‘Durgunluk riskinin giderek artmasının’ 2 nedeni: Mohamed El-Erian – Finans Haberleri

‘Durgunluk riskinin giderek artmasının’ 2 nedeni: Mohamed El-Erian

Kıdemli ekonomist Mohamed El-Erian, durgunluk riskinin “giderek yükseldiğini” söylüyor.

“Benim durgunluk tanımım bütünsel bir tanımdır. Allianz’ın baş ekonomik danışmanı ve PIMCO’nun eski CEO’su, “Negatif GSYİH’nın dörtte ikisinin çok ötesine geçiyor” dedi.

“İşgücü piyasası çok güçlü. Tüketici harcamaları çok güçlü. İş bilançoları çok güçlü. Biz sadece bir durgunluk içinde değiliz. Resesyon riski yüksek mi? El-Erian, Yahoo Finance’in “Influencers with Andy Serwer” programında evet, yüksek ve giderek yükseliyor” dedi.

Federal Rezerv’in para politikasını yavaşlayan bir ekonomiye sıkıştırdığını vurguladı. Uluslararası Para Fonu’nun son tahminleri, küresel ekonominin tüm ana alanlarının yavaşladığını ve koşulların “kasvetli ve belirsiz” olduğunu gösteriyor.

El-Erian, ABD’nin resesyona girmesini engellemek için özellikle alınması gereken dört önlem olduğunu söyledi.

El-Erian, “Her şeyden önce, enflasyon canavarının kontrolünü ele geçirmeliyiz” dedi.

“Bu, yalnızca para politikasını sıkılaştırmakla kalmayıp aynı zamanda güvenilirliğini yeniden kazanmak için harekete geçmesi gereken bir Fed. Şu anda ileriye yönelik yönlendirmesi neredeyse anlamsız” dedi.

Temmuz ayında, Federal Rezerv 75 baz puanlık bir faiz artırımı açıkladı. Fed başkanı Jerome Powell, merkez bankasının sonraki adımlarında “veriye bağlı” olacağını söyledi – esasen ileriye dönük rehberlikten vazgeçiyor. Piyasalar, Powell’ın yazılı olmayan yorumları üzerine ralli yaptı.

El-Erian ayrıca hükümetin “toplumumuzun en savunmasız kesimlerini korumak için maliye politikasını daha fazla hedeflemesi gerektiğini” söyledi. Bunun büyük ekonomik, sosyal ve politik sonuçları var.”

Ayrıca tedarik zincirlerini iyileştirmek için “işgücüne katılımı artırmak da dahil olmak üzere yapılması gereken büyüme ve üretkenlik yanlısı reformlar” önerdi.

“Son olarak finansal istikrarı da unutmayalım. Riskin nasıl şekil değiştirip bankalardan banka dışı bankalara göç etmekle kalmadığını, yıllarca sıfır faiz oranları ve büyük ve öngörülebilir likidite enjeksiyonları ile banka dışı kuruluşların risk alma konusunda doğal yaşam alanlarının çok ötesine geçmeleri için nasıl teşvik edildiğini unutmayalım. dedi El-Erian.

hikaye devam ediyor

“Yani bankacılık dışı sektör hala ofsayt konumunda. Finansal istikrar riskine de dikkat etmeliyiz çünkü bu geri gelebilir ve ekonomiye zarar verebilir” dedi.

Ines, hisse senetlerini kapsayan bir piyasa muhabiridir. Onu Twitter’da takip et @ines_ferre

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Apple veya Android için Yahoo Finance uygulamasını indirin

Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da Yahoo Finance’i takip edin

‘Durgunluk riskinin giderek artmasının’ 2 nedeni: Mohamed El-Erian
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: