Euro, Dolarla Tekrar Pariteyi Vurdu. Bu Kez, Zayıflık Sürebilir. – Finans Haberleri

Euro, Dolarla Tekrar Pariteyi Vurdu. Bu Kez, Zayıflık Sürebilir.

Yazı Boyutu

Euro ile dolar paritede.

Getty Images aracılığıyla INA FASSBENDER/AFP’nin fotoğrafı

Euro, dolar ile tekrar parite sağlayacak kadar düştü. Önümüzdeki euroda daha fazla zayıflık görmek sizi şaşırtmasın.

Erken işlemlerde euro dolar karşısında %0,4 düşerek 0,9997’ye düştü ve sonunda paritenin altına düştü. Ortak para birimi Temmuz ortasında bu seviyenin altına kısa bir süre düştüğü için uzun zamandır beklenen bir an oldu. FactSet’e göre, euro kapanışta en son Aralık 2002’de dolardan daha düşük değerdeydi.

Euro’nun zayıflığı, Dolar Endeksi’nin Pazartesi sabahı %0,2 ve 2022’de %13 artmasıyla doların gücünü yalnızca artırdı. Doların gücü, denizaşırı ülkelerdeki sorunların daha çok bir yansımasıdır – yüksek enflasyon, yavaş büyüme ve tabii ki petrol ABD’nin gücü ile ilgili olduğu için Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu kıtlıklar. Société Générale’den Kit Juckes, “Yaz sonu, kısmen dolar teklif verdiği ve kısmen de Avrupa ekonomisi üzerinde asılı duran Damoclean kılıcının gitmediği için Euro’nun yeniden baskı altında olduğunu görüyor” diyor.

Doların yavaşlamasını beklemeyin. NatAlliance Securities’den Andrew Brenner, para birimi aşırı değerli olsa da, bunun 2022’de olduğu gibi belki de 116 dolara yükselmesini engellemeyeceğini söylüyor.

Doların gücü, Amerikalıların yurtdışına seyahat etmeleri için harika bir zaman olmasına rağmen, ABD borsası için zor zamanlar anlamına gelebilir. Morgan Stanley kısa süre önce dolardaki %16’lık bir artışın ABD şirket kazançlarında %8’lik bir düşüş anlamına geleceğini kaydetti. “Dikkat et!” Colliers Securities’in küresel baş stratejisti Mark Grant yazıyor.

Yatırımcıların Jackson Hole’a girme konusunda endişelenmesi gereken bir şey daha var.

Düzeltmeler ve Amplifikasyonlar: Euro, Temmuz ayında kısa bir süre için dolar ile paritede işlem gördü. Bu makalenin önceki bir sürümü yanlış bir şekilde bunun 2002’den beri ilk kez olduğunu söyledi.

Ben.levisohn@barrons.com adresinden Ben Levisohn’a yazın

.

Euro, Dolarla Tekrar Pariteyi Vurdu. Bu Kez, Zayıflık Sürebilir.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: