Ethereum’daki NFT Yaratıcıları, Telif Haklarından 1.8 Milyar Dolardan Fazla Kazandı

Ethereum’daki NFT Yaratıcıları, Telif Haklarından 1.8 Milyar Dolardan Fazla Kazandı

Bir Galaxy Digital raporuna göre, Ethereum tabanlı NFT koleksiyonlarının yaratıcılarına 1.8 milyar doların üzerinde telif ücreti ödendi. Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, 147 milyon dolardan fazla ödeme ile en yüksek kazananlardan biri.

OpenSea Çiftlerinde Ortalama Telif Ücreti

Popüler Ethereum Tabanlı NFT’lerin yaratıcıları, 21 Ekim 2022’de Galaxy Digital tarafından yayınlanan kapsamlı bir rapora göre, yarattıkları ikincil satışlar için 1.8 milyar doların üzerinde telif hakkı kazandılar.

Galaxy Digital‘den Sal Qadir ve Gabe Parker, OpenSea’deki NFT yazarları için ortalama telif ücretinin geçen yıl ikiye katlandığını ve %3’ten %6’ya çıktığını keşfetti. DappRadar’a göre, OpenSea’nin ticaret hacmi açısından hala en büyük NFT pazarı olduğu göz önüne alındığında, bu önemli bir değişim.

Bored Ape Yacht Club’ın yapımcıları olan Yuga Labs’ın en yüksek NFT Royalties’de yer aldığı söylendi. Yuga Labs, net değeri yaklaşık 4 milyar dolar olan popüler bir yaratıcıdır ve şirketin odağını blockchain oyunları üretmeye kaydırmasından bu yana 147 milyon dolardan fazla telif hakkı kazandığı belirtildi.

Yuga Labs En Yüksek NFT Telif Haklarını Kazandı

Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’i tarafından yayınlanan yeni ve anlayışlı analize dayanarak, tüm Ethereum NFT telif ücretlerinin yaklaşık %27’sinin sadece 10 kuruluş tarafından yaklaşık yarım milyar dolara eşdeğer olduğu ve Ruga Lab’ın en üstte olduğu bildirildi. kazanç tablosu. Araştırma büyük ölçüde Flipside’ın 482 NFT koleksiyonunun tüm piyasa telif ücretlerinin %80’ini oluşturduğunu iddia etmek için kullanılan veri tablolarından elde edilen verilere dayanıyordu.

Bu, Yuga Labs için harika bir şey çünkü NFT’leri şirketin servetini artırmada önemli roller oynadı. Yuga’nın bu yılın başlarındaki büyük Otherside metaverse kara nanesinin sadece 24 saat içinde 561.000.000 $’lık satış sağladığı düşünüldüğünde, bu kazançlar sürpriz değil.

Büyük Gerçek Dünya Markaları da NFT Telif Hakkı Kazanıyor

Galaxy Digital tarafından yayınlanan raporda atıfta bulunulan Dune Analytics’ten elde edilen verilere dayanarak, dijital koleksiyon başlangıcı RTFKT’yi satın alan Nike Nike gibi büyük markalar, NFT telif ücretlerinden 91.6 milyon dolar kazandı. Ek olarak, Gucci, Adidas, Nickelodeon ve McLaren gibi popüler markalar, NFT’leri iş modellerine ilk entegrasyonlarına dayanarak bir miktar para kazandılar. Bu gerçek dünya markaları tarafından kazanılan para, Art Blocks, The Sandbox, Doodles, World of Women ve daha fazlası gibi en iyi Web3 yerel varlıklarının popüler içerik oluşturucu telif ücretlerinden çok daha düşüktür.

Platformların Yeniden Satış Teliflerine İhtiyacı Olup Olmadığı Üzerine Devam Eden Tartışma

Bu yeni gelişmeye dayanarak, platformların yeniden satış telif ücreti gerektirip gerektirmeyeceği konusunda devam eden büyük bir Tartışma var çünkü bazı büyük platformlar, sanatçıların parçası olacakları telif tahsisatlarını karar vermelerine ve seçmelerine izin vermek için hareketi hareket ettirdi.

Ağustos ayında, popüler NFT pazarı X2Y2, alıcılar için isteğe bağlı bir telif ödeme yapısına geçti. Yaklaşık bir hafta önce bunu takiben, Solana merkezli lider bir NFT platformu olan Magic Eden, telif ödemelerinin sayısını koleksiyonculara bırakarak bu eylemi tekrarladı.

Rapora dayanarak, “NFT telif ücretlerinin, NFT alanının çağına kıyasla nispeten yeni bir fenomen olduğu” belirtildi ve NFT koleksiyonlarına sahip eski markaların gevşek telif yapılarından onları kaybetmeye devam ettiğine dikkat çekildi.

“Bireysel yaratıcıların yanı sıra Nike, Gucci ve Adidas gibi büyük markalar da telif ücretleri artık uygulanmazsa potansiyel gelirlerinde on milyonlarca dolar kaybedebilir. Bu devasa eski kurumların ve seçim çerçevesi yaratıcılarının, Ethereum tabanlı NFT koleksiyonlarından telif odaklı gelir akışlarını korumak için çok mücadele etmelerini bekliyoruz.”

Ethereum’daki NFT Yaratıcıları, Telif Haklarından 1.8 Milyar Dolardan Fazla Kazandı
adlı haberi okudunuz. Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Diğer kripto para haberleri için aşağıya kaydırınız.

kaynak: crypto.news

Sevdiklerinle Paylaş: