Enflasyon satın alma gücünü ne kadar hızlı keser? İşte basit bir rehber – Borsa – Finans Haberleri

Enflasyon satın alma gücünü ne kadar hızlı keser? İşte basit bir rehber

Luis Alvarez | dijital görüş | Getty Resimleri

Enflasyon 40 yılın zirvesine yakın seyrediyor. ABD Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önemli bir enflasyon ölçütü olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin Nisan ayında bir yıl öncesine göre %8,3 artarak 1982 yazından bu yana en büyük artışı kaydettiğini söyledi.

Mart ayındaki %8.5 oranından hafif bir düşüş olsa da, okumalar benzer bir hikaye anlatıyor: Tüketiciler alış gücünü normalden daha hızlı bir oranda kaybediyor.

Bunun nedeni, her türlü mal ve hizmet için ödedikleri fiyatların artmasıdır. Onların parası daha az satın alır.

Ancak enflasyon tasarruflarınızı ne kadar çabuk tüketiyor? “72 kuralı”, uzun vadeli etkisini ölçmeye yardımcı olabilir.

72 kuralı

Bu temel kural genellikle yatırım getirilerine uygulanır. Bu, yatırımcıların paralarını belirli bir faiz oranında ikiye katlamalarının kaç yıl süreceğini tahmin eden bir zarf arkası hesaplamadır.

Nasıl çalışır: Bir yatırımın ikiye katlanması için gereken süreyi belirlemek için 72’yi yıllık faiz oranına bölün.

Örneğin, yılda %2 getirisi olan bir yatırım fonu 36 yılda ikiye katlanacaktır. Yıllık getirisi %6 olan biri bunu 12 yılda yapacak.

Enflasyon söz konusu olduğunda, kural tersine işler: Tüketiciler, daha yüksek fiyatların (gıda, enerji, kira ve diğer hane bütçesi kalemleri için) tasarruflarının değerini ne kadar çabuk yarıya indireceğini tahmin edebilirler.

72 kuralı formülüne uygulanan Nisan ayındaki %8.3 enflasyon oranı, yaklaşık dokuz yıl içinde tüketicilerin parasının değerini yarıya indiriyor. (Yetmiş iki bölü 8.3, 8.67’ye eşittir.)

“[The rule] İster paranızın satın alma gücünü azaltan bir enflasyon faktörünü ima ediyor olun, ister paranızı büyütmek için 72 kuralını uyguluyor olun, “Charlie Fitzgerald III, sertifikalı bir finansal planlamacı ve kurucu üyedir. Florida, Orlando’daki Moisand Fitzgerald Tamayo’nun CNBC’ye verdiği demeçte.

akılda tutulması gerekenler

Ancak birkaç uyarı var.

Birincisi, bu kural, enflasyon oranının bir süre yüksek (ve sabit) kalacağını varsayar. Normalden daha yüksek enflasyonun ne kadar süre devam edeceği belli değil. Federal Rezerv, borçlanma maliyetlerini artırmak, ekonomiyi soğutmak ve enflasyonu daha fazla kontrol altına almak için gösterge faiz oranını hızla yükseltiyor.

Sağlıklı bir ekonomi en azından bir miktar enflasyon yaşar. Federal Rezerv, %2 civarında uzun vadeli bir oran hedefliyor. (Bu enflasyon oranı, 72 kuralına göre yaklaşık 36 yılda paranın değerini yarıya indirecektir.)

Kişisel Finans’tan daha fazlası:Bir Roth IRA dönüşümü, azalan bir piyasada kredi kartı borcunu ödeyebilir, faiz oranları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkıyor Daha az iş ilanı Covid-19 aşısı gerektiriyor

Ayrıca, artan maliyetler tüm haneleri aynı şekilde etkilemez. Bazı aileler, ne satın aldıklarına bağlı olarak, ulusal ortalamanın altında (veya daha yüksek) bir kişisel enflasyon oranına sahip olabilir.

Ücret artışı ve tasarruflardan elde edilen kazançlar da en azından bir miktar enflasyonu dengelemeye hizmet eder. İşçiler, on yıllardır en yüksek hızda saatlik ücret artışı gördü ve bazı kazanımlar enflasyonu geride bıraktı – yani satın alma güçleri azalmadı.

Bununla birlikte, Çalışma Bakanlığı’na göre, ortalama işçi, enflasyonu hesaba kattıktan sonra Nisan ayında bir yıl öncesine göre saatlik ücrette %2,6 düşüş gördü.

.

Enflasyon satın alma gücünü ne kadar hızlı keser? İşte basit bir rehber
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: