğrudan teklifi veya talebi veya herhangi bir ürün, hizmet veya şirketin tavsiyesi veya onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal veya muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal veya hizmetin kullanımı veya bunlara güvenilmesinden kaynaklanan veya neden olduğu veya bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar veya kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Kaynak: news.bitcoin.com

Sevdiklerinle Paylaş: