Duyarlılık art arda dokuzuncu ayda düşerken daha fazla ev inşaatçısı fiyatları düşürdü – Kurumsal Haberler

Duyarlılık art arda dokuzuncu ayda düşerken daha fazla ev inşaatçısı fiyatları düşürdü

Bir işçi, Carlsbad, California’da yapım aşamasında olan yeni bir evin çatısında yürüyor.

Mike Blake | Reuters

Piyasaya olan güvenleri düşmeye devam ederken, daha fazla inşaatçı ev fiyatlarını düşürüyor.

Ulusal Ev Üreticileri Birliği/Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi’nde Eylül ayında ev inşaatçı hissi 3 puan düşerek 46’ya düştü. 50’nin altındaki herhangi bir şey negatif olarak kabul edilir.

ilgili yatırım haberleri

KeyBanc, aşırı kiloya geçişte, ev inşa sektörünün tarihsel olarak erken düşüşlerin ardından daha iyi performans gösterdiğini söylüyorCNBC ProKeyBanc, aşırı kiloya geçişte, ev inşa sektörünün tarihsel olarak erken düşüşlerin ardından daha iyi performans gösterdiğini söylüyor

Bu, art arda dokuzuncu düşüş ayı ve 2020’de koronavirüs pandemisinin başlangıcında kısa süreli bir düşüş dışında 2014 Mayıs’ından bu yana en düşük seviye. şimdikinin yarısı kadar.

Gerçekten de, inşaatçılar düşen duyarlılık için yükselen oranları suçluyorlar. Mortgage News Daily’ye göre, 30 yıllık sabitin ortalaması bu yıl %3 civarında başladı ve daha sonra istikrarlı bir şekilde yükselmeye başladı ve Haziran ayında birkaç günlüğüne %6’yı geçti. Daha sonra biraz geriledi ve bu ay tekrar keskin bir şekilde yükselmeden önce %6’nın üzerine çıkmadan önce Ağustos’ta neredeyse %5’e ulaştı. Bu, zaten pahalı olan konut piyasasını daha az uygun hale getirdi. Bu arada Federal Rezerv’in enflasyonun yüksek kalması nedeniyle bu hafta gösterge oranını tekrar yükseltmesi bekleniyor.

Bir ev inşaatçısı ve geliştiricisi olan NAHB Başkanı Jerry Konter, “Yüksek ipotek oranları ve yeni bir ev satın alımını birçok hane için finansal erişimden uzaklaştıran ev fiyatları nedeniyle daha fazla tüketici kenarda kaldığından, birçok pazarda alıcı trafiği zayıf” dedi. Savannah, Gürcistan.

Konter, ev inşaatçılarının yaklaşık dörtte birinin de ev fiyatlarını Ağustos ayındaki %19’dan daha fazla düşürdüğünü bildirdi.

Endeksin üç bileşeninden mevcut satış koşulları 3 puan düşüşle 54’e, önümüzdeki altı aydaki satış beklentileri 1 puan düşüşle 46’ya ve alıcı trafiği 1 puan düşüşle 31’e geriledi.

İnşaatçılar, yüksek faiz oranlarına ek olarak, yüksek inşaat maliyetlerini rapor etmeye devam ediyor. Arazi, işçilik ve malzeme maliyetlerinin artması, inşaatçıların fiyatları düşürmesini zorlaştırdı, ancak şimdi buna zorlanıyorlar.

NAHB baş ekonomisti Robert Dietz, “Bu yumuşak piyasada, anketimize katılan inşaatçıların yarısından fazlası satışları desteklemek için ipotek oranı satın almaları, ücretsiz olanaklar ve fiyat indirimleri dahil teşvikler kullandığını bildirdi” dedi.

Üç aylık hareketli ortalamada, Kuzeydoğu’da duyarlılık 5 puan düşerek 51’e, Orta Batı’da da 5 puan düşerek 44’e düştü. Güneyde 7 puan düşerek 56’ya, konut fiyatlarının en yüksek olduğu Batı’da ise 10 puan düşerek 41’e geriledi.

.

Duyarlılık art arda dokuzuncu ayda düşerken daha fazla ev inşaatçısı fiyatları düşürdü
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: