Enflasyon Azaltma Yasası’nın geçişi, Medicare’e ilaç fiyatları üzerinde tarihi yeni yetkiler veriyor – Kurumsal Haberler

Enflasyon Azaltma Yasası’nın geçişi, Medicare’e ilaç fiyatları üzerinde tarihi yeni yetkiler veriyor

Eczacı, eczanede reçete için ilaç toplar.

Simon Dawson | Bloomberg | Getty Resimleri

Medicare, gücünün tarihi bir şekilde genişletilmesi yoluyla en pahalı ilaçların bazılarının fiyatlarını yeniden müzakere etmeye hazırlanıyor, bu da birçok yaşlı için maliyetleri ve reçeteli ilaç planındaki federal harcamaları azaltabilir.

Değişiklikler, sağlık hizmetleri ve temiz enerjiye yapılan 433 milyar dolarlık yatırımı içeren Kongre’deki devasa bir harcama ve vergi faturasının içine sıkışmış durumda. Meclis Demokratları, Cuma günü 220’ye 207 oyla Enflasyon Azaltma Yasasını kabul ederek, bir yıldan fazla süren işkenceli bir yasama sürecini sona erdirdi.

Tasarı, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreterine Medicare’in iki farklı bölümü kapsamındaki belirli ilaçların fiyatlarını müzakere etme ve kurallara uymayan ilaç şirketlerini cezalandırma yetkisi veriyor. Mevzuat ayrıca, yaşlılar için reçeteli ilaç planı olan Medicare Kısım D’ye katılan kişiler için 2025’ten itibaren 2.000 ABD Doları tutarındaki cepten masrafları üstleniyor.

Demokratlar, Medicare’e ilaç üreticilerini fiyatları düşürmeye ikna etme gücü vermek için on yıllardır mücadele ediyor. Ancak güçlü ilaç lobisi ve Cumhuriyetçi muhalefet geçmişteki çabaları boşa çıkardı. Medicare Bölüm D şu anda HHS’nin sektörle fiyat pazarlığı yapmasını engelliyor.

Ancak HHS, şimdi müzakere etme gücünü kazanmanın eşiğinde. Başkan Joe Biden’ın yakında yasa tasarısını imzalaması bekleniyor.

38 milyon kişiyi temsil eden Amerikan Emekliler Derneği, yasayı yaşlı yetişkinler için tarihi bir zafer olarak nitelendirdi. AARP CEO’su Jo Ann Jenkins, grubun Medicare’in ilaç fiyatlarını müzakere etmesine izin vermek için yaklaşık yirmi yıldır savaştığını söyledi. Jenkins bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada, milyonlarca yaşlı yetişkinin artık “kontrol dışı reçeteli ilaç fiyatlarından gerçek bir rahatlamaya bir adım daha yaklaştıklarını” söyledi.

RAND Corporation’da reçeteli ilaç fiyatları uzmanı olan Andrew Mulcahy’ye göre, mevzuat tarihi olsa da, müzakere hükümleri tasarımda “çok dar”. Ve müzakereler, programın en pahalı on ilacının yeniden müzakere edilen fiyatlarının yürürlüğe girdiği 2026 yılına kadar rahatlama sağlamayacak.

I-VT’den Senatör Bernie Sanders gibi soldaki milletvekilleri, yasayı Medicare’e bağlı olmayan Amerikalıların ezici çoğunluğunu dışarıda bıraktığı için eleştirdiler. İlaç sektörü için ise yasanın sınırlı kapsamı bile çok uzak bir köprü.

Müzakereler için zaman çizelgesi

Mevzuat uyarınca, HHS, Medicare Bölüm B ve Medicare Bölüm D kapsamında yer alan en pahalı ilaçlardan bazıları için fiyat pazarlığı yapabilir. İlki, sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından yönetilen özel ilaçları kapsarken, ikincisi perakende eczanelerde doldurulan ilaçları kapsar.

Program, birkaç yıl içinde dört aşamadan geçer. İşte nasıl çalıştığı:

 • Aşama 1: HHS, 10 Medicare Kısım D ilacı pazarlıyor. Fiyatlar 2026’da yürürlüğe girecek.
 • Aşama 2: HHS, 15 Kısım D ilacı için pazarlık yapar. Fiyatlar 2027’de yürürlüğe girecek.
 • Aşama 3: HHS, 15 Medicare Kısım B veya D ilacı için pazarlık yapabilir. Fiyatlar 2028’de yürürlüğe girecek.
 • Aşama 4: HHS, 20 Kısım B veya D ilacı için pazarlık yapar. Fiyatlar 2029’da yürürlüğe girecek. Sekreter sonraki tüm yıllarda 20 ilaç için pazarlık yapabilir.

Olası ilaç adayları

Müzakerelerden kaç yaşlının yararlanacağı, büyük ölçüde HHS sekreterinin hangi ilaçları hedeflemeye karar verdiğine bağlıdır. 63 milyondan fazla Amerikalı, genel olarak Medicare aracılığıyla sigortalıdır ve Medicare Kısım D’ye yaklaşık 49 milyon kişi kayıtlıdır.

Partizan olmayan Kongre Bütçe Ofisi’ne göre, Enflasyon Azaltma Yasası yasalaştırılmadan önce Medicare Part D’nin önümüzdeki on yılda 1,6 trilyon doların biraz üzerinde bir maliyeti olduğu tahmin ediliyordu. Medicare Bölüm B’nin önümüzdeki on yılda tahmini maliyeti 6,5 trilyon dolardı. CBO, tek başına ilaç fiyatı müzakerelerinin vergi mükelleflerine 2031 yılına kadar tahmini 102 milyar dolar tasarruf sağlayacağını öngörüyor.

Mulcahy’ye göre HHS, Medicare Parts B ve D’nin en çok para harcadığı ve yıllardır piyasada bulunan ilaçların fiyatlarını herhangi bir jenerik veya diğer rakip olmaksızın pazarlık edebilir. “Odak noktası, bir nedenden ötürü rekabeti olmayan bu eski ilaçlar üzerindedir” dedi.

HHS’nin müzakereler için hedeflemeyi planladığı resmi, kamuya açık bir ilaç listesi yoktur. Ancak Bank of America, 2020’de Medicare’in onlara ne kadar harcadığına bağlı olarak bazı potansiyel Medicare D adaylarının altını çizdi:

 • Bristol-Myers’ Eliquis, 9,9 milyar dolar. İnme riskini azaltmak için kanın pıhtılaşmasını önleyen bir antikoagülandır.
 • J&J’den Xarelto, 4.7 milyar dolar. Başka bir kan incelticidir.
 • Merck’in Januvia’sı, 3.8 milyar dolar. Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmek için kullanılan bir haptır.
 • Abbvie’nin Imbruvica’sı, 2,9 milyar dolar. Farklı kan kanseri türleri için bir haptır.

Ve Bank of America, bu Medicare B ilaçlarını muhtemelen müzakerelerden etkilenmiş olarak görüyor. İşte 2020’de Medicare’e maliyetleri:

 • Merck’in Keytruda’sı, 3.5 milyar dolar. Bazı kanserler için bir bağışıklık tedavisidir.
 • Regeneron’un Eylea’sı, 3 milyar dolar. Makula dejenerasyonu için bir enjeksiyondur.
 • Amgen’in Prolia’sı, 1,6 milyar dolar. Osteoporoz için bir enjeksiyondur.
 • Bristol Myers’ın Opdivo’su, 1,5 milyar dolar. Bazı kanserler için bir bağışıklık tedavisi tedavisidir.
 • Roche’un Rituxan’ı, 1.3 milyar dolar. Bazı kanserler ve inflamatuar bozukluklar için bir bağışıklık tedavisidir.

Ancak HHS’nin gerçekten hangi ilaçları hedefleyeceğini belirlemek zor. Bank of America araştırma notuna göre, müzakerelere hak kazanacak ilaçların listesi, tasarının hükümleri yürürlüğe girdiğinde önemli ölçüde değişecek çünkü birçoğu o zamana kadar patent korumalarını kaybedecek.

Yine de, Bank of America’ya göre, Medicare aracılığıyla yapılan müzakereler, programın 2026 ve sonrasında en çok harcadığı 25 ilaç için fiyatları %25 oranında azaltabilir.

Mulcahy, fiyatların ne kadar düşürüleceğinin nihayetinde HHS’nin gerçekten ilaç şirketleriyle müzakerelere girip girmediğine bağlı olduğunu söyledi. AARP hükümet işleri başkanı Bill Sweeney, tasarının doğru şekilde uygulanmasının çok önemli olduğunu söyledi. Sweeney, AARP’nin HHS’nin yaşlılar için en iyi fiyat için sıkı bir şekilde savaştığından ve endüstrinin yararlanabileceği boşluklar olmadığından emin olmak istediğini söyledi.

SVB Securities’in bir analist notuna göre, endüstri fiyat kontrollerinden kaçınmak için ilaçları için sınırlı rekabete izin vererek sistemi oynayabilir.

HHS’nin yaptırım gücü olacak. Şirketler, müzakere edilen fiyatlara uymadıkları için ağır para cezaları, anlaşma şartlarını ihlal ettikleri için 1 milyon dolar ve yanlış bilgi verdikleri için 100 milyon dolar para cezasıyla karşı karşıya.

Enflasyon indirimi

Yaşlılar 2026’ya kadar daha düşük fiyatları görmeyecek olsa da, mevzuat ilaç şirketlerini Medicare ilaç fiyatlarını bu yıl enflasyon oranından daha hızlı yükselttikleri için cezalandıracak. AARP’ye göre, bir ilacın fiyatı enflasyondan daha fazla artarsa, şirket hükümete o ilacın tüm Medicare satışları için tahsil edilen fiyat ile enflasyon oranı arasındaki farkı ödemek zorundadır.

Kaiser Aile Vakfı’na göre, Medicare Parts B ve D’nin en çok para harcadığı 25 ilacın ezici çoğunluğu için fiyatlar 2020’de enflasyondan daha hızlı yükseldi.

KFF ve Peterson Sağlık Enstitüsü’ne göre, ABD 2019’da reçeteli ilaçlara kişi başına 1.000 dolardan fazla harcadı ve diğer yüksek gelirli ülkelerin kişi başına ortalama olarak harcadığı 552 doları ikiye katladı. ABD’nin reçeteli ilaçlara yaptığı harcama, karşılaştırılabilir ülkelerdeki %41’lik artışa kıyasla, 2004’ten 2019’a %69 arttı.

‘Bebek ileri adım’

Sanders, HHS sekreterine verilen müzakere yetkilerini “ileriye dönük bir bebek adım” olarak nitelendirdi. Senatör, ilk fiyat indirimlerinin dört yıl boyunca yürürlüğe girmeyeceğine ve Medicare’e bağlı olmayan kişilerin (insanların ezici çoğunluğu 65 yaşın altında) tamamen dışarıda bırakıldığına dikkat çekti.

Sanders, bu hafta başlarında Senato’da yaptığı konuşmada, “Bu yasanın bir sonucu olarak aniden Medicare için daha düşük fiyatlar göreceğimizi düşünüyorsa, yanılıyorsunuz.” Dedi. “65 yaşın altındaysanız bu fatura sizi hiç etkilemeyecek ve ilaç şirketleri mutlu yollarına devam edip fiyatları istedikleri seviyeye yükseltebilecekler.”

İlaç endüstrisi ise tasarının çok ileri gittiğini savundu. Amerika Farmasötik Araştırma ve Üreticileri CEO’su Stephen Ubl, mevzuatın yeniliği yavaşlatacağını ve hastalıklar için daha az yeni tedavi ve tedaviye yol açacağını söyledi.

Bank of America, Ağustos ayındaki bir araştırma notuna göre, faturayı endüstri büyümesi için büyük bir olumsuz olarak görmüyor. UBS’deki analistler, kapsamı sınırlı olan Medicare müzakere hükümlerinin endüstri için en kötü durum senaryosundan uzak olduğunu söyledi. UBS’ye göre, mevzuat pazar için netlik sağlayacak ve daha sert ilaç fiyatlandırması tehdidini masadan kaldıracak.

“Mevcut ilaç fiyatlandırma reformlarının nihai geçişinin, gelecekteki endüstri kazançları açısından açıklayıcı bir olayı temsil ettiğini ve ilaç fiyatlandırma konusunun 2015’te ilk kez politik olarak öne çıkmasından bu yana biyofarma değerlemeleri üzerinde ağırlık yaratan daha külfetli ilaç fiyatlandırması riskini ortadan kaldırdığını düşünüyoruz. UBS analistleri bu hafta başlarında bir araştırma notunda yazdılar.

CNBC Sağlık ve Bilim

CNBC’nin en son küresel sağlık kapsamını okuyun:

.

Enflasyon Azaltma Yasası’nın geçişi, Medicare’e ilaç fiyatları üzerinde tarihi yeni yetkiler veriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: