Ekonomik güç, Fed’i daha agresif olmaya zorluyor – Finans Haberleri

Ekonomik güç, Fed’i daha agresif olmaya zorluyor

Salı günü, ABD’li işverenlerin Mart ayı itibarıyla rekor düzeyde 11,5 milyon iş ilanına sahip olduğunu öğrendik. İşçileri işe almak ucuz olmadığından ve çoğu işveren bunu ancak talebe ayak uyduracak personele sahip değilse yapacak olduğundan, bu muhtemelen ekonominin patlamakta olduğunun en açık işaretidir.

Şu anda, işsiz olan sadece 5,9 milyon insan var. Başka bir deyişle, işsiz başına yaklaşık iki iş ilanı var. Uyumsuzluk, çalışanların birçok seçeneğe sahip olduğu anlamına gelir, bu da daha fazla ücret talep etmek için çok fazla kaldıraçları olduğu anlamına gelir. Gerçekten de, işverenler tarihi bir oranda ödüyorlar.

Ancak artan talep, rekor sayıda iş olanağı ve daha yüksek ücretler… kötü mü?

Federal Rezerv ve ekonomi mesleğindeki birçok kişi bunu çok açık bir şekilde ifade etmiyor. Ama bu onların mesajı etkili bir şekilde.

oyun durumu: Mal ve hizmetlere olan talep, enflasyonu on yılların en yüksek oranlarına gönderen arzı1 önemli ölçüde geride bırakıyor. Bunun nedeni kısmen, daha yüksek ücretlerin, çoğu karlılığı korumak için fiyatları yükselten işletmeler için daha yüksek maliyetler anlamına gelmesidir. İronik olarak, bu yüksek ücretler, isteyerek ödeme yapan ve böylece esasen işletmelerin fiyatları yükseltmeye devam etmelerini sağlayan tüketicilerin zaten güçlü olan finansmanını desteklemeye yardımcı oldu.

Bu artan talebin, iş yaratarak desteklendiğini eklemek önemlidir (yani, birinin hiçbir şey kazanmadan bir şeyler kazanmaya geçtiği bir fenomen). Aslında, ABD şimdiye kadar 2022’de 2,1 milyon iş yarattı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, işlerin, ücretlerin ve çalışılan saatlerin ürünü olan toplam haftalık bordro endeksi adı verilen bir metriğe sahiptir. Bu, işgücünün toplam nominal harcama kapasitesi için kaba bir vekildir. Bu metrik, Nisan ayında yıllık %10 arttı ve Nisan 2021’den bu yana %9,5’in üzerindeydi. Pandemiden önce, %5 civarında bir eğilim gösteriyordu.

İstihdam artışı ve ücret artışının bu birleşimi, yalnızca enflasyon sorununu daha da kötüleştiriyor.

hikaye devam ediyor

Dolayısıyla, bu noktada en iyi çözüm, para politikasını sıkılaştırmak, böylece finansal koşulların biraz daha zorlayıcı hale gelmesi, talebin soğumasına neden olması ve bu da kalıcı enflasyonist baskıların bir kısmını hafifletmesi gibi görünüyor.

Diğer bir deyişle, Fed ekonomiden gelen bazı iyi haberlerin ayağını kaldırmak için çalışıyor çünkü bu iyi haber aslında kötü.2

Fed ‘fazla talebi’ kısmak için harekete geçti 🦅

Fed, Çarşamba günü kısa vadeli faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %0,75 ile %1.00 aralığına yükseltti. Bu, merkez bankasının Mayıs 2000’den bu yana tek bir duyuruda yaptığı en büyük artış oldu.

Ayrıca, Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (yani, para politikasını belirleyen Fed komitesi) faiz artırımlarını agresif bir hızda tutma niyetinin sinyalini verdi.

Powell, “Ekonomik ve finansal koşulların beklentiler doğrultusunda geliştiğini varsayarsak, Komite’de önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık ilave artışın masada olması gerektiği konusunda geniş bir algı var” dedi. “Kapsamlı odak noktamız, enflasyonu %2 hedefimize geri getirmek için araçlarımızı kullanmaktır.”

Açık olmak gerekirse, Fed ekonomiyi resesyona zorlamaya çalışmıyor. Bunun yerine, aşırı talebi – işsizlerden daha fazla iş açılmasıyla yansıtıldığı gibi – arz ile daha uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

Powell, “Çok fazla talep var” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell (Getty Images)

Şu anda, ekonomik büyümeyi yıllarca olmasa da aylarca ilerletmesi gereken, aşırı tüketici tasarrufları ve artan yatırım harcamaları siparişleri de dahil olmak üzere büyük ekonomik arka rüzgarlar var. Ve böylece ekonominin, durgunluğa girmeden talepten kaynaklanan bastırılmış baskılardan kurtulması için yer var.

Powell’ın Çarşamba günkü basın toplantısından daha fazlası (ilgili bağlantılar eklenmiş):

Aşırı talep olmamasına ek olarak tüketici ve işletme finansmanı esnetilirse çok daha riskli bir durum olurdu. Ama şu anda durum böyle değil.

Bu nedenle, bazı ekonomistler resesyon riskinin arttığını söylerken, çoğu bunu yakın gelecek için temel senaryo olarak görmüyor.

Hisse senetleri için kötü haber mi? Şart değil.

Fed ekonomiyi soğutma zamanının geldiğine karar verdiğinde, bunu finansal koşulları sıkılaştırmaya çalışarak yapar, bu da finansman maliyetlerinin arttığı anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, bu, daha yüksek faiz oranları, daha düşük borsa değerlemeleri, daha güçlü bir dolar ve daha sıkı borç verme standartlarının bir kombinasyonu anlamına gelir.

Bu, hisse senetlerinin düşmeye mahkum olduğu anlamına mı geliyor?

Eh, şahin bir Fed kesinlikle hisse senetleri için bir risktir. Ancak hisse senedi fiyatlarının görünümünü tahmin etmeye gelince hiçbir şey kesin değil.

Her şeyden önce, tarih, Fed para politikasını sıkılaştırdığında hisse senetlerinin genellikle yükseldiğini söylüyor. Fed’in ekonominin bir miktar ivme kazandığına inandığında para politikasını sıkılaştırdığını hatırladığınızda mantıklı geliyor.

Bununla birlikte, daha yüksek faiz oranları beklentisi kesinlikle bir endişe kaynağıdır. Milyarder Warren Buffett gibi çoğu borsa uzmanı, gelecek 12 aylık (NTM) F/K oranı gibi, yüksek faiz oranlarının değerlemeler için düşüş eğiliminde olduğu konusunda genel olarak hemfikir.

Ancak anahtar kelime, hisse senetleri değil “değerlemeler”dir. Kazanç beklentileri arttığı sürece değerlemeleri düşürmek için hisse senedi fiyatlarının düşmesi gerekmez. Ve kazanç beklentileri yükseliyor. Ve gerçekten de, değerlemeler aylardır düşüyor.

Credit Suisse’den Jonathan Golub’dan alınan aşağıdaki tablo bu dinamiği yakalar. Gördüğünüz gibi, NTM F/K 2020’nin sonundan bu yana düşüş gösteriyor. Ancak, hisse senedi fiyatları bu dönemde çoğunlukla yükselişte. Son piyasa düzeltmesine rağmen bugün S&P 500, değerlemelerin düşmeye başladığı zamandan daha yüksek. Niye ya? Çünkü, önümüzdeki 12 aylık kazanç esasen sadece artıyor.

Açık olmak gerekirse, hisse senetlerinin Ocak ayındaki yüksek seviyelerinden düşmeye devam etmeyeceğinin garantisi yok. Ve iş ortamı bozulursa, gelecekteki kazanç artışının olumsuza dönüşmesi kesinlikle bir olasılık.

Ancak şimdilik, kazanç görünümü oldukça esnek olmaya devam ediyor ve bu, şu anda oldukça tipik bir satış yaşayan hisse senedi fiyatları için bir miktar destek sağlayabilir.3

TKer’den daha fazlası:

dikiz 🪞

📉📈📉📈 Hisse senetleri gidiyor: S&P 500 sadece 0,20 düştü% inanılmaz derecede değişken bir haftayı tamamlamak için. Çarşamba günü, S&P endeksin 18 Mayıs 2020’den bu yana en büyük bir günlük rallisi olan %2,99 arttı. Ertesi gün, endeksin yılın en kötü ikinci gününde %3,56 düştü.

S&P şu anda 4 Ocak’ta gün içi en yüksek seviyesi olan 4.818’den %14.4 düştü. Piyasa oynaklığı hakkında daha fazla bilgi için bunu, bunu ve bunu okuyun.

💼 İş yaratma: Cuma günü yayınlanan BLS verilerine göre, ABD’li işverenler Nisan ayında sağlıklı 428.000 iş ekledi. Bu, ekonomistlerin beklediği 380.000 işten önemli ölçüde daha yüksekti. İşsizlik oranı ise %3,6 olarak gerçekleşti. İşgücü piyasasının durumu hakkında daha fazla bilgi için bunu okuyun.

📊 Hizmet etkinliği büyümesi yavaşlıyor: Tedarik Yönetimi Enstitüsü tarafından toplanan anket verilerine göre hizmet sektörü faaliyeti Nisan ayında yavaşladı. ISM Services İş Anketi Komitesi başkanı Anthony Nieves’den: “Son 147 ayın ikisi dışında tamamında genişleyen hizmetler sektörü için büyüme devam ediyor. Bileşik endekste, çoğunlukla kısıtlı işgücü havuzu ve yeni sipariş büyümesinin yavaşlaması nedeniyle bir gerileme yaşandı. Ticari faaliyet güçlü kalmaya devam ediyor; ancak yüksek enflasyon, kapasite kısıtlamaları ve lojistik zorluklar engel teşkil ediyor ve Rusya-Ukrayna savaşı başta yakıt ve kimyasallar olmak üzere malzeme maliyetlerini etkilemeye devam ediyor.”

Yolun başında 🛣

Şu anda ekonomide enflasyonun yönünden daha büyük bir hikaye yok. Dolayısıyla gözler Çarşamba sabahı açıklanacak olan Nisan ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunda olacak. Ekonomistler, TÜFE’nin ay boyunca yıllık bazda %8,1 arttığını ve bunun Mart ayındaki %8,5 baskısından bir yavaşlama olacağını tahmin ediyor. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, çekirdek TÜFE’nin Mart’taki %6,5’ten %6,1’e düştüğü tahmin ediliyor.

Büyük isimlerden bazılarının bu hafta üç aylık mali sonuçlarını açıkladığı Transkript’ten aşağıdaki takvime göz atın.

1. Burada tedarik zinciri sorunlarının tüm nüanslarına girmeyeceğiz (örneğin, ABD’deki işgücü kıtlığı, Çin’deki COVID ile ilgili karantinalar ve Ukrayna’daki savaş, üretim ve ticareti nasıl etkiliyor). Ancak, tedarikçilerin teslimat sürelerinin sürekli olarak yavaşlamasının yansıttığı gibi, tedarik zinciri sorunlarının devam ettiğini biliyoruz.

2. TKer’de yeni olanlar için, iyi ekonomik haberlerin ne kadar “kötü” bir haber olduğu hakkında biraz yazdım. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada, burada, burada ve burada okuyabilirsiniz.

3. Hisse senetlerine yatırım yapmak kolay değildir. Bu, uzun vadeli kazançlar için beklerken çok sayıda kısa vadeli oynaklıkla başa çıkmak zorunda kalmak anlamına gelir. Bu kısa vadeli kayıpları en aza indirmek için herkes piyasayı zamanlamaya ve satmaya ve satın almaya çalışabilir. Ancak, elbette, uzun vadeli getirilere geri dönüşü olmayan zararlar verebilecek, değişken dönemlerde meydana gelen büyük rallilerde risk kaçırılıyor. (Daha fazlasını buradan, buradan ve buradan okuyun.) Unutmayın, piyasayı yenmeyi hedefleyen profesyonellerden oluşan bir endüstri var. Herhangi bir yılda çok azı daha iyi performans gösterebilir ve bu üstün performans gösterenlerden çok azı bu performansı her yıl ve her yıl devam ettirebilir.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Yahoo Finance’i Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da takip edin

Ekonomik güç, Fed’i daha agresif olmaya zorluyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: