Detroit efsanevi iflasından nasıl kurtuldu? – Borsa – Finans Haberleri

Detroit efsanevi iflasından nasıl kurtuldu?

Detroit şehir merkezinde yeni bir gelişme dalgası dalgalanıyor.

Yerel bir girişimci olan Ramy Habib, “2008 veya 2009’da Detroit’te dolaşmak, 2022’de dolaşmakla aynı şey değil” dedi. “Bu 15 yıl boyunca olanlar kesinlikle muhteşem.”

Güneydoğu Michigan Hükümetler Konseyi’ne göre, 2010 ve 2019 arasında Detroit şehrinde sadece 708 yeni konut yapısı yükseldi.

Yeni inşaatın çoğu, büyük yerel işletmelerin hayırsever kanatlarına kadar uzanıyor. Örneğin, Ford Motor Michigan Merkez İstasyonu’nda 30 dönümlük karma kullanımlı bir geliştirmenin tamamlanmasına yaklaşıyor. Şehir iflas ettiği için istasyon yıllarca terk edildi.

Ekonomistlere göre, Detroit’in iflastaki düşüşü, otomobil endüstrisinde 20. yüzyılın küreselleşmesinin ortasında oluştu. ABD Nüfus Sayımının en son ancak tartışmalı sayımında şehrin nüfusu 1.8 milyondan 639.000’e düştü. Richmond Federal Rezerv Bankası’nın eski kıdemli ekonomisti Raymond Owens III, “Nüfusun ayrılması, altyapının yerinde kalması, şehir üzerinde baskılar anlamına geliyordu. Kümülatif olarak, zamanla artmaya başladılar” dedi.

2007-08 Büyük Durgunluğu, çok sayıda eve haciz düştüğü için şehirde başka bir yara izi bıraktı. ABD Hazine Bakanlığı o zamandan beri şehirdeki 15.000 harap yapının kaldırılmasını finanse etti. Bir ömür boyu Detroit sakini olan Alphonso Carlton Jr, “Birçok Siyah insan şehri terk ediyor. Bu yüzden bazen bu kimlik belirli topluluklarda değişip değişebiliyor” dedi.

Yerel liderler, şehir merkezindeki ekonomik kalkınmayı ilerletmek için vergi ve harcama politikalarını kullandılar. Temmuz 2022’de Detroit Kent Konseyi, emlak geliştiricisi Bedrock’un 1,4 milyar dolarlık Hudson’ın site projesini finanse etmesi için vergi indirimini sonuçlandırdı. Azaltma, 10 yıllık süre boyunca 60 milyon dolara kadar çıkabilir. Bedrock, 2010 yılında birkaç işletmesini şehir merkezine taşıyan milyarder yatırımcı Dan Gilbert tarafından kontrol edilen bir şirketler ailesindendir.

Bedrock CNBC’ye verdiği demeçte, kararın yüksek yerel vergi oranları nedeniyle konseyin diğer önemli gelişmeleri ele alış biçimiyle tutarlı olduğunu söyledi. Bir yerel analiz, 2020’de Detroit’in evler üzerindeki efektif emlak vergisi oranının ulusal ortalamanın iki katından fazla olduğunu gösteriyor. Detroit’in yeni vergi, harcama ve yerleştirme politikaları, son yıllarda tahvil yatırımcılarının ilgisini çekerek yerel yönetim için başka bir gelir kaynağı sağladı.

Detroit’in iflastan kaçışı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yukarıdaki videoyu izleyin.

.

Detroit efsanevi iflasından nasıl kurtuldu?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: