Enflasyon Azaltma Yasası, Biden’ın 400.000 dolarlık vergi taahhüdünü ihlal ediyor mu? Analist, “Kime sorduğunuza bağlı olarak farklı bir cevap bekleyin” diyor – Borsa – Finans Haberleri

Enflasyon Azaltma Yasası, Biden’ın 400.000 dolarlık vergi taahhüdünü ihlal ediyor mu? Analist, “Kime sorduğunuza bağlı olarak farklı bir cevap bekleyin” diyor

Jim Watson | AP | Getty Resimleri

Senato Demokratlarının geçen hafta açıklanan iklim değişikliği, sağlık hizmetleri, ilaç fiyatlandırması ve vergi önlemleri paketi, yasanın Başkan Joe Biden’ın başkanlık kampanyasından bu yana verdiği bir sözü ihlal edip etmediğini tartışıyor. yılda 400.000 doların altında gelire sahip haneler üzerindeki vergileri artırmamak.

Cevap göründüğü kadar basit değil.

Vergi Politikası Merkezi analisti John Buhl, “Bunun eğlenceli yanı, kime sorduğunuza bağlı olarak farklı bir yanıt alabilmenizdir” dedi.

Kişisel Finans’tan daha fazlası:Embriyolar Georgia eyaleti vergi beyannamelerine bağımlı olarak sayılabilir Öğrenci kredisi affına dahil olur muydunuz?Uzaktan çalışma enflasyonla mücadeleye yardımcı oluyor

Beyaz Saray, orta ve düşük gelirlilere göre zenginler için kaba bir ayrım çizgisi olarak 400.000 dolar kullandı. Bu gelir eşiği, Amerikan vergi mükelleflerinin yaklaşık %1 ila %2’sine eşittir.

Vergi uzmanlarına göre, yeni yasa tasarısı, Enflasyon Azaltma Yasası, bu sınırın altındaki haneler üzerindeki vergileri doğrudan artırmıyor. Başka bir deyişle, uzmanlar, gelirleri 400.000 doların altındaysa, mevzuatın vergi mükelleflerinin yıllık vergi beyannamelerinde bir artışı tetiklemeyeceğini söyledi.

Ancak uzmanlar, mevzuatın bazı yönlerinin aşağı yönde olumsuz etkileri olabileceğini söyledi – bir tür dolaylı vergilendirme. Bu “dolaylı” unsur, rakiplerin öfkelerini yönlendirmiş gibi göründüğü yerdir.

Enflasyon Azaltma Yasası’nda neler var?

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, DN.Y. ve senatör Joe Manchin, DW.Va. tarafından arabuluculuk yapılan yasa, daha önce merkezcilerin kilit noktalarından biri olan DW.Va., 2031 yılına kadar iklim ve sağlık önlemlerine yaklaşık 485 milyar dolar yatırım yapacaktı. Çarşamba günü yayınlanan bir Kongre Bütçe Ofisi analizine göre.

Genel olarak, bu harcama, elektrikli araçlar satın alan ve evlerini daha enerji verimli hale getiren haneler için vergi indirimleri ve indirimleri ve sağlık sigortası için mevcut Uygun Fiyatlı Bakım Yasası sübvansiyonlarının üç yıllık uzatılması şeklinde olacaktır.

Kongre Bütçe Ofisi’ne göre, tasarı ayrıca vergi önlemleri, reçeteli ilaç fiyatlarındaki reformlar ve metan emisyonları üzerindeki bir ücret yoluyla tahmini 790 milyar dolar artıracak. Vergiler, gelirin büyük kısmını – 450 milyar doları – oluşturuyor.

Eleştirmenler, kurumsal değişikliklerin çalışanları etkileyebileceğini söylüyor

Spesifik olarak, mevzuat, vergi hilelerinin IRS uygulaması için daha fazla kaynak sağlayacak ve 400.000 dolardan fazla kazanan vergi mükellefleri için “taşınan faiz” kurallarını değiştirecek. Taşınan faiz kuralları, belirli özel sermaye ve diğer yatırımcıların kârlar üzerinden tercihli bir vergi oranı ödemesine izin verir.

Uzmanlar, bu unsurların vergi taahhüdüne göre tartışmalı olmadığını – orta ve düşük gelirlilerin yıllık vergi faturalarını artırmadıklarını söyledi.

Enflasyon Azaltma Yasası ayrıca, büyük şirketlerin hissedarlara bildirdiği gelir üzerinden ödenen %15’lik bir asgari kurumlar vergisi uygulayacaktır. Uzmanlar, “dolaylı” vergilerin burada devreye girebileceğini söyledi. Örneğin, vergi faturası daha yüksek olan bir şirket, bu ek maliyetleri çalışanlara, belki daha düşük bir zam şeklinde yansıtabilir veya düşük şirket kârları 401(k) ve şirketin bir parçasına sahip olan diğer yatırımcılara zarar verebilir. yatırım fonu.

Demokratların vergi reformuna yaklaşımı, düşük ve orta gelirli Amerikalılar üzerindeki vergilerin artırılması anlamına geliyor.

Senatör Mike Crapo

Idaho Cumhuriyetçisi

Mevcut kurumlar vergisi oranı %21’dir, ancak bazı şirketler efektif vergi oranlarını düşürebilmekte ve bu nedenle faturalarını geri alabilmektedir.

Politikanın bir sonucu olarak, 29 Temmuz’da yayınlanan Ortak Vergilendirme Komitesi analizine göre, geliri 200.000 doların altında olanlar 2023’te yaklaşık 17 milyar dolar birleşik ek vergi ödeyecek. Birleşik vergi yükü 2031 yılına kadar yaklaşık 2 milyar dolara düşüyor. JCT, Kongre için bağımsız bir sayı hakemi.

Finans Komitesinin kıdemli üyesi R-Idaho’dan Senatör Mike Crapo, “Demokratların vergi reformuna yaklaşımı, düşük ve orta gelirli Amerikalılar üzerindeki vergilerin artırılması anlamına geliyor” dedi.

Diğerleri, finansal faydaların dolaylı maliyetlerden daha ağır bastığını söylüyor

Ancak uzmanlara göre JCT analizi tam bir resim sağlamıyor. Bunun nedeni, Sorumlu Federal Bütçe Komitesi’ne göre, tüketici vergisi indirimlerinin, sağlık primi sübvansiyonlarının ve daha düşük reçeteli ilaç maliyetlerinin faydalarını hesaba katmamasıdır.

Uzmanlar, dolaylı maliyetleri göz önünde bulunduran gözlemcilerin bu finansal faydaları da tartması gerektiğini savunuyor.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yönetimlerden beş eski Hazine sekreterinden oluşan bir grup, “Bu tasarının bazı dağıtımsal etkilerinin seçici sunumu, orta sınıf ailelere açıkları azaltma, reçeteli ilaç fiyatlarını düşürme ve daha uygun fiyatlı enerjiden elde edilen faydaları ihmal ediyor.” Çarşamba yazdı.

Sorumlu Federal Bütçe Komitesi’ne göre, tek başına 64 milyar dolarlık toplam Uygun Bakım Yasası sübvansiyonları “JCT çalışmasında 400.000 doların altındaki net vergi artışlarına karşı koymak için fazlasıyla yeterliydi”. reçeteli ilaçlar için primler.

Grup, birleşik politikaların 2027 yılına kadar Amerikalılar için net bir vergi indirimi sunacağını söyledi.

Ayrıca, eski Hazine sekreterleri, asgari bir kurumlar vergisi oranının belirlenmesinin “fazladan” bir vergi olarak görülmemesi gerektiğini, ancak “vergiden kaçınma nedeniyle kaybedilen gelirin ve en zenginlerin yararlandığı hükümlerin geri alınması” olarak görülmesi gerektiğini savundu. Bunlar Timothy Geithner, Jacob Lew, Henry Paulson Jr., Robert Rubin ve Lawrence Summers.

Vergi Politikası Merkezi’nden Buhl’a göre, dikkate alınması gereken ek kırışıklıklar var.

Örneğin, şirketler vergi faturalarını hissedarlara karşı çalışanlara ne ölçüde yansıtıyor? Buhl, ekonomistlerin bu noktada farklı olduğunu söyledi. Peki ya elinde çok fazla nakit olan şirketler? Bu nakit tamponu, bir şirketin çalışanlarına dolaylı bir vergi koymamasına neden olabilir mi?

Buhl, “Sonsuza kadar bu tavşan deliklerinden aşağı inebilirsin” dedi. “Vergi taahhütlerinin eğlenceli kısımlarından sadece biri” diye ekledi.

.

Enflasyon Azaltma Yasası, Biden’ın 400.000 dolarlık vergi taahhüdünü ihlal ediyor mu? Analist, “Kime sorduğunuza bağlı olarak farklı bir cevap bekleyin” diyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: