Doların ateşi çarkları yaktı! Giyimde yüzde 50 zam kapıda

Türk Lirası tarihin en büyük paha kaybını yaşıyor, adeta karanlık bir tünelde freni patlamış kamyon üzere savruluyor. İktisat idaresi, gidişatı durdurmak için bir adım atmıyor, atamıyor.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki paha kaybı evvelki gün yüzde 10’u aştı. 13,45’e kadar yükselen dolar/TL 13 liranın üzerinde güne başladı. Dolar akşam saatlerinde 12,24’e kadar geriledi. Kurda gün uzunluğu aşanan oynaklık ise tedirginlik yaratıyor.

Bu derece belirsizlik toplumun her kesitini etkiledi. Üretimden ticarete her dal de kaygı büyüdü.

İHRACATÇILAR TEDBİR İSTEDİ

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, döviz kurlarındaki çok dalgalanmanın ihracatı durduracak boyuta ulaştığını belirtti.

“Toplumun her kısmı üzere ihracatçılar da büyük tedirginlik yaşıyor” diyen Eskinazi, yaşanan durumu şu sözlerle özetledi: “Ticari hayat çok gerildi. İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere. Türk iktisadında hammadde, güç, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli.

Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimizde, hem de ekonomimizde büyük yaralar açar. İşletmelerimizin özsermayeleri eridi. Kâhin olmaya gerek yok bundan sonraki etapta bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının tahlil bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil tedbir alınmalı. Siyasetçiler birlikte tahlil üretmeli.”

ACİL SOĞUTMA TEDBİRİ KAİDE

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğine dikkati çeken Eskinazi kelamlarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye son 1 yıllık periyotta 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık periyotta ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında paha kazanmasından ihracatçıların memnun olduğu ile ilgili bir yanlış algı var.”

“Biz Türkiye’nin bir kesimiyiz, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar” diyen Eskinazi, “Merkez Bankası’nın art geriye aldığı faiz indirimi kararları ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma tedbirleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli” tabirlerini kullandı.

TEDARİK ZİNCİRİNDE AKSAMALAR OLDU

İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Murat Akyüz de kendi bölümündeki durumu şu sözlerle lisana getirdi: “Mevcut tedarik sisteminde önemli zahmetler oluştu. Firmalar, alımlarını yavaşlatma kararı aldı. Tedarik zincirindeki aksamalardan ötürü üretici hammadde bulamıyor. Vaktinde üretim yapmakta dert yaşanıyor.”

ORTA VE UZUN VADELİ SATIŞLAR DURDU

Vadeli satışların nakide döndüğüne dikkat çeken Akyüz, “Kur belirsizliklerinden ötürü orta ve uzun vadede firmalar satışı durdurdu. Burada yapılan bir devalüasyon. Onlar da bunun farkında. Yurtdışındaki alıcılardan iskonto yapılması konusunda baskı geliyor. Yaşanan kur şoku ekonomik değil daha çok siyasi. Siyasi istikrar bir an evvel toparlanmalı. İstikrarsız bir ortamda satışlarımız etkileniyor” formunda konuştu.

İHRACATÇIYIZ LAKİN HAMMADDEMİZ İTHAL

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği’nde İdare Heyeti Lideri Ramazan Kaya da gün içerisinde 2-3 farklı fiyat listesiyle karşılaştıklarını belirterek tedirginliklerini lisana getirdi. Kaya, “Baktığınız vakit dokuma sektöründe yüzde 17’lere varan artışları gördük. İhracatçıyız ama hammaddeyi ithal ediyoruz. Bu nedenle de maliyetleri artırıyor. Kur yüzde 10 artıyor, ürüne ve hammaddeye yüzde 15 yansıyor. Daha önceden piyasa vadesi kredisi dediğimiz olay peşine, dövize döndü. Gönder parayı al malına döndü. Maliyetlerde artış söz konusu” ifadelerini kullandı.

GİYİMDE YILBAŞINDAN SONRA YÜZDE 50 ZAM

Sürdürebilir pozisyonda olmadıklarını belirten Kaya, önümüzdeki yıla dair şu öngörülerde bulundu: “Hammaddede istediğimiz fiyatı bulamayınca durağanlık korku oluyor. Ciddi şekilde sektör kârsızlıkla boğuşuyor. Hazır giyim olarak tekstilde tüketiciye yansımayı ilk çeyrekte göreceğiz” diyerek yılbaşından sonra yüzde 50, yüzde 60 zam geleceğini söyledi. Enflasyonun tetikleneceğine vurgu yapan Kaya,”En çok hazır giyim ve tekstil etkilenecek. Bizleri de tüketiciyi de tedirgin ediyor. Bu kadar iniş çıkışa kalp dayanmıyor.”

Birgün

Sevdiklerinle Paylaş: