Disney CEO’su Bob Chapek, Disney+ fiyatlandırma kararıyla tekrar Bob Iger’den uzaklaşıyor – Kurumsal Haberler

Disney CEO’su Bob Chapek, Disney+ fiyatlandırma kararıyla tekrar Bob Iger’den uzaklaşıyor

Disney Co. yöneticileri CEO’su Bob Chapek, solda ve yönetim kurulu başkanı Bob Iger, Walt Disney World’ün 50. yıldönümü münasebetiyle, Eylül Perşembe gecesi, Florida, Lake Buena Vista’da, Magic Kingdom’daki Cinderella Kalesi’nde açıklamalarda bulundu. 30, 2021.

Joe Burbank | Tribün Haber Servisi | Getty Resimleri

Disney CEO’su Bob Chapek, kendisini selefi Bob Iger’den uzaklaştıran kararlar almaya devam ediyor.

CNBC’nin bu yılın başlarında bildirdiği gibi, Iger, Chapek’in Disney’in CEO’su olarak aldığı, şirketi yeniden yapılandırması ve Florida’nın tartışmalı “Gay Deme” yasasını ele alması da dahil olmak üzere çeşitli kararları kabul etmedi.

En son kırılma, Disney’in 8 Aralık’ta piyasaya sürülecek olan yeni reklam destekli hizmetini çevreleyen bir dizi duyurunun bir parçası olarak geçen hafta açıklanan Disney+ için yapılan %38’lik fiyat artışıdır. Aylık 10.99$. Reklamlı Disney+ ayda 7,99 dolardan başlayacak.

Her iki erkeğin düşüncesine aşina olan insanlara göre, Chapek’in fiyatlandırma stratejisi Iger’in benimsediği felsefeden farklıdır. Tartışmaların özel olması nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişiler, Iger Disney+’ın en düşük fiyatlı ana yayın teklifi olmasını istediğini söyledi. Bu şekilde müşteriler, diğer hizmetlerin içeriğinin daha sağlam olabileceğini hissetseler bile Disney+’ı rakipleri için daha güçlü bir değer teklifi olarak göreceklerdir. Bu nedenle Iger, Chapek’in şimdiye kadar sürdürdüğü bir strateji olan Disney+’ı Hulu ve ESPN+’dan ayrı tutmayı savundu.

Reklamlarla birlikte ayda 7,99 ABD doları olan Disney+ artık NBCUniveral’in Peacock (4,99 ABD doları) ve Paramount Global’ın Paramount+ (4,99 ABD doları) dahil olmak üzere diğer birçok reklam destekli üründen daha pahalı olacak, ancak Warner Bros. Discovery’nin HBO Max’inden (9,99 ABD doları) daha ucuz kalacak. . 10,99 ABD doları olan reklamsız Disney+ yalnızca Peacock ve Paramount+’dan daha pahalı olmakla kalmayacak, aynı zamanda reklamları da içermeyen Amazon Prime Video’dan (8,99 ABD doları) daha pahalı olacaktır.

Reklamsız Disney+, Netflix’i (15.49 $) ve HBO Max’i (14.99 $) önemli ölçüde düşük fiyatlamaya devam edecek. Disney’in paketli Disney+, Hulu’nun reklamlı ve ESPN+’nın reklamlı teklifi, önceki maliyetine göre 1 $’lık bir artışla ayda 14.99 $ olacak.

Chapek geçen hafta, “Akış için sahip olduğumuz tüm platformlarda olağanüstü cazip bir fiyatla başlattık” dedi. “Muhtemelen akışta en iyi değer olduğumuzu söylemek kolaydı. İlk lansmandan bu yana, içeriğimize cömertçe yatırım yapmaya devam ettik. Son iki-ve- yatırımdaki artışın olduğuna inanıyoruz. çok iyi bir fiyat noktasına göre bir buçuk yıl, fiyat değerinde bolca yerimiz var.”

Iger vs Chapek

İnsanlar, Iger’in stratejisinin zamanla fiyatları yavaş yavaş yükseltmek olduğunu ve yakın gelecekte her yıl ayda 1 dolarlık bir artış hedeflediğini söyledi. Mart 2021’de Chapek’in CEO ve Iger’in hâlâ başkan olduğu dönemde olan buydu. Disney+ 6,99 dolardan 7,99 dolara fırladı. Iger, Aralık ayında Disney’in başkanlığından istifa etmişti.

Yavaş fiyat artışları, Disney’in her bir fiyat seviyesinde (6.99$, 7.99$, 8.99$, vb.) mümkün olduğunca çok sayıda tüketiciyi emmesine izin verecektir. Iger, Disney+’ın yeni fiyatlandırması hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bir Disney sözcüsü, Chapek ve Iger’in stratejileri arasındaki farklar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Chapek’in Disney+’ı ayda 3 dolar, 7,99 dolardan 10,99 dolara çıkarma kararı, Disney’in stratejisini abone büyümesini en üst düzeye çıkarmaktan kârlılığı vurgulamaya kaydırdığını gösteriyor. Fiyatlandırma kararı, Chapek’in ülkenin en iyi kriket ligi olan Hindistan Premier Ligi’nin yayın haklarını ödememe kararıyla el ele gidiyor. Chapek ayrıca ESPN+’ın fiyatını ayda 3 dolar artırarak 6,99 dolardan 9,99 dolara çıkarmaya karar verdi.

Hindistan Premier Ligi olmadan, 2023’ten başlayarak, Chapek Disney’in ilk olarak 2020’de yaptığı, Disney+’ın 2024’ün sonunda 230 milyon ila 260 milyon aboneye sahip olacağı yönündeki kılavuzunu düşürdü. Disney’in 2024’ün sonundaki yeni abone tahmini 215 milyondan 245’e milyon.

Iger’in 2020 ve 2021’deki görev süresinin son iki yılında, akış rehberliğinin düşürülmesi muhtemelen Disney hisselerinin düşmesine yol açacaktı. Bunun yerine, geçen hafta, Disney hisseleri CFO Christine McCarthy bir konferans görüşmesinde haberi duyurduğunda ve Disney’in çeyrekte 15 milyon Disney+ abone kazancını içeren kazançlarından sonraki gün %6 yükseldiğinde neredeyse hiç kıpırdamadı.

Değişiklik, yatırımcıların bu yıl tüm video akışı endüstrisini etkileyen Netflix’te toplu ekşime ile ilgisi var.

Netflix etkisi

Chapek, ödeme yapan müşteriler karlı bir işe yol açarsa, yatırımcıların daha küçük bir adreslenebilir akış abonesi pazarına sahip olduklarına bahse girer. Disney’in yayın hizmetleri son çeyreğinde 1,1 milyar dolar kaybetti. Chapek, geçen çeyrekte, büyük fiyat artışlarının, daha düşük toplam abone sayısıyla bile 2024’ün sonuna kadar akış işini karlı hale getirmesi gerektiğini söyledi. Yine de, Disney’in daha önce fiyat artışlarından önce bile 2024 yılına kadar akış karlılığına geçmeyi planladığı dikkate değer.

Netflix’in büyümesi şu an için yaklaşık 220 milyon küresel aboneye ulaştı. Hisseler, Netflix’in yılın ilk yarısında abonelerini kaybetmesinin ve üçüncü çeyrekte sadece 1 milyon ödeme yapan müşteri ekleme projelerinin ardından bu yıl %60’tan fazla düştü.

Walt Disney Company CEO’su Bob Chapek, 15 Kasım 2021’de Boston, Massachusetts’teki Boston College Chief Executives Club öğle yemeğinde tepki gösteriyor.

Katherine Taylor | Reuters

Netflix değerleme düşüşü, Chapek ve Warner Bros. Discovery CEO’su David Zaslav gibi yöneticilere, abone büyümesi yerine kârı yeniden önceliklendirme konusunda güvence veriyor.

Disney ayrıca, piyasaya, artık yalnızca Disney+ abonelerinin katkılarından ziyade, kullanıcı başına ortalama gelire odaklanması gerektiğini göstermek için adımlar atıyor. Disney, geçen hafta üçüncü çeyrek kazanç sunumunda, Disney+ için kullanıcı başına çok daha yüksek ortalama geliri göstermek için “temel Disney+” abonelerini Hindistan merkezli Disney+ Hotstar abonelerinden ayırmak için bir noktaya değindi. Disney+ abonesi başına ortalama gelir, Disney’in mali üçüncü çeyreğinin sonunda ayda 6.29 dolardı. Bir Hotstar abonesi için ARPU ayda 1,20 dolardı.

Disney, 2024’ün sonuna kadar 135 milyon ila 165 milyon çekirdek Disney+ abonesine ve “80 milyona kadar” Hotstar müşterisine sahip olmayı planlıyor.

Yakın vadeli karlar

Chapek, Disney+’ı reklamlarla birlikte Disney+’ın şu anki fiyatı olan 7,99 ABD Doları üzerinden fiyatlandırarak, kaç müşterinin Disney+ için 7,99 ABD Doları’na abone olmayacak daha düşük bir fiyattan ödeme yapmak isteyebileceğine ilişkin verileri toplamak yerine daha yüksek ARPU’yu tercih ediyor. Chapek görünüşte Disney+ pazarını ABD ve Kanada’da 7,99 dolardan zaten biliyor, çünkü Disney+ şu anda bu fiyattan fiyatlandırılıyor.

Iger’in artan artışlarla rekabeti düşük fiyatlama motivasyonlarından bir diğeri, konuyla aşina olan bir kişiye göre Disney+’ı yılda 1 $ artırarak Disney’in talep eğilimleri hakkında iyi bir fikir edinebilmesiydi.

Chapek, başlangıç ​​fiyatını reklamlarla yapsaydı, kaç abonenin Disney+ ile mesela ayda 4,99 dolardan ilgileneceğini öğrenebilirdi. Tekrar 7,99 dolardan başlama kararı, zaman içinde daha yüksek ödeme yapan müşterilere dönüşebilecek hızlı abone kazanımlarından ziyade kısa vadeli karlılıkla daha fazla ilgilendiğini gösteriyor.

Ayrıca, fiyat artışının Disney+ talebinde düşüşe neden olmayacağından emin olduğunu gösteriyor.

Chapek, “Fiyat artışlarının bir sonucu olarak kaybımız üzerinde uzun vadeli anlamlı bir etki olacağına inanmıyoruz” dedi.

İZLE: Nielsen’e göre, yayın izleyicisi ilk kez kablolu yayınları geride bıraktı.

.

Disney CEO’su Bob Chapek, Disney+ fiyatlandırma kararıyla tekrar Bob Iger’den uzaklaşıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: