Enflasyon Azaltma Yasası’ndan iklim teşviklerinde 10.000 doların üzerinde hak kazanabilirsiniz. İşte o zaman onları talep edebilirsiniz – Borsa – Finans Haberleri

Enflasyon Azaltma Yasası’ndan iklim teşviklerinde 10.000 doların üzerinde hak kazanabilirsiniz. İşte o zaman onları talep edebilirsiniz

Sebastian Rothe / Eyeem | göz | Getty Resimleri

Haneler, karbon ayak izlerini azaltmak için adımlar atarlarsa, yakında binlerce dolar vergi indirimi ve indirim talep edebilecekler.

Ancak çevre dostu tüketiciler, bu finansal faydaların çoğunu görmek için 2023’e, hatta belki de 2024’e veya daha sonrasına kadar beklemek zorunda.

Başkan Joe Biden’in 16 Ağustos’ta yasalaştırarak imzaladığı Enflasyon Azaltma Yasası, ABD tarihinde iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik en büyük federal yatırımı temsil ediyor. Diğer önlemlerin yanı sıra yasa, örneğin yüksek verimli cihazlar satın alan, elektrikli araba satın alan veya çatıya güneş panelleri kuran tüketicilere finansal teşvikler sunuyor.

Bu teşvikler ve çeşitli yeterlilik gereksinimleri, farklı zaman çizelgelerine göre devreye girer. Tüketicilerin onları görmeyi bekleyebilecekleri ve ne zaman satın alacaklarına nasıl karar vereceklerini burada bulabilirsiniz.

Yeni, kullanılmış elektrikli araçlar için vergi indirimleri ne zaman alınır?

Tomekbudujedomek | an | Getty Resimleri

Yeni ve kullanılmış elektrikli araçlara yönelik teşviklere bağlı birçok hareketli parça vardır ve bunların her biri, bir tüketicinin satın almayı seçtiği zamanı etkileyebilir.

Yeni bir elektrikli araç satın alan tüketiciler, 7.500 dolara kadar vergi kredisi alabilirler. Kullanılmış araçlar 4.000 $ ‘a kadar hak kazanır. Her kredi, hane geliri ve satış fiyatı gibi tüketiciye ve araca bağlı çeşitli gereksinimlerle birlikte gelir.

Tüketiciler ayrıca, halihazırda kitaplarda yer alan kurallara göre eyalet ve yerel yönetimlerden veya kamu hizmeti sağlayıcılarından ek elektrikli araç teşvikleri almaya hak kazanabilir.

Kullanılmış araçların zamanlaması nispeten basittir: Satın almalar, 2023’te başlayan yeni federal vergi indirimi için uygundur. Bu “önceden sahip olunan temiz araçlar için kredi”, 2032’nin sonuna kadar kullanılabilir. Ancak, kullanılmış bir araç pazarındaki tüketiciler, 2024 veya sonrasına kadar beklemek istiyorum (birazdan daha fazlası).

Kişisel Finans’tan daha fazlası:İşçi Bayramı hafta sonu araba alışverişinden neler bekleyebilirsiniz Kimlik dolandırıcılığı tüm zamanların en yüksek seviyesinde48 milyon aile ücretsiz veya ucuz yüksek hızlı internet alabilir

Yeni araçların zamanlaması daha karmaşıktır. Plug In America’nın yönetici direktörü Joel Levin’e göre, her birinin kendi yararları ve dezavantajları olan dikkate alınması gereken üç zaman dilimi vardır: 2022, 2023 ve 2024’ten sonraki satın almalar.

Yeni elektrikli araçlar için zaten kitaplarda olan bir vergi indirimi vardı – ayrıca 7.500 dolara kadar. Ancak Enflasyon Azaltma Yasası, yakın vadede kimin hak kazanacağını sınırlayabilecek bazı kurallarda değişiklik yaptı.

Biden 16 Ağustos’ta yasayı imzaladığında bir kural yürürlüğe girdi. Yeni otomobilin son montajının Kuzey Amerika’da gerçekleşmesi gerektiğini şart koşuyor.

2022 veya 2023’te satın almanın yararları ve sakıncaları

maskot | maskot | Getty Resimleri

2023’te diğer iki kural yürürlüğe giriyor. Biri, araç aküsünün kritik minerallerinin tedariki için gerekli şartları taşıyor; ikincisi, pil bileşenlerinin bir kısmının Kuzey Amerika’da üretilmesini ve birleştirilmesini gerektirir. Tüketiciler, bu gereksinimlerden biri karşılanmazsa, vergi kredisinin değerinin yarısını – 3.750 $’a kadar – kaybeder; ikisini de karşılayamadıkları için tam 7.500 doları kaybederlerdi.

Ek olarak, vergi indirimine hak kazanmak için tüketicilerin hane geliri ve bir aracın perakende fiyatının 2023’ten itibaren belirli eşiklerin altına düşmesi gerekiyor.

2022’de satın alan tüketiciler bu gereksinimlerden kaçınabilir; ancak yine de Ağustos ayında yürürlüğe giren Kuzey Amerika nihai montaj kurallarına tabi olacaklardı. IRS ve ABD Enerji Bakanlığı, tüketicilerin hangi araba modellerinin uygun olduğunu belirlemelerine yardımcı olacak ipuçlarına sahiptir.

Uzmanlara göre, şirketler yeni üretim kurallarını karşılamak için çalıştıkları için birçok yeni elektrikli araç 2023’te vergi indirimi için hemen uygun olmayabilir.

“Bir EV istiyorsanız, gidin bir EV satın alın, [but] kredi için dört ay beklemek riskli” diyen Levin, “1 Ocak’ta ne olacağı konusunda çok fazla belirsizlik var.”

2023 veya sonrasına kadar beklemenin potansiyel bir artısı: General Motors ve Tesla otomobil modellerinin satın alınması uygun olacaktır. Gelecek yıl sona erecek olan vergi kredisi üzerindeki mevcut kısıtlamalar nedeniyle 2022’de uygun değiller.

“Eğer bu ikisine bakıyorsanız ve gerçekten bir [tax] kredi, beklemelisin” dedi Levin. Elbette o noktada tüketicilerin gelir ve satış fiyatı kurallarına uyması gerekecek.

2022 veya 2023’te nitelikli araba satın alan tüketiciler, yalnızca vergi beyannamelerini sunduklarında ve daha sonra yalnızca vergi yükümlülükleri varsa vergi kredisi alacaklardır. Bu, tüketicilerin satın alma zamanlamasına bağlı olarak yararları için birkaç aydan bir yıla kadar bekleyebilecekleri anlamına gelir.

KPMG direktörü Steven Schmoll, yeni araç kredisi hakkında “Vergi borcunuz 5.000 $ ise, kredinin 5.000 $’ını kullanabilirsiniz – diğer 2.500 $’lık çöp olur, ” dedi.

2024’te daha ‘tüketici dostu’ bir EV kuralı

maskot | maskot | Getty Resimleri

Ancak, 2024’ten başlayarak, yeni bir mekanizma, vergi indirimini esas olarak yeni ve kullanılmış elektrikli araçların fiyatında bir satış noktası indirimi haline getirecektir. Tüketiciler, mali faydayı elde etmek için vergilerini ödemek için beklemek zorunda kalmayacak – tasarruflar hemen gerçekleşecekti.

Levin, “Bu, özellikle bankada çok parası olmayan insanlar için gerçekten değerli” dedi. “Bir ton daha tüketici dostu.”

Mekanizma şu şekilde çalışır: Enflasyon Azaltma Yasası, bir alıcının vergi kredisini bir araba satıcısına devretmesine olanak tanır. ABD Hazine Bakanlığı’na kaydolması gereken bir satıcı, federal hükümetten tüketicinin vergi kredisi için avans ödemesi alacaktı.

Levin, teoride, satıcının daha sonra araba fiyatında dolar başına bir kesinti sağlayacağını söyledi. Bayilerin fonları bir alıcının peşinatı olarak kullanmalarını ve bu da bir araba satın almak için gerekli olan ön ödemeyi azaltmasını bekliyor. Tüketici tarafında bazı pazarlıklar söz konusu olabilir, diye ekledi.

Bu transferler, 1 Ocak 2024’ten itibaren satın alınan yeni ve kullanılmış arabalar için geçerlidir.

Ev verimliliği yükseltmeleri için vergi indirimleri ne zaman alınır?

Artistgndfotografi | E+ | Getty Resimleri

Belirli yükseltmeler yapan ev sahipleri için iki vergi kredisi vardır.

“Ticari olmayan enerji mülkiyet kredisi”, yılda 1.200 $’a kadar olan %30’luk bir vergi kredisidir. Örneğin, enerji tasarruflu çatı pencereleri, yalıtım ve dış kapı ve pencerelerin kurulum maliyetini karşılamaya yardımcı olur. Isı pompaları, ısı pompası su ısıtıcıları ve biyokütle sobaları ve kazanları için yıllık üst sınır – 2.000 $ – daha yüksektir.

“Konut temiz enerji kredisi” de %30 vergi kredisidir. Rüzgar, jeotermal ve biyokütle yakıtı gibi yenilenebilir enerjiden yararlanan güneş panelleri veya diğer ekipmanların kurulumu için geçerlidir.

Her politika, yakında sona erecek olan mevcut vergi indirimlerini iyileştirip ince ayar yaparak yaklaşık on yıl boyunca uzatıyor.

Bu gerçekten çok değerli, özellikle bankada çok parası olmayan insanlar için.

Joel Levin

Plug In America’nın genel müdürü

Vergi kredileri proje maliyetlerini kapsar ve projenin bittiği yılda uygulanır. Hukuki anlamda proje “hizmete alındığında” tamamlanmış olur.

Geliştirilmiş konut temiz enerji kredisi 2022’nin başına kadar geriye dönüktür. Dolayısıyla, 1 Ocak 2022 ile 2032’nin sonu arasında tamamlanan güneş paneli kurulumları ve diğer uygun projeler %30 krediye hak kazanır. 2033 ve 2034’te bitirenler daha az kredi almaya hak kazanırlar – sırasıyla %26 ve %22.

Geliştirilmiş ticari olmayan enerji mülkü kredisi, 1 Ocak 2023’ten sonra ve 2033’ün sonundan önce tamamlanan projeler için mevcuttur. Bazı istisnalar vardır – örneğin, belirli verimlilik derecelerine sahip akaryakıt fırınları ve sıcak su kazanları yalnızca 2027’den önce hak kazanır.

ABD Yeşil Bina Konseyi federal yasama direktörü Ben Evans, ticari olmayan enerji mülk kredisi hakkında “2022’de bir projeyi tamamlar ve kurarsanız, yeni teşvik için uygun olmayacak.” Dedi. “İleriye bakın ve projeleri planlamaya başlayın, çünkü bazılarını yapmak zaman alacak.”

KPMG’den Schmoll’a göre, 2023’te tamamlanan bir proje için 2022’de katlanılan maliyetler, ev sahibinin vergi indiriminin toplam değerine dahil olmaya devam edecek.

Bir uyarı: Bunlar vergi kredileri olduğundan, tüketiciler yalnızca yıllık vergi beyannamelerini verdiklerinde mali fayda elde edeceklerdir.

Ev yükseltmeleri için indirimler ne zaman sunulacak

Florian Roden / Eyeem | göz | Getty Resimleri

Enflasyon Azaltma Yasası ayrıca temiz enerji ve verimliliğe bağlı iki indirim programı oluşturur: biri 8.000 dolara kadar, diğeri 14.000 dolara kadar.

Bazı vergi kredilerinden farklı olarak, bu indirimler satış noktasında sunulmak üzere tasarlanmıştır – bu da tüketiciler için önceden tasarruf anlamına gelir.

Bir yakalama: Uzmanlara göre, muhtemelen 2023’ün ikinci yarısına veya daha sonrasına kadar geniş çapta mevcut olmayacaklar. Bunun nedeni, Enerji Departmanının bu programları yöneten kurallar yayınlaması gerektiğidir; indirim programlarını yönetecek olan eyaletler daha sonra federal hibeler için başvurmalıdır; onaylandıktan sonra tüketicilere indirimler vermeye başlayabilirler.

Vergi borcunuz 5.000 ABD Doları ise, kredinin 5.000 ABD Dolarını kullanabilirsiniz. Diğer 2500 dolar puf oluyor.

Steven Schmoll

KPMG’de müdür

Kanun, bu işlem için gerekli bir süre belirlememektedir.

Bir enerji ve çevre politikası strateji firması olan AnnDyl Policy Group’un başkanı ve CEO’su Kara Saul-Rinaldi’ye göre, en iyimser zaman çizelgesine göre bile, bu fonlar 2023 yazına kadar tüketicilere sunulmayabilir.

İndirim programlarının tasarlanmasına yardımcı olan Saul-Rinaldi, “Her şey, bu yönergelerin ne kadar hızlı yazılabileceğine ve uygulamaya konabileceğine bağlı olacak” dedi.

Saul-Rinaldi, bazı eyaletlerin hibelere başvurmamaya da karar verebileceğini, yani bu eyaletlerdeki ev sahiplerine indirimlerin sunulmayacağı anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

HOMES indirim programı, yalıtım veya HVAC kurulumları gibi verimlilik yükseltmeleri yoluyla ev enerjisini kesen tüketiciler için 8.000 $’a kadar teklif sunuyor. Genel tasarruf, enerjinin azaltılmasına ve hane gelir düzeyine bağlıdır.

Vitranç | E+ | Getty Resimleri

“Yüksek verimli elektrikli ev indirim programı” 14.000 dolara kadar teklif veriyor. Haneler verimli elektrikli cihazlar satın aldıklarında indirim alırlar: ısı pompası su ısıtıcısı için 1.750$’a kadar; Alan ısıtma veya soğutma amaçlı bir ısı pompası için 8.000 ABD Doları; ve örneğin bir elektrikli soba veya elektrikli ısı pompalı çamaşır kurutma makinesi için 840 dolar. Elektrik kabloları gibi cihaz dışı yükseltmeler de geçerlidir.

“Yüksek verimli” programdan sağlanan indirimler, yalnızca bir bölgenin medyan gelirinin %150’sinden daha azını kazananlar olarak tanımlanan düşük gelirli hane halkları için geçerlidir.

Amerikan Enerji Verimli Ekonomi Konseyi’nin yönetici direktörü Steve Nadel, çoğu devletin katılmasını bekliyor; federal hükümetten sakinler için ücretsiz para vermelerinin olası olmadığını söyledi.

“Birlikte hareket eden ve kadroya sahip olan” büyük devletlerin, 2023’ün başlarında indirimleri sunmaya başlayabileceklerini söyledi.

.

Enflasyon Azaltma Yasası’ndan iklim teşviklerinde 10.000 doların üzerinde hak kazanabilirsiniz. İşte o zaman onları talep edebilirsiniz
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: