Eylül Yatırımcılar İçin Kötü Geçti. Ekim Daha Kötü Olabilir – Finans Haberleri

Eylül Yatırımcılar İçin Kötü Geçti. Ekim Daha Kötü Olabilir

Yazı Boyutu

Piyasa kaosu hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri ve vadeli işlemleri vurdu. Yakında bittiğini görmek zor.

Michael M. Santiago/Getty Images

Dışarıda inişli çıkışlı, değişken, iyi değil, çok kötü bir pazar var. Hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri ve vadeli işlemler günden güne şiddetle hareket ediyor ve muhtemelen ileride daha fazla kırbaç var

bu


S&P 500

Endeks bu hafta %4,6 düşüşle üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Büyüme hisseleri en sert darbeyi aldı


Nasdaq Kompozit

%5,1 düştü. bu


Dow Jones Endüstriyel Ortalama

haftayı %4.0 düşüşle tamamladı – 2022’nin en düşük kapanışı ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden %19.6 düşüşle ayı piyasasının zirvesinde.

Büyük hamleler hisse senedi piyasasına özel değildi. Fed’in Çarşamba günkü faiz artırımı ve şahin tahminleri, iki yıllık Hazine tahvili getirisini, fiyatlar düşerken %4.21 ile 15 yılın yeni zirvesine gönderdi. Petrol, küresel ekonomiye ilişkin endişeleri yansıtarak Cuma günü 78.74$/varil ile Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Döviz piyasaları da sarsıldı. bu


ABD Dolar Endeksi

Fed’in eylemlerinin desteğiyle haftayı %3 artışla kapattı. Perşembe günü, Japon Yeni, ülkenin Maliye Bakanlığı’nın 1998’den bu yana ilk kez yeni desteklemek için müdahale edeceğini açıklamasının ardından dolar karşısında -büyük bir para birimi için bir günlük büyük bir hareket olan- %2 yükseldi. müdahale, en iyi ihtimalle kısa vadeli bir düzeltme.

İngiliz sterlini Cuma günü dolar karşısında %3,5 düşerek 1,09 doların altında 37 yılın en düşük seviyesini gördü. Düşüş, yeni kurulan Birleşik Krallık hükümetinin hem daha yüksek harcamalar hem de vergi indirimleri içeren ve daha fazla borçlanma ve tahvil ihracı gerektiren ekonomik planını açıklamasının ardından geldi.

Kaosun yakında biteceğini görmek zor. Önümüzdeki hafta, piyasayı hareketlendiren haberlere çok az şey getiriyor – kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ekonomik verilerin öne çıkan kısmı olacak.

Nike

(ticker: NKE) ve

Mikron Teknolojisi

(MU)—belki de çok fazla olan altı haftalık bir dönemden önce.

Ekim ayının ilk iki haftası Eylül ayı istihdam ve enflasyon raporlarını getirecek; sonra üçüncü çeyrek kazanç sezonu hızlanacak. Geleceğe ilişkin yönetim yorumları anahtar olacaktır. Kasım ayının ilk haftasında Fed toplantısı ve Ekim ayı istihdam rakamları yer alıyor; ardından ara seçimler ve Ekim enflasyon rakamları bir sonraki hafta gelir.

Her şeyi daha da zorlaştırıyor: Vadeli işlem piyasası hala Fed ile savaşıyor, 2023’ün başlarında en yüksek federal fon oranını fiyatlandırıyor ve o yılın sonuna kadar kesintiler yapıyor. Bu, yetkililerin duraklatma ve daha sıkı politikanın bir etkisinin olmasını bekleme planlarının aksine. Başka bir deyişle, piyasa fiyatlandırmasının giderek daha şahinleşmesi ve getirilerin daha da artması için yer var.

S&P 500’ün Haziran ayının en düşük seviyesi olan 3.667 puanın altına bir düşüş kartlarda olabilir. Birkaç Avrupa ve Asya endeksi, geçtiğimiz hafta 2022 işlem aralıklarının altını kırdı. Ve muhtemelen engebeli bir yol olacak: Bespoke Investment Group’a göre Ekim, tarihsel olarak S&P 500’de herhangi bir ayın en fazla %1’lik bir günlük kazanç veya kaybı gördü ve onu Kasım izledi.

Aralık daha iyi olabilirdi. Piyasa için mevsimsel olarak güçlü bir ay ve yıl sonuna kadar aylık enflasyon okumaları düşerse, Fed’den daha fazla şahin sürpriz olmamalı. Hisse senetleri aynı zamanda bir durgunluktan önceki yıl, gerileme geldiğinde olduğundan daha kötü olma eğilimindedir, bu da ekonomik sıkıntı artsa bile piyasanın toparlanmaya başlayabileceği anlamına gelir.

Ancak çok ileriye bakmayın. Önce olacakları atlatmalıyız.

yaz Nicholas Jasinski, nicholas.jasinski@barrons.com adresinde

.

Eylül Yatırımcılar İçin Kötü Geçti. Ekim Daha Kötü Olabilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: