Elon Musk, Tesla hissesini 4 trilyon dolarlık saçma bir hedefle pompalıyor. Sırada bir çöplük mü geliyor? – Finans Haberleri

Elon Musk, Tesla hissesini 4 trilyon dolarlık saçma bir hedefle pompalıyor. Sırada bir çöplük mü geliyor?

Başka bir Tesla Inc. kazanç çağrısı ve Çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunda bir başka açık dosyayı teşvik eden başka bir hayali Elon Musk tahmini.

Tesla Inc. TSLA’nın CEO’su, %0.84 oranında yatırımcılara Çarşamba günü yaptığı açıklamada, elektrikli otomobil üreticisinin değerlemesinin dünyanın en değerli iki şirketinin toplam piyasa değerini aşacağına inandığını söyledi: Apple Inc. AAPL, +%0.08 ve Saudi Arabian Oil Co. 2222, +%0.42.

Musk, “Apple’ın mevcut piyasa değerini çok aşabileceğimizi düşünüyorum” dedi. “Aslında, Tesla’nın Apple ve Suudi Aramco’nun toplamından daha değerli olması için potansiyel bir yol görüyorum.”

Çarşamba günkü kapanış fiyatlarına göre, bu iki şirketin birleşik piyasa değeri yaklaşık 4,4 trilyon ABD doları. Ama en azından bir uyarı ekledi – “Bu, olacağı veya kolay olacağı anlamına gelmez, aslında çok zor olacak, çok çalışma, çok yaratıcı yeni ürünler, genişleme ve her zaman iyi şanslar gerektirecek.”

Tam kazanç kapsamı: Elon Musk, CFO’nun yıllık teslimatlar ve stok düşüşleri için tahminleri azalttığı için Tesla hisse senedi geri alımıyla dalga geçiyor

Bu tür çirkin tahmin Musk için yeni değil. Tesla’nın Apple kadar değerli olacağını zaten tahmin etmişti ve şimdi piyasa değeri kabaca Apple’ın o zamankiyle aynı boyutta, ancak Tesla’nın neden bu seviyeye yükseldiğine dair açıklaması çok uzaktı.

Ancak Musk’ın şu anda içinde bulunduğu durum yeni. Twitter Inc. TWTR’yi satın alma anlaşmasından çıkan pembe dizi %+0.10 sona ererken, Barron’daki meslektaşlarımızın yakın zamanda bildirdiği gibi, bu anlaşmayı bitirmek için 5 milyar ila 8 milyar dolar arasında bir yere ihtiyacı olduğuna inanılıyor. ve bu tür nakit için tek gerçek yolu Tesla hisselerini satmaktır.

SEC kuralları nedeniyle Tesla’nın kazanç raporundan önce Musk’ın hisse satması engellendi, bu yüzden bu karartma sona ermeden önce Tesla’nın hisselerini pompalamaya çalışmak ve şirketin kazanç çağrısı hakkında uzak tahminler yapmaktan daha iyi bir yol var mı?

Barron’s’dan: Tesla hisse satışı geliyor. Kimin, neden ve ne zaman olduğunu biliyoruz, ama ne kadar olduğunu bilmiyoruz.

4 trilyon dolarlık bir fiyat hedefi, Musk’ın Çarşamba günkü görüşmesinde yaptığı tek göze çarpan iddia değildi. Ayrıca yatırımcılara, Tesla’nın kurumsal tarihindeki ilk hisse geri alımını gelecek yıl gerçekleştirmesini beklediğini ve büyük bir hisse senedi geri alımını 5 milyar ila 10 milyar dolar arasında gerçekleştirmesini beklediğini söyledi.

“Gelecek yıl olumsuz bir senaryoda bile, gelecek yılın çok zor olduğu düşünülürse, yine de 5 dolar kazanma şansımız var. [billion] 10 milyar dolarlık geri alım için. Bu açıkça yönetim kurulu incelemesini ve onayını bekliyor” dedi. “Yani anlamlı bir geri alım yapmamız muhtemel.”

Santa Clara Üniversitesi’nde doçent olan Stephen Diamond, bir hisse geri satın alma planının onaylanmadan ve bir yönetim kurulu tarafından resmi olarak uygulamaya konulmadan önce duyurulmasının çok garip olduğunu, ancak haberlerin erken paylaşılmasının otomatik olarak menkul kıymetler yasalarının ihlali olmadığını söyledi. Hukuk Okulu.

“En iyi uygulamalar, böyle bir duyuru yapmadan önce ördeklerinizi arka arkaya bekleyene kadar beklemenizi önerir, ancak bunun herhangi bir bariz yasal sorun yaratacağından şüpheliyim” dedi.

Tesla yönetim kurulunun, hisse geri alımı için muhtemelen denetçilerinden ve hukuk danışmanından onay beklediğini ve bu nedenle henüz onaylanmadığını da sözlerine ekledi.

Diamond bir e-postada, “Delaware yasalarına göre şirketin hisseleri geri almak için yerine getirmesi gereken bir muhasebe testi var” dedi. “Genellikle, yalnızca mevcut bir ‘fazla’ varsa hisseleri geri alabilir. Bunu değerlendirmek için iç finans ekiplerinden yönetim kuruluna destek ve muhtemelen denetçilerinden ve hukuk müşavirlerinden gelen dış görüşlerin olması gerekir.”

Geri alım planlarının erken açıklanması, SEC ofisinde alarmları otomatik olarak kaydetmezken, Musk’ın bu tür açıklamaları özellikle düzenleyicinin ofislerinde bazı kulakları canlandıracak. Musk, daha önceki açıklamalar için ajans tarafından zaten suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve bu davada kabul ettiği anlaşmaya uymadığı için hedef alındı. Musk’ın ayrıca, Twitter’ı bu ayın başlarında yasal bir dosyalamada onayladığı anlaşılan Twitter’ı satın almak için hareket ederken davranışları nedeniyle aktif olarak araştırıldığı bildiriliyor.

Daha fazlası: Elon Musk’ın Twitter ile yasal savaşı bitmiş olabilir, ancak SEC ile savaşı devam ediyor

Görüşmede Musk, yalnızca “Twitter durumu hakkında heyecanlı olduğunu” söylerken, “ben ve diğer yatırımcıların şu anda açıkça bunun için fazla ödeme yaptığını” kabul etti.

Tesla yetkilileri, Musk’ın Twitter anlaşmasını tamamlamak için daha fazla Tesla hissesi satması gerekip gerekmediğine ilişkin bir yorum talebine veya bir soruya yanıt vermedi.

Yine de Tesla yatırımcıları için soru, geçtiğimiz yıl milyarlarca hisseyi boşaltan ve bildirildiğine göre başka bir SEC soruşturmasıyla sonuçlanan Musk’tan başka bir hisse satışı turundan önce Tesla hissesi için fazla ödeme yapıp yapmadıkları. Ancak Çarşamba günü, hisseler, CEO’nun bir gelir eksikliği ve kırpılmış tahmin tarafından gölgede bırakılmış gibi görünen desteğine rağmen, mesai sonrası işlemlerde %6’dan fazla düştü.

Belki de yatırımcılar, Musk’ın geçmişte Tesla’nın hisselerinin değerini artıran kazanç çağrısı şişirmesini nihayet görüyorlar. Ancak Musk, şirketin değerini konuşmaya çalıştıktan sonra önümüzdeki günlerde Tesla hisselerini satarsa, kapısını çalan yatırımcılar olmayacak, yine SEC olabilir.

.

Elon Musk, Tesla hissesini 4 trilyon dolarlık saçma bir hedefle pompalıyor. Sırada bir çöplük mü geliyor?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: