Dip Satın Alma Zamanı Olmayabilir. Bu Uzman Hisselerin Daha da Düştüğünü Görüyor. – Finans Haberleri

Dip Satın Alma Zamanı Olmayabilir. Bu Uzman Hisselerin Daha da Düştüğünü Görüyor.

Yazı Boyutu

Michael Nagle/Bloomberg

Büyük ABD borsa endeksleri bu yıl kabaca %12 ila %25 oranında kaybetti, iki yıllık kazanımların ardından acı bir gerileme. Satın alma zamanı? Mevcut piyasa koşullarının teknik analizine göre çok hızlı değil.

Kıdemli bir piyasa teknisyeni, Corporate View araştırma hizmetinin sahibi ve bir ara Barron’s’a katkıda bulunan Andrew Addison, gelecekte daha fazla dezavantaj görüyor.


Dow Jones Endüstriyel Ortalama,

en


S&P500,

ve


Nasdaq Kompozit,

Bu yılki satış baskısına direnen stokların kıtlığı göz önüne alındığında.

Finansal veya ekonomik faktörleri inceleyerek varlık değerini belirlemeye çalışan temel analistlerin aksine, teknisyenler olası dönüm noktalarını belirlemek için grafik modellerini, işlem hacmini ve diğer istatistikleri inceler. “Piyasalar anlamlı bir dönüş yapmak üzereyken, endeksteki hareketin yüzeyin altındaki gücü veya zayıflığı kamufle ettiğini görüyorsunuz” diyor.

Şu anda kamuflaj yok: İşler üstte ve altta çirkinleşti.

Geniş endeksler düştükçe daha fazla hisse senedinin düşüş trendlerini tersine çevirdiğine dair bir kanıt yok, diyor. Ne de yeni dip seviyelerine ulaşan hisse senedi sayısında “anlamlı bir daralma” ya da 50 günlük veya 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem gören hisse yüzdesinde kayda değer bir artış olmadı. “Piyasanın içindekiler düzelene kadar, herhangi bir rallinin tropik bir yağmur fırtınası gibi kısa ömürlü olması muhtemeldir” diyor.

Teknik analistler ayrıca, yatırım talebinin veya arzının geçmişte satışları veya rallileri durdurduğu noktalar olan destek ve direnç seviyelerini de inceler. Addison, Dow için 29.000 ila 30.000 civarında destek görüyor; mavi çip ortalaması Cuma günü 31.950 civarındaydı.

S&P 500 4050’nin altına kırıldığına göre, aşağı yönlü risk 3800 ve potansiyel olarak 3600’de. 3800’e düşüş, Cuma günkü 3990 fiyatına göre %4,8’lik bir kayıp anlamına gelir.

Addison, konuyu incelemek için çok zaman harcadı.


nasdaq100,

Nasdaq’ta listelenen en büyük 100 finansal olmayan şirketin piyasa değeri ağırlıklı endeksi ve boğa piyasasını baş döndürücü boyutlara taşıyan büyüme hisse senetleri için bir vekil. Son 11.945’te desteğe yaklaşıyor, diyor. “Nasdaq 100’ün 11.000 civarında istikrar kazanmaya başladığını görebiliyoruz,” diye ekliyor, endeksin geçen Haziran’dan Aralık’a kadar yaklaşık altı ayı yaklaşık 10.500 ila 11.000 işlem aralığında geçirdiğine dikkat çekiyor.

Uzun vadeli ticaret trendini tanımlayan Nasdaq 100’ün 200 haftalık hareketli ortalaması, 10.700’ün hemen altında bulunuyor. Addison, endeksin destek seviyesine en son Mart 2020’de yaklaştığını ve 6770’e kadar düştüğünde, o zamanki 200 haftalık hareketli ortalama olan 6600’e yaklaştığını söylüyor. 200 haftalık hareketli ortalamalar, hisse senetleri değerlerinden yükseldiğinden beri destek sağladı. 2009 mali krizden sonra düşük. “Büyük endeksler son 13 yıldır onları ihlal etmedi” diyor.

Addison, Nasdaq 100’ün belirleyici bir şekilde 200 haftalık hareketli ortalamasının altına düşmesi durumunda, bunun hisse senetleri için “dünyayı sarsan sonuçları” olabileceğini söylüyor.

Bunlara zaten doyamadık mı?

Düzeltmeler ve Amplifikasyonlar

Andrew Addison’a göre, Nasdaq 100’ün 200 haftalık hareketli ortalamasının altına düşmesi, hisse senetleri için “dünyayı sarsan sonuçlar” doğurabilir. Bu makalenin önceki bir versiyonu, hatalı bir şekilde endeksin 200 günlük hareketli ortalamasının altına düştüğünden bahsediyordu.

yaz Lauren R. Rublin, lauren.rublin@dowjones.com adresinde

.

Dip Satın Alma Zamanı Olmayabilir. Bu Uzman Hisselerin Daha da Düştüğünü Görüyor.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: