Dolar İlerlerken Hisseler Kayışı Derinleşiyor: Piyasalar Sarılıyor – Finans Haberleri

Dolar İlerlerken Hisseler Kayışı Derinleşiyor: Piyasalar Sarılıyor

(Bloomberg) — Hisse senetleri Cuma günü düşüşlerini sürdürdü, küresel hisse senedi endeksi Haziran ayından bu yana en kötü haftasını yaşarken, dolar göstergesi yeni bir rekora yükseldi ve Federal Rezerv faiz oranı artışlarına yönelik tahminleri yansıttı.

Bloomberg’den En Çok Okunan

ABD vadeli işlemleri düştü, bu da S&P 500 endeksini Perşembe günü yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine çeken satışın henüz bitmediğini gösteriyor. Avrupa’nın gösterge hisse göstergesi, emlak ve madencilerin geniş tabanlı bir geri çekilmeye öncülük etmesiyle dördüncü bir kayıp gününe yöneldi. Japonya, Avustralya ve Hong Kong’da hisse senetleri düştü. Anakara Çin hisse senetleri de düştü ve endüstriyel üretim ve perakende satış verilerinin beklentileri aşan hissiyatı üzerinde çok az etkisi oldu.

Politikaya duyarlı iki yıllık Hazine getirileri, 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak, bir durgunluk sinyali olarak görülen eğri tersine çevrilmesini derinleştirdi. En son ABD ekonomik verileri, şahin para politikası görüşünü destekleyen ekonomi için karışık bir tablo çizdi. Swap tüccarları, Federal Rezerv önümüzdeki hafta toplandığında 75 baz puanlık bir artış fiyatlıyor ve bazı bahisler tam puanlık bir hareket için görünüyor.

“Her şey, gelecek haftaki toplantısında Fed tarafından 75 baz puanlık bir faiz artırımına işaret ediyor. Bank J Safra Sarasin ekonomisti Raphael Olszyna-Marzys, Kasım ayında yeniden ‘büyük’ ​​gitmek zorunda kalma olasılığının da yükseldiğini söyledi. önceden kabul edilenden daha acı verici.”

Pazardaki zayıflık, ABD işsizlik sigortası başvurularının üst üste beşinci hafta düştüğünü gösteren ve işçilere olan talebin sağlıklı kaldığını gösteren verileri takip ediyor. Perakende satışlar, mallara yapılan harcamaların ılımlı olduğunu belirtti. Diğer rakamlar, fabrika üretiminin Ağustos ayında hafifçe arttığını, madencilik ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere toplam endüstriyel üretimin düştüğünü gösterdi. Michigan Üniversitesi verileri Cuma günü enflasyon beklentilerine ilişkin ipuçları için ayrıştırılacak.

hikaye devam ediyor

Yavaşlayan bir ekonomiyle ilgili endişelere ek olarak, FedEx Corp. kötüleşen iş koşulları nedeniyle kazanç tahminini geri çekti. Paket teslimat devi, önceki görünümünü geri çekerken ve Wall Street’in beklentilerinin oldukça altında kalan son çeyrek için ön sonuçlar açıklarken Asya’daki zayıflığı ve Avrupa’daki zorlukları işaret etti. FedEx, mevcut dönemde koşulların daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Deutsche Post AG liderliğindeki Avrupalı ​​posta ve paket dağıtım şirketleri, %7,6’ya varan bir düşüşle Temmuz 2020’nin en düşük seviyelerine geriledi.

Piyasa katılımcıları Cuma günü, hisse senedi endeksi vadeli işlemleri, hisse senedi endeksi opsiyonları ve hisse senedi opsiyonları sözleşmelerinin süresinin dolması ve ana hisse senedi endekslerinin yeniden dengelenmesinin gerçekleştiği üçlü cadı olarak bilinen üç aylık vade sonu olayından dolayı ek oynaklıkla karşı karşıya kalabilirler.

Bu arada, offshore yuanı dolar karşısında 7’nin zayıf tarafında kaldı, Çin Halk Bankası para birimi için referans oranını üst üste 17. günde tahminden daha güçlü olarak belirledi.

Singapur’daki Nomura Holdings Inc. Asya-Pasifik hisse senedi stratejisti Chetan Seth, “Çin faaliyeti bu sabah bir miktar iyileşme gösterirken, hisse senedi yatırımcıları Çin’in Covid ile ilgili politikalarında biraz daha yapıcı olmak için önemli bir gevşeme görmek istiyor” dedi. “Bu olmadı.”

Petrol, yükselen doların ham petrolü çoğu alıcı için daha pahalı hale getirdiği bir zamanda talep endişelerini artıran kötüleşen küresel ekonomik zeminin ortasında üçüncü hafta için düşmeye hazırlanıyor.

İşte bu hafta izlenmesi gereken bazı önemli olaylar:

Piyasalardaki ana hareketlerden bazıları:

Hisse senetleri

 • Stoxx Europe 600 Londra saati ile 08:56’da %1,2 düştü

 • S&P 500 vadelileri yüzde 0.8 düştü

 • Nasdaq 100 vadelileri %1 düştü

 • Dow Jones Sanayi Ortalamasında Vadeli İşlemler %0,7 düştü

 • MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 düştü

 • MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 düştü

para birimleri

 • Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi

 • Euro %0,4 düşüşle 0,9956$’a düştü

 • Japon Yeni, dolar karşısında 143.43’te çok az değişmedi.

 • Offshore yuan dolar başına %0,3 düşüşle 7,0314 oldu

 • İngiliz sterlini %0.9 düşüşle 1.1369$’a geriledi.

Tahviller

 • 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %3.46 ile çok az değişti

 • 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi üç baz puan artarak %3.90’a yükseldi

 • Almanya’nın 10 yıllık getirisi %1.76 ile çok az değişti

 • İngiltere’nin 10 yıllık faizi üç baz puan düşüşle %3.14’e geriledi.

emtialar

 • Brent ham petrolünün varili yüzde 0.4 artarak 91.17 dolara yükseldi

 • Spot altın %0,6 düşüşle ons başına 1,655,22$’a geriledi.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Dolar İlerlerken Hisseler Kayışı Derinleşiyor: Piyasalar Sarılıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: