Ekonomist, artan işsizlik oranının Ağustos ayı istihdam raporundaki ‘en iyi haber’ olduğunu söylüyor. İşte neden – Borsa – Finans Haberleri

Ekonomist, artan işsizlik oranının Ağustos ayı istihdam raporundaki ‘en iyi haber’ olduğunu söylüyor. İşte neden

Catherine Mcqueen | an | Getty Resimleri

Ağustos’ta işsizlik oranı neden arttı?

İşsizlik oranı, Temmuz’daki %3,5’ten 0,2 puan artarak 2020’nin başlarında 1969’dan bu yana en iyisi olarak görülen bir seviyeydi.

Ekonomistler, Ağustos ayındaki yukarı yönlü hareketin büyük ölçüde yüz binlerce insanın işgücüne katılmasından kaynaklandığını söyledi.

Hükümet, aktif olarak iş aramadıkları için işgücü dışında kalan bireyleri işsiz olarak saymaz. İnsanlar salgın sırasında hastalık, çocuk bakımı ve diğer aile sorumlulukları ve erken emeklilik gibi çeşitli nedenlerle işgücünden ayrıldı.

Şimdi, iş arayan daha fazla insan var ve resmi olarak işsiz olarak sayılıyorlar, bu da işsizlik oranını artırma etkisine sahip oldu.

Pollak, geçen ay yaklaşık 786.000 kişinin “devasa” bir sayı olduğunu söyledi.

İşgücüne katılım oranı (insanların ABD nüfusuna göre iş gücündeki payı) 0,3 puan artarak %62,4’e yükseldi; Pollak, bunun aydan aya genel olarak yalnızca 0,1 puanlık hareket eden bir önlem için hızlı bir artış olduğunu söyledi.

Pollak, “Çalışmak için daha fazla istek, iş bulmak ve aktif olarak onları aramak için daha fazla istek var.” Dedi.

Neden daha büyük bir işgücü havuzu işverenler ve Fed için iyidir?

Ekonomistler, bu arka planda, işsizlik oranındaki artışın kısa vadede endişe verici olmadığını söyledi.

İş piyasası sıcaktır, istikrarlı iş büyümesi ve geniş açıklıklar ile karakterize edilir, bu da işçilerin uzun süre işsiz kalma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca, aralarından seçim yapabilecekleri daha fazla işçi kaynağına sahip olduklarından, işe almakta zorlanan işletmeler için de iyi bir haber.

Indeed şantiyesinde kıdemli bir ekonomist olan AnnElizabeth Konkel’e göre, “Bu, daha fazla insanın işgücü piyasasına katıldığı anlamına geliyor ve bu kişilerden bazıları henüz istihdam edilmemiş olsa da, bu işverenler için umut verici bir haber” dedi.

İşgücüne katılım, pandemi dönemindeki düşüşünden hala tam olarak kurtulamadı, ancak Ağustos ayında Covid-19 iyileşmesi sırasında en yüksek seviyeye bağlandı.

Bir kariyer sitesi olan Glassdoor’un baş ekonomisti Daniel Zhao’ya göre, 25 ila 54 yaş arasındaki işçiler için “asal” işgücü katılımı Ağustos ayında %82.8’e sıçrayarak neredeyse pandemi öncesi düzeyine geri döndü. Bu metrik, iş raporunun bir “yıldızı”ydı, diye ekledi. Bu rakama zaman içinde bakmak, emeklilik yıllarına giren bebek patlamaları gibi bazı geniş demografik eğilimleri kontrol etmeye yardımcı olur.

Daha büyük bir işgücü havuzu, enflasyonu düşürmeye çalışan Federal Rezerv için de olumlu bir gelişme: İşverenler, ücretleri artırarak diğer işletmelerden kaçakçılık yapmak yerine işçileri kenardan çalıştırabilirse, enflasyonun sınırlanmasına yardımcı olabilir. Zhao’ya.

Zhao, “Yükselen işsizlik oranı, devam etmesi halinde endişe vericidir” dedi. Ancak altında gördüğümüz güçlü işgücü kazanımları gerçekten cesaret verici bir işaret” dedi.

Ancak ekonomistler, işsiz işçi başına yaklaşık iki açık iş olduğu düşünüldüğünde, uzun vadeli işsizlik riskinin düşük olduğunu söyledi.

İnsanların neden kenardan çıktığını bilmek zor

Çalışma Bakanlığı, insanların Ağustos ayında neden kenarda kaldığını tam olarak belirlemiyor. Anket verileri, finansmanın bazı işçilerin kararlarında rol oynayabileceğini gösteriyor.

ZipRecruiter’ın yakın tarihli bir anketine göre, iş arayanların yaklaşık %59’u, Temmuz ayında ilk iş tekliflerini kabul etmek için mali baskı hissettiklerini söyledi. Ciddi mali zorluklarla karşı karşıya kalanlar da önemli ölçüde artarak %12,3’ten %16,6’ya yükseldi.

Artan işsizlik oranı devam ederse endişe verici. Ancak altında gördüğümüz güçlü işgücü kazanımları gerçekten cesaret verici bir işaret.

Daniel Zhao

Glassdoor’da baş ekonomist

Pollak, dinamiğin olumlu ve olumsuz bir yönü olduğunu söyledi. Bir yandan, tasarrufları azaldıkça ve enflasyon hane bütçelerini zorlarken, insanlar iş gelirine ihtiyaç duyduklarını hissedebilirler, dedi; diğer yandan, işçilerin işgücü piyasasında bir açıklık gördüğü anlamına gelir.

Pollak, “Piyangoyu kazanma şansınız arttığında, oyunu oynama olasılığınız artar” dedi. “İnsanlar atlıyor ve başarılı olmak daha kolay olduğunda bunu deniyorlar.”

.

Ekonomist, artan işsizlik oranının Ağustos ayı istihdam raporundaki ‘en iyi haber’ olduğunu söylüyor. İşte neden
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: