Dijital vergide anlaşma sağlandı, ihracatçının önü açıldı!

ABD ile Türkiye dijital vergide mutabakat sağladı. Böylelikle Türkiye’nin ihracatına misilleme gelen ek gümrük vergisi kararı kalktı. Derin nefes alan ihracatçılar , “ABD pazarında yolumuz açıldı” diyor.

Sabah’tan Betül Alakent’in haberine nazaran Türkiye’nin Google, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix, Spotify üzere şirketlerden aldığı Dijital Hizmetler Vergisi karşılığında misilleme yapan ABD, Türkiye’den alacağı 32 eserde yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasına gideceğini açıklamıştı.

Evvelki gün Türkiye ve ABD, Dijital Hizmetler Vergisi uygulayan Avusturya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya ile ABD ortasındaki ortak uzlaşı metnine Türkiye’nin dahil olması konusunda anlaştı. Böylelikle mücevherden dokumacılığa, halıdan cam ve seramik eserlerine 32 eserin ihracatında uygulanması planlanan yüzde 25’lik ek gümrük vergisi kalktı, ihracatçı nefes aldı.

TARİHİ REKOR KIRDIK

Mücevher İhracatçıları Birliği Lideri Mustafa Kamar, Türkiye ile ABD ortasında yapılan mutabakatla birlikte derin bir nefes aldıklarını söyledi. Dalın 1-22 Kasım tarihleri ortasında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 920 milyon dolar mücevher ihracatına imza attığı bilgisini veren Kamar, “Gerçekleştirilen bu ihracat, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 300’lük bir artışı simgeliyor, hem de 20 günde…

Rekorlar kırdığımız bu noktaya ulaşmamızda ABD ile Çin ortasında yaşanan ticari gerginliği tedarik zincirine yansıması tesirli oldu. Tedarik zincirindeki yavaşlama, ABD kanadında yeni arayışlara yol açtı. Talebe süratli ve kaliteli bir formda yanıt vererek tercih edilir hale geldik” dedi.

İHRACATTA BİRİNCİ ÜÇTEYİZ

11 ayda 5.5 milyar dolar ihracatla maksatlarının yüzde 170 oranında önünde performans sergilediklerini anlatan Kamar, şöyle devam etti:

“5.5 milyar dolarlık ihracatın 800 milyon dolarını ABD’ye yaptık. Bu yıl sonunda ABD’ye ihracatımızı 1 milyar doların üzerine taşırız. Toplam ihracatımızı da 6 milyar doların üzerine taşırız. 2-3 yılda da ABD’ye ihracatta 3-4 milyar doları yakalarız. Şu anda ABD’ye mücevher ihracatında birinci 3’teyiz. 2023’te liderliğe oturacağımızı öngörüyoruz.”

MAKİNE HALISINDA PAZARIN ÖNDERİYİZ

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Lideri Uğur Uysal, “Devletimiz çok kıymetli bir mutabakata imza attı, müteşekkiriz. ABD çok kıymetli bir pazar. Bu yılı 3 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyoruz. Bunun neredeyse yarısı ABD’ye yaptığımız ihracattan geliyor. ABD’de makine halısında lideriz” dedi.

Dünyada lojistik krizinin devam ettiğini anlatan Uysal, “ABD halı ithalatında Çin yerine Türkiye’yi tercih ediyor. Talep artışı devam edecek. 2022’de ihracatımızın yüzde 20 artacağını öngörüyoruz. Bunun yarısını ABD’ye yapacağız” diye konuştu.

MUAHEDE OLMASAYDI SIFIRA İNERDİ

İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Mustafa Gültepe de, alınan kararın bilhassa mesken dokumacılığı dalına nefes aldırdığını belirterek, “ABD mesken dokuması dalı için çok büyük bir pazar. Şayet ek gümrük uygulaması devreye girseydi bu pazara ihracatımız sıfıra inebilirdi. Şu anda ABD’ye 800 milyon dolarlık ihracatımız var. Bunun yılsonunda 1 milyar doları bulacağını düşünüyoruz” dedi.

Sevdiklerinle Paylaş: