Estee Lauder’dan Apple’a büyük şirketler, Çin’in Covid kısıtlamalarının işi etkilediğini söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

Estee Lauder’dan Apple’a büyük şirketler, Çin’in Covid kısıtlamalarının işi etkilediğini söylüyor

Çin’deki Covid karantinalarından etkilenen fabrikalar, işçileri yerinde barındırarak şartlı olarak çalışmaya devam edebilir. Resimde, Suzhou’da 16 Nisan’dan beri 478 çalışanı olan bir otomobil parçası üreticisi görülüyor.

PEKİN – Birkaç uluslararası şirket geçen hafta Çin’in Covid kontrollerinin sürüklenmesinin tüm işlerini etkileyeceği konusunda uyardı.

Mart ayından bu yana Çin anakarası, hızlı kilitlenmeler ve seyahat kısıtlamaları kullanarak son derece bulaşıcı omikron varyantının bir salgınıyla mücadele ediyor. Aynı strateji, dünyanın geri kalanı virüsü kontrol altına almak için mücadele ederken, ülkenin 2020’de hızla büyümeye dönmesine yardımcı olmuştu.

Şimdi, Şanghay’daki son kilitlenme, tam üretime devam etmek için yalnızca küçük bir ilerleme ile bir aydan fazla sürdü, Pekin, Covid vakalarında son zamanlarda görülen bir artışı kontrol etmek için bazı hizmet işletmelerini geçici olarak kapattı.

Uluslararası şirketlerin, ABD’de on yıllardır görülen yüksek enflasyon ve güçlü bir dolardan Rusya-Ukrayna savaşına kadar başa çıkması gereken bir dizi başka zorluk var. Ancak Çin, birçok şirketin gelecekteki büyümeleri için odaklandığı tüketici pazarı olmasa da önemli bir üretim üssü.

İşte bazı şirketlerin geçen hafta yatırımcılara Çin hakkında söylediklerinden bir seçki:

Starbucks: Rehberliği askıya alma

Starbucks Salı günü Çin’deki aynı mağaza satışlarının geçen yılın aynı çeyreğine göre 3 Nisan’da sona eren çeyrekte %23 düştüğünü söyledi. FactSet’e göre bu, analistlerin beklediği %0.2’lik artıştan çok daha kötü.

Çin’deki koşullar öyle ki, yılın geri yarısında Çin’deki performansımızı tahmin etme konusunda neredeyse hiçbir yeteneğimiz yok.

Howard Schultz

Starbucks, geçici CEO

Kahve devi, mali yılın geri kalanında veya kalan iki çeyrekte rehberliğini askıya aldı.

Geçici CEO Howard Schultz, enflasyon ve şirketin yatırım planlarından kaynaklanan ek belirsizliğe dikkat çekerek, “Çin’deki koşullar öyle ki, yılın geri yarısında Çin’deki performansımızı tahmin etme yeteneğimiz neredeyse yok,” dedi.

Starbucks, Çin işinin uzun vadede ABD’den daha büyük olmasını beklediğini söyledi.

Apple: Şanghay karantinası satışları vuracak

Apple, Şanghay’daki neredeyse tüm son montaj fabrikalarının üretimi yeniden başlatmasına rağmen, karantinaların mevcut çeyrekte satışları büyük olasılıkla 4 milyar ila 8 milyar dolar – son çeyreğe göre “önemli ölçüde” vuracağını söyledi. Yönetim, 28 Nisan’da yapılan bir kazanç çağrısında, diğer faktörün devam eden çip sıkıntısı olduğunu söyledi.

CEO Tim Cook, StreetAccount’tan bir kazanç çağrısı dökümüne göre bu tahmini maliyetleri açıkladıktan sonra “Covid’i tahmin etmek zor” dedi.

Apple ayrıca Çin’deki tüketici talebini etkilediği için Covid kesintilerini suçladı.

DuPont: İkinci çeyrekte karantina etkisi

Yapıştırıcılar ve inşaat malzemeleri gibi çok sektörlü özel ürünler satan DuPont, Salı günü analistlerin beklentilerinin altında ikinci çeyrek kılavuzunu açıkladı.

DuPont Finans Direktörü Lori Koch, “Makro ortamdaki önemli dış belirsizliklerin, yani Çin’deki COVID ile ilgili kapatmaların, tedarik zincirlerini daha da sıkılaştıracağını ve 2022’nin ikinci çeyreğinde daha yavaş hacim büyümesi ve sıralı marj daralmasına yol açacağını tahmin ediyoruz.” dedi. bir sürümde, “temel talebin sağlam kalmaya devam ettiğini” belirterek.

Koch, Çin’deki iki DuPont sitesinin “Mart ayında tam kilitleme moduna geçtiğini” ve Mayıs ortasına kadar tamamen yeniden açılmasının beklendiğini söyledi. Ayrıca elektronik işinde, Çin’den hammadde alamamanın bazı fabrikaları daha düşük oranlarda çalışmaya zorladığını ve ikinci çeyrekte marjı etkilediğini söyledi.

Şirket, ikinci çeyrekte FactSet’in 3.33 milyar dolarlık tahmininin biraz altında 3,2 milyar ila 3,3 milyar dolar gelir bekliyor. İkinci çeyrekte hisse başına kazanç 70 sentten 80 sente, FactSet’in hisse başına tahmini 84 sentin de altında.

Aralık’ta sona eren yıl için tam yıl rehberliği, FactSet beklentileriyle uyumlu kaldı.

Estee Lauder: Mali yıl görünümünü azaltıyor

Güçlü bir üçüncü çeyreğe rağmen, makyaj şirketi Estee Lauder, Çin’deki Covid kontrolleri ve enflasyon nedeniyle tam yıl görünümünü düşürdü.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, “Çin’in birçok eyaletinde COVID-19 vakalarının yeniden canlanması, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için 2022 mali yılının üçüncü çeyreğinin sonlarında kısıtlamalara yol açtı.” Dedi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Sonuç olarak, perakende trafiği, seyahat ve dağıtım yetenekleri geçici olarak kısıtlandı” dedi. “Şirketin Şanghay’daki dağıtım tesisleri, Mart 2022’nin ortasından itibaren gerçek mekanda ve çevrimiçi siparişleri yerine getirmek için sınırlı kapasiteyle çalışıyordu.”

30 Haziran’da sona erecek mali yıl için yeni kılavuz, FactSet’in %14,5’lik artış beklentilerinin oldukça altında, %7 ila %9 arasında bir gelir artışı öngörüyor. Estee Lauder’ın hisse başına 7,05$ ila 7,15$ kazanç tahmini de, hisse analistlerinin beklediği 7,57$’ın altında.

Yum China: Yaklaşan üç aylık zarar

Analistler genellikle ikinci çeyrekte hisse başına 29 sent kar beklerken, Yum China CFO’su Andy Yeung, “COVID-19 durumu Mayıs ve Haziran aylarında önemli ölçüde iyileşmedikçe, ikinci çeyrekte işletme zararına uğramayı bekliyoruz” diye uyardı.

Şirket, Çin’de fast food markaları KFC ve Pizza Hut’u işletiyor ve geçen yıl Çin’de kafeler açan İtalyan kahve şirketi Lavazza ile ortak girişimin çoğunluk hissedarı.

Yum China Salı günü yaptığı açıklamada, aynı mağaza satışlarının Mart ayında yıllık bazda %20 düştüğünü ve muhtemelen Nisan ayında da aynı düşüş hızını koruduğunu söyledi. Şirket, tam yıl hedefi olan 1.000 ila 1.200 net yeni mağaza açılışına ulaşmayı planladığını söyledi.

Çinli şirketler kazanç tahminlerini düşürdü

Morgan Stanley analistleri Salı günü bir notta, ilk çeyrek için, finans hariç, MSCI Çin anakara hisselerinin kabaca yarısının, ilk çeyrek kazanç beklentilerini karşıladığını ve sadece yaklaşık dörtte birinin beklentileri aştığını söyledi.

Analistler, üç aylık sonuçların 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana en kötü olduğunu söyledi.

İşte o zaman pandemi başlangıçta ekonomiyi şok etti ve GSYİH daraldı.

Morgan Stanley raporunda, A hisseleri olarak bilinen tüm anakarada işlem gören hisse senetlerinin hepsinin 30 Nisan itibariyle ilk çeyrek sonuçlarını bildirdiğine dikkat çekerek, aşağı yönlü kazanç revizyonlarının iki ila dört hafta daha devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Kurumsal duyarlılıkta genel düşüş

Firma Pazar günkü bir raporda, ABD işletmeleri de bir dizi yerel zorlukla karşı karşıya kalırken, Bank of America’nın S&P 500 hisseleri için özel kurumsal duyarlılık ölçümü ilk çeyrekte keskin bir düşüşle 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Rapora göre, son duyarlılık puanı, BofA’nın temel durumu olmasa da, önümüzdeki kazançlarda keskin bir düşüşe işaret ediyor.

Önümüzdeki Çarşamba yerel saatle açıklanacak Disney ve Toyota Motors sonuçları da dahil olmak üzere birçok büyük şirket kazancı hala önde.

Shanghai Disney Resort, 21 Mart’tan bir sonraki duyuruya kadar kapalıyken, Çin’in otomobil satışları Mart ayında düştü.

— CNBC’den Robert Hum bu rapora katkıda bulundu.

.

Estee Lauder’dan Apple’a büyük şirketler, Çin’in Covid kısıtlamalarının işi etkilediğini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: