ESG’nin Yetersiz Kaldığı Yerde, Bitcoin Sosyal Olarak Sorumlu Paradır – Kripto Haberleri

Where ESG Falls Short, Bitcoin Is Socially Responsible Money

ESG’nin Yetersiz Kaldığı Yerde, Bitcoin Sosyal Olarak Sorumlu Paradır

Şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim puanları neredeyse tamamen nesnel ölçüler gibi görünen öznel değerlere dayanmaktadır.

Şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim puanları neredeyse tamamen nesnel ölçüler gibi görünen öznel değerlere dayanmaktadır.

Bu, West Point mezunu, ekonomi diploması olan Mickey Koss’un bir fikir başyazısıdır. Maliye Birliği’ne geçmeden önce dört yılını piyadede geçirdi.

Bu, “Bitcoin ESG’dir, ESG Değildir” başlıklı makalenin devamı niteliğindedir.

Bölüm iki

2022 için En İyi 100 çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) Şirketine üstünkörü bir genel bakış yaptığınızda, işlerin gerçekten bir araya gelmeyebileceği hissine kapılıyorsunuz.

“Bunlar, iklim değişikliğiyle mücadele çabaları da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede değerlendirilen 2022 için tüm sektörlerde en iyi performans gösteren 100 şirket; çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık; işçi sağlığı ve yerel iş yaratma; ve müşteri gizliliği.”

Google’ın ana şirketi Alphabet, siyasi olarak taraflı sansür rejimi nedeniyle Bitcoin çevrelerinde ün salmış durumda. Veri izleme ve reklam hedefleme söz konusu olduğunda tüm gizlilik sorunlarından bahsetmiyorum bile. Sosyal olarak kabul edilebilir davranış için arzulanan çok şey bırakıyor gibi görünüyor, ancak yine de 1. sıradalar.

PepsiCo Inc. 12. sırada yer alıyor. Diyabet, ölümlerin yalnızca %4’ünde doğrudan neden olsa da, ölümlerde %11,5 oranında katkıda bulunan bir faktör olarak listeleniyor ve üçüncü sırayı alıyor – kalp hastalıklarının arkasında ve Amerika’nın en büyük katilleri listesinde kanser. Sanırım, sigara gibi bir şeyle karşılaştırıldığında, sıvılaştırılmış şekeri zorlamak sosyal açıdan sorumlu bir iş uygulaması olarak kabul ediliyor?

Bankalar açısından, Bank of America Corp. 5 numara, Citigroup Inc. 15 numara ve Wells Fargo & Co., sadece bir tokat yedikleri Wells Fargo Sahte Hesap Skandalı göz önüne alındığında komik bir 25 numarada geliyor. bir kaç yıl önce. En ironik kısım, bu şirketlerden herhangi birinin listeyi nasıl yaptığıdır. Yalnızca ABD merkezli bankalar son 20 yılda 200 milyar dolarlık çarpıcı bir para cezasına çarptırıldı. Doğru şeyleri söylersen her şey affedilebilir, sanırım.

İşin püf noktası, puanların neredeyse yalnızca nesnel ölçüler gibi görünen öznel değerlere dayanmasıdır. Etki Yatırımcısı, fosil yakıt şirketlerine yatırım yapmamaya çok önem veriyor gibi görünüyor, bu nedenle sermaye maliyetlerini yükseltiyor ve nihayetinde onlara en az gücü yetenler için fiyatları artırıyor.

Politikaların etkisi vardır; alınan kararların sonuçları vardır. Avrupa, enerji enflasyonu nedeniyle büyüyen bir kriz görüyor. Belki de ESG adına nükleer santrallerin kapatılmasıyla ilgiliydi? Sizi bilmem ama bu pek “adil ve kapsayıcı” gelmiyor.

Bitcoin, büyüyen uygulama katmanları yığınında artan işlevselliğe sahip, izinsiz, eşler arası bir değer aktarım ağıdır. Ulus-devletler tarafından sulandırılamayan ve el koyma ve sansüre dirençli yerli bir varlığı var.

Banka hesabı olmayanları ve bankaları kapatılanları bankaya yatırarak, onları küresel hiperenflasyonun yıkımından korur – bu, gelişmekte olan dünyadakilerin çok iyi bildiği bir olgudur.

Bitcoin’in bir gündemi, BlackRock gibilerden sermaye tahsisi tanrılarını yatıştırmak için kullanıcı tabanını zorlayacak hiçbir değeri yoktur. Bitcoin sadece öyle. Bitcoin sadece yapar. Yargılamadan, ayrımcılık yapmadan, kırmızı çizgi çizmeden, sizin adınıza sahte hesaplar açmadan, her yıl milyarlarca dolar para cezası ödemeden, size şeker hastalığı bulaştırmadan, arama sonuçlarınızı sansürlemeden.

Bitcoin, kuralsız, herkese eşit davranıldığı, çünkü başka bir şey yapmanın mümkün olmadığı kurallardır. Bitcoin sosyal olarak sorumlu bir paradır.

Bu, Mickey Koss’un konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc. veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

ESG’nin Yetersiz Kaldığı Yerde, Bitcoin Sosyal Olarak Sorumlu Paradır
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: