Enflasyon ve durgunluk korkularına rağmen lüks markaların satışlarını hızlandıran ultra zengin – Kurumsal Haberler

Enflasyon ve durgunluk korkularına rağmen lüks markaların satışlarını hızlandıran ultra zengin

Yiyecek, benzin ve seyahat fiyatları geçen yıl boyunca yükseldi – ancak zenginler bunu görmezden geliyor ve spor ayakkabıların 1.200 dolara ve spor arabaların kolayca 300.000 dolara çıkabildiği lüks şirketlerin satışlarını körüklüyor gibi görünüyor.

Ferrari ve Dior, Louis Vuitton ve Versace’nin ana şirketleri de dahil olmak üzere ultra zenginlere hitap eden şirketler, güçlü satışlar bildiriyor veya kar tahminlerini yükseltiyor. İyimser sonuçlar, Walmart, Best Buy, Gap ve diğerlerinin, enflasyon tarafından sıkıştırılan düşük gelirli tüketiciler arasında harcamalardaki gerilemeye atıfta bulunarak finansal görünümlerini düşürmesiyle birlikte, durgunluk korkularının ekonomiyi sardığı bir dönemde bile geldi.

Uzmanlar, lüks kategorisindeki bitmek bilmeyen gücün geçmişteki ekonomik yavaşlamalarla uyumlu olduğunu ve aşırı zenginliklerinin sağladığı yastıklama nedeniyle zenginlerin genellikle etkileri en son hisseden kişiler olduğunu söylüyor. Jet sosyete arasında, devam eden harcamalar, pahalı satın almaların genellikle statü sembolü olarak nasıl hizmet ettiğini de gösterir.

Bir pazar araştırması ve işletme yönetimi firması olan Luxury Institute’un kurucusu ve CEO’su Milton Pedraza, “Kabilenizde güç sembollerine sahip olmak güçlü bir şeydir” dedi. “Bu güç sembolleri, aşırı zenginlerin kabileleri içinde hala muazzam bir öneme sahip.”

Örneğin Louis Vuitton, 1.230 dolara bir çift spor ayakkabı ve 2.370 dolara bir çanta sunuyor. Aynı zamanda Christian Dior, Fendi ve Givenchy’nin de sahibi olan yüksek moda markasının ana şirketi LVMH, 2022’nin ilk yarısında bir yıl öncesine kıyasla organik gelir artışının %21 artarak 36,7 milyar Euro’ya (37,8 milyar $) çıktığını bildirdi.

Bir çift ayakkabı veya yakalı gömleğin fiyat etiketinin kolayca 1.000 doları bulabildiği Versace’de, kur hareketlerinin etkisi ortadan kaldırıldığında üç aylık gelir, bir yıl öncesine göre yaklaşık %30 artarak 275 milyon dolara ulaştı. Aynı zamanda Michael Kors ve Jimmy Choo’nun da sahibi olan ana şirketi Capri Holdings, toplam gelirin dönem için %15 artarak 1,36 milyar dolara çıktığını söyledi.

Daha geniş ekonomik belirsizliklere rağmen, Capri CEO’su John Idol, “lüks endüstrisinin kanıtlanmış dayanıklılığı” nedeniyle şirketin uzun vadeli hedeflerinden emin olduğunu söyledi.

Capri, bu haftaki bir kazanç çağrısı sırasında, “Hiçbirimiz yılın geri yarısında tüketiciyle ne olacağını bilmiyoruz, ancak lüks endüstrisinin oldukça sağlam ve oldukça sağlıklı olduğu görülüyor” dedi.

Bu ayın başlarında, İtalyan süper otomobil üreticisi Ferrari, ikinci çeyreğinde gelirin 1,29 milyar avro (1,33 milyar dolar) rekor seviyeye ulaşmasından sonraki yıl için rehberliğini artırdı. 75 yaşındaki otomobil üreticisinin plug-in hibrit yeteneklerine sahip 2022 Ferrari 296 GTB’si Car and Driver’a göre 322.000 dolardan başlarken, 2022 Ferrari 812 GTS’si yaklaşık 600.000 dolardan başlıyor. Kullanılmış Ferrariler bile yüz binlerce dolara satılıyor.

Lüks dünyanın dışında, bazı şirketler daha pahalı seçeneklerde de güç olduğunu belirtiyor. Örneğin Delta Air Lines, diğer otobüs biletlerine kıyasla, business class ve premium ekonomi gibi teklifler için daha güçlü bir gelir kazanımı sağladı.

Varlıklı tüketiciler konusunda uzmanlaşmış Agility Research & Strategy’nin genel müdürü Amrita Banta, lüks endüstrisinin her zaman bir dereceye kadar dayanıklı olmasına rağmen, pandeminin körüklediği artan servet eşitsizliği sektörün mevcut gücüne katkıda bulunduğunu söyledi.

“En varlıklı ve HNW (yüksek net değerli) tüketicilerin harcanabilir geliri, seyahate daha az harcandığı için arttı” dedi.

Ek olarak, 2008’deki durgunluktan bu yana kültürel bir değişim olduğunu ve bugün yüksek net değere sahip tüketicilerin bir yavaşlamada harcama konusunda daha az suçlu olduklarını ve “servetlerini harcama hakkına sahip olduklarını” söyledi. Bunun kısmen, zenginliğin arttığı gelişmekte olan ülkelerdeki insanların bir yansıması olduğunu söyledi.

Luxury Institute’ten Pedraza, lüks şirketlerin “neredeyse varlıklı” müşterilerinin %80’i arasında bir harcama yavaşlaması fark ediyor olabileceğini söyledi. Ancak bu tüketicilerin genellikle satışların yaklaşık %30’unu oluşturduğunu söyledi.

Bunun yerine, lüks markaların satışlarının çoğunluğu için müşterilerinin yalnızca %20’sine – ultra zengin ve çok zenginlere – güvendiğini söyledi. Ve bu kadro enflasyona ve durgunluğa çok daha dayanıklı olduğundan, lüks şirketlerin en son bir yavaşlama yaşama eğiliminde olduğunu söyledi.

“Gerçek lüks markalarda açıkladıkları müşteri türü ve satış miktarı onları süper dayanıklı kılıyor” dedi. “Bağışık değil, ama süper esnek.”

.

Enflasyon ve durgunluk korkularına rağmen lüks markaların satışlarını hızlandıran ultra zengin
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: